Planujesz podróż i zwiedzanie Armenii, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Nie wiesz czy wynająć auto, czego spodziewać się po noclegach, jakie w Armenii są ceny i waluta, a może kiedy tutaj jechać? Sami staliśmy przed wieloma niewiadomymi przed naszą podróżą do Armenii i szukaliśmy informacji wszędzie. Ale Armenia wciąż nie jest popularnym kierunkiem podróży. Brakuje więc świeżych, aktualnych informacji i wskazówek. Ta podróż była dla nas wyzwaniem, bo znacznie trudniej było się przez to do niej przygotować. Dlatego po naszej podróży i zwiedzaniu Armenii w maju 2024 postanowiliśmy dokładnie wszystko spisać po to, byś Ty mógł z tego korzystać i przygotować się do swojej podróży. I po to, byś mógł skupić się wyłącznie na doświadczaniu Armenii i jej wszystkich aspektów. Bo to naprawdę przepiękny kraj, który Cię zachwyci!
Ruszamy na wspólne zwiedzanie Armenii! Z tego tekstu uzyskasz odpowiedzi na wiele podróżniczych pytań, m.in. jak wygląda transport publiczny w Armenii i czy warto wynająć tutaj auto, kiedy jechać do Armenii, czy potrzebujesz wizy, adapterów, jakie są tutaj ceny, czego spodziewać się po noclegach? Czas na konkretne i osobiście sprawdzone odpowiedzi!
Zwiedzanie Armenii – informacje praktyczne przed podróżą
Armenia – czas, wtyczki, obyczaje, internet
Poniżej znajdziesz kilka podstawowych informacji praktycznych odnośnie zwiedzania Armenii. O czym warto tutaj pamiętać?
- WTYCZKI: polskie wtyczki działają w Armenii bez żadnych problemów, nie potrzebujesz adaptera
- DROGI: drogi w Armenii są bardzo kiepskiej jakości, do szacunkowego czasu przejazdu autem dolicz zawsze nieco więcej
- INTERNET/SIM: warto kupić sobie kartę SIM, byś miał cały czas dostęp do internetu – pamiętaj, iż Armenia nie jest członkiem UE, a transfer danych w roamingu czy wiadomości/połączenia są kosztowne. Na lotnisku działa przez całą dobę kilka stanowisk operatorów sieci – w zaledwie kilka minut kupisz kartę SIM z nielimitowanym internetem (w maju 2024 płaciliśmy 10 euro za kartę SIM z internetem bez limitu, świetnie się nam sprawdził)
- OBYCZAJE: wchodząc do monastyrów pamiętaj o zakrytych ramionach i kolanach, kobiety powinny mieć także zakryte włosy – warto wziąć ze sobą chustkę do zakrycia
- CZAS: w Armenii obowiązuje czas GMT+4 przez cały rok
- JEDZENIE: kuchnia armeńska w dużej mierze opiera się na grillowanym mięsie, jest bardzo aromatyczna i smaczna, ale mniej różnorodna niż np. kuchnia sąsiedniej Gruzji. Wegetarianie znajdą tutaj też coś dla siebie, ale nie będzie tak wiele opcji jak dla tych, którzy spożywają mięso. Miłym akcentem w armeńskich restauracjach są kompoty, które są naturalne, serwowane w karafkach, tanie i naprawdę pyszne. Warto także spróbować lokalnych owoców, w tym morwy, która jest narodowym owocem.
- BILETY: absolutna większość miejsc i atrakcji w Armenii jest całkowicie darmowa, dzięki czemu turyści nie wydadzą tutaj fortuny na bilety wstępu. Podejrzewamy, iż z czasem się to zmieni, jednak na chwilę obecną (2024) to bardzo miła dla portfela destynacja
- WODA Z KRANU: nie nadaje się do spożywania, w Armenii należy pić wodę butelkowaną
Język w Armenii
Ormianie posługują się językiem ormiańskim, starsze pokolenie nie mówi po angielsku i najczęściej będą próbowali komunikać się z podróżnym po rosyjsku – znajomość podstawowych rosyjskich zwrotów przydaje się w podróży po tym kraju. Młodsze pokolenie, w naszym wieku, uczy się angielskiego w szkołach, ale niekiedy wstydzą się nim posługiwać – warto próbować. Nie licz jednak na to, iż w Armenii będziesz często używał angielskiego – głównie przebywać będziesz w miejscach, gdzie nie sposób się w nim porozumieć.
Religia w Armenii – zwiedzanie Armenii
To wielka duma dla Ormian, bowiem szczycą się tym, iż są pierwszym oficjalnie chrześcijańskim państwem świata. Chrześcijaństwo jako religia narodowa zostało przyjęte w Armenii jeszcze w 301 roku n.e. I choć w innych krajach oczywiście byli już chrześcijanie (Rzym, Malta, Izrael) – chodzi tutaj o chrześcijaństwo jako oficjalna religia państwowa. Apostolski Kościół Ormiański, do którego należy większość mieszkańców Armenii to kościół wschodni, liczy współcześnie ok. 6 milionów wyznawców na całym świecie. Główną siedzibą kościoła ormiańskiego jest Eczmiadzyn, który znajduje się w Armenii i tutaj znaleźć można najstarszy kościół ormiański wraz z jego w tej chwili urzędującą głową – Katolikos wszystkich Ormian.
Religia Ormian jest niesamowita i jest bardzo ważnym elementem w życiu Ormian, pod który wielu z nich organizuje swoje życie i funkcjonowanie. Pamiętaj, iż kobiety wchodząc do monastyrów ormiańskich powinny mieć zakryte włosy, kolana i ramiona, a mężczyźni ramiona i kolana. W niektórych monastyrach przy wejściu znaleźć można chustki do nakrycia włosów.
Bezpieczeństwo w Armenii
Nie mieliśmy ani jednej sytuacji, w której czulibyśmy się gdziekolwiek niebezpiecznie, a Ormianie są życzliwym narodem. Chętnie pomagają, doradzają, najczęściej porozumiewając się po rosyjsku lub językiem ciała. Pamiętaj o szacunku i o tym, by nie naruszać czyjejś prywatności. Zanim wybierzesz się w okolice granicy z Azerbejdżanem – sprawdź najnowsze doniesienia i zapytaj lokalsów, czy jest to bezpieczne – w większości przypadków nic Ci nie grozi, ale od lat sytuacja jest napięta w związku z Górskim Karabachem.
Pieniądze w Armenii – Zwiedzanie Armenii
W większości miejsc w Armenii nie można płacić kartą, trzeba mieć więc gotówkę, najlepiej w lokalnej walucie DRAM. Na lotnisku o dziwo kurs w kantorze był całkiem przyjemny – na początek pieniądze wymieniliśmy właśnie na lotnisku, później zaś wypłacaliśmy z bankomatu kartą Revolut – uwaga, dostępność bankomatów jest też mocno ograniczona – są jedynie w większych miejscowościach. Zdecydowanie trzeba przygotować się na to, iż gotówka jest w większości miejsc w Armenii niezbędna.
Ceny w Armenii
Podróż do Armenii wciąż nie wiąże się z wielkim kosztem, a ceny tutaj pozostają przyjemne dla portfela. W zasadzie największym kosztem, z którym trzeba się tutaj liczyć, jest wynajem auta. By bowiem dotrzeć do wielu naprawdę pięknych miejsc niezbędne jest posiadanie auta z prawdziwym napędem 4×4, a te kosztują nieco więcej niż zwykłe auta. Z własnego jednak doświadczenia powiemy, iż warto w to zainwestować, bo zwykłe auta nie poradzą sobie na wielu górskich i trudnych trasach. Jako też, iż w Armenii spanie na dziko jest legalne, możesz swoje auto potraktować jako miejsce noclegowe. Auta z napędem 4×4 są często dłuższe (szczególnie te 7 osobowe), rozkładają się w niej fotele całkowicie na płasko, dzięki czemu można w nich komfortowo spać nie wydając pieniędzy na noclegi.
Z drugiej jednak strony noclegi wciąż są naprawdę tanie. Dla przykładu, my nigdy nie zapłaciliśmy za nocleg dla 4 osób więcej niż 20-30 euro w komfortowych warunkach z własną kuchnią i łazienką. Produkty w sklepach nie są drogie, pamiętaj jednak, iż podobnie jak w wielu krajach, zakupy w sklepach całodobowych są nieco droższe niż w tych, które mają określone godziny otwarcia.
W lokalnych (nie żadnych luksusowych i turystycznych) restauracjach jedzenie wciąż jest smaczne i przyjemne dla portfela. Większość atrakcji nie wymaga kupna biletu wstępu (jedynie nieliczne jak Garni i Zorats Karer czy Wings of Tatev), tym samym nie wydasz fortuny na wstępy. Armenia wciąż nie jest popularnym turystycznie kierunkiem, dzięki czemu ceny pozostają niskie, ale wraz ze wzrostem popularności tego kraju, prawdopodobnie będzie się to zmieniać. Pamiętaj także, iż np. na stoiskach z pamiątkami, lokalnymi wypiekami – uliczne stalle, należy negocjować swoją cenę, targować się. To część lokalnej kultury, dlatego niekiedy pierwsza cena będzie zawyżona względem tej, którą ostatecznie po negocjacjach zapłacisz.
Pogoda w Armenii – kiedy jechać do Armenii?
Wybierając się na zwiedzanie Armenii musisz pamiętać o tym, iż duża część kraju leży wysoko w górach, a w górach pogoda bywa zmienna. W większości kraju panuje klimat podzrotnikowy suchy o cechach kontynentalnych z krótkimi, mroźnymi zimami i bardzo upalnym latem. Dlatego też w szczycie lata w wielu miejscach zamiast bujnej zieleni dominować będzie wypalona słońcem roślinność. W zimie zaś wiele dróg i miejsc będzie niedostępnych. Pamiętaj bowiem, iż drogi w Armenii są naprawdę wątpliwej jakości, a zimy potrafią tutaj dać w kość.
Najlepszym terminem na wizytę Armenii jest późna wiosna – maj do połowy czerwca oraz jesień (wrzesień/październik). Szczyt lata to często choćby 40-stopniowe upały, które mocno utrudniają zwiedzanie, a jest tutaj co odkrywać, więc chcesz spędzić jak najwięcej czasu w wędrówkach. Wiosna to naprawdę wspaniały czas, kiedy krajobraz pełen jest soczystej zieleni i bujnej roślinności. Wszystko kwitnie i wygląda naprawdę wspaniale. Jesień zaś pełna jest kolorowych liści i gwarantuje zachwycające krajobrazy.
Pogoda w Armenii
Bez względu jednak na to, kiedy się wybierasz do Armenii – pamiętaj o różnicach w temperaturach w zależności od wysokości n.p.m. i zawsze bądź przygotowany na zmienną pogodę w górach, które są ogromną częścią tego kraju. jeżeli wybierasz się w góry – sprawdzaj prognozę, najlepiej w aplikacji Windy i jeżeli widzisz nadchodzącą burzę lub ulewę – wycofaj się ze szlaku i wróć w miejsce, gdzie będziesz mógł bezpiecznie przejechać autem. W razie ulewy górskie trasy stają się w momencie nieprzejezdne, pełne błota, a niekiedy płyną nimi choćby potoki. Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze podczas naszej podróży.
My Armenię zwiedzaliśmy końcem maja i był to absolutny strzał w dziesiątkę. Noce były wciąż rześkie, ale nie przeszkadzało nam to, za to widoki i zieleń była wspaniała. W górach wielokrotnie mierzyliśmy się z dość zmienną pogodą, ale to domena gór. Na południu Armenii – w okolicach Goris i Areni wzdłuż granicy z Turcją było bardzo ciepło i przydały się choćby letnie ubrania w ciągu dnia. Nie było jednak za gorąco, dzięki czemu mogliśmy się cieszyć całodniowym zwiedzaniem każdego dnia.
Co spakować – zwiedzanie Armenii
- wygodne buty trekkingowe
- okulary przeciwsłoneczne
- nakrycie głowy
- kurtka – choćby jeżeli wybierasz się w lecie pamiętaj, iż wysoko w górach może być zimno i wietrznie, może choćby leżeć śnieg. Nam końcem maja kurtka puchowa przydała się w zasadzie każdego dnia – jeżeli nie w ciągu dnia to noce były naprawdę rześkie, a w górach była obowiązkowa
- czołówka – przyda się, jeżeli planujesz spać pod namiotem/na dziko
- wygodne ubrania na całodzienne wędrówki
- spodnie/spódnice za kolano, koszulki zakrywające ramiona na wejście do monastyrów
- chustka – dla kobiet do zakrycia włosów na wejście do monastyrów
- spray na komary – bardzo się przydaje
- turystyczny palnik do butli gazowej – jeżeli planujesz spać na dziko/pod namiotem bardzo Ci się przyda. Samej butli nie przewieziesz samolotem – my kupowaliśmy w turystycznym sklepie w Erywaniu (uwaga, koniecznie w Erywaniu, w innych miejscowościach nie sposób dostać turystyczną butlę z gazem), samą końcówkę do palnika możesz przewieźć (dostępne np. w Decathlonie)
- leki pierwszej potrzeby
- aparat, warto także rozważyć lornetkę do obserwacji zwierząt (np. niedźwiedzi)
- dokumenty, paszport, ubezpieczenie (uwaga, EKUZ nie działa w Armenii!)
Wiza do Armenii – wjazd dla Polaków
Polacy zwolnieni są z obowiązku wizowego, jeżeli przybywają do Armenii w celach turystycznych na maksymalnie 180 dni. Na chwilę obecną (maj 2024), by wjechać do Armenii należy mieć ze sobą paszport – nie jest możliwy wjazd na podstawie dowodu osobistego.
Loty do Armenii – zwiedzanie Armenii
Do Armenii bez wątpienia najlepiej jest dolecieć samolotem, a połączeń lotniczych ze stolicą – Erywaniem nie brakuje. Z Polski najlepiej jest dostać się bezpośrednio Polskimi Liniami Lotniczymi LOT, które oferują często atrakcyjne połączenia między Warszawą a Erywaniem. Najczęściej dobre ceny można znaleźć podczas regularnych promocji z okazji Szalonej Środy w Locie.
Jeśli nie jesteś jednak uzależniony tylko od polskiego lotniska, warto także zwrócić uwagę na atrakcyjne loty, jakie oferują tanie linie lotnicze WizzAir. W 2024 roku uruchomiono bezpośrednie połączenia z Erywaniem z lotnisk w Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Wiednia, Sofii, Larnaki, Dortmund, Budapesztu. Sami lecieliśmy właśnie WizzAirem z Rzymu i za loty w obie strony od osoby zapłaciliśmy 62 euro (bez bagażu czy rezerwacji miejsc). Linie lotnicze często organizują interesujące wyprzedaże lotów i można wtedy złapać naprawdę świetne ceny na tego typu połączenia. Szczególnie, iż Armenia wciąż nie jest kierunkiem turystycznym, a tak linie lotnicze, jak i samo państwo, pragnie zachęcić turystów do podróży do tego pięknego kraju.
Jeśli planujesz do Armenii dostać się autem – bardzo ważne – pamiętaj, iż Armenia ma otwarte granice jedynie z Gruzją i Iranem. Granice z Azerbejdżanem i Turcją pozostają od wielu lat zamknięte i nic nie wskazuje na to, by miało się to w jakikolwiek sposób w najbliższych latach zmienić. Dlatego też planując swoją podróż autem – weź to pod uwagę i zorganizuj swój przejazd do Armenii przez Gruzję lub Iran.
Transport w Armenii – zwiedzanie Armenii
Kwestia transportu w Armenii nie należy do najłatwiejszych, jeżeli ktoś planuje poruszać się komunikacją publiczną. Pociągi kursują jedynie na trzech trasach (w tym 1 do Gruzji) i są mało popularnym środkiem transportu. Autobusy można spotkać, jednak nie dojeżdżają one w wiele miejsc, które opisujemy w naszym poście o Atrakcjach Armenii. Nie należą też do punktualnych i najwygodniejszych. Nie ma co ukrywać – w kwestii transportu publicznego jest w tym kraju jeszcze wiele do zrobienia. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż marszrutki w Armenii nie odjeżdżają w Erywaniu z jednego, centralnego dworca, a z wielu różnych miejsc, o których często turyści nie mają pojęcia. To spore logistyczne przedsięwzięcie. Dodatkowo, marszrutka odjeżdża dopiero, gdy się zapełni, tak też nigdy nie wiesz, o której tak naprawdę uda Ci się ruszyć w drogę.
Wynajem auta w Armenii – Zwiedzanie Armenii
Zdecydowanie najlepszą opcją na podróżowanie dookoła Armenii jest wynajem auta, dzięki czemu dotrzesz w wiele zachwycających miejsc, będziesz niezależny, a niekiedy auto możesz potraktować także jako miejsce noclegowe. Przede wszystkim jednak pamiętaj, iż w Armenii, by dotrzeć w wiele pięknych miejsc, absolutnie niezbędny jest wynajem z prawdziwym napędem 4×4. Drogi są naprawdę wątpliwej jakości (prócz Erywania i kilku pojedynczych miasteczek), a to, co w tym kraju zachwyca najbardziej to góry. Przy zmiennej pogodzie, nie-utwardzonej nawierzchni i niekiedy dość stromych podjazdach – auto z napędem to konieczność. Gdybyśmy takiego nie mieli – nie dotarlibyśmy w wiele miejsc, które opisywaliśmy we wpisie o atrakcjach Armenii.
Warto także zwrócić uwagę na to, czy wypożyczalnia nie ma ograniczeń dziennych kilometrów oraz na stan opon. Nie bierz opon, które lata świetności mają już za sobą. Będą Ci potrzebne dobre, przyczepne opony do górskich podjazdów – nie bagatelizuj tego. Armenia to przede wszystkim off-road, góry, nieziemskie widoki i dzika natura. Ale aby ją zobaczyć w pełnej krasie – potrzebne jest naprawdę dobre auto.
My swoje auto wypożyczaliśmy w Erywaniu w wypożyczalni Caravan Rent a Car, która auto podstawiła nam w środku nocy na lotnisko i mogliśmy je oddać w biurze w Erywaniu lub na lotnisku właśnie. Nie było to najtańsze auto w historii naszych podróży, ale jako iż koszt rozłożył się na 4 osoby to wyszło nam to całkiem opłacalnie, a do tego przez kilka nocy w tej podróży, dzięki całkowicie rozkładanym na płasko fotelom, auto służyło dwójce z naszej grupy jako komfortowe miejsce do spania. Zwróć uwagę, by wynająć auto TERENOWE Z PEŁNYM NAPĘDEM 4X4, nie żadnego miejskiego SUV-a, który sobie w wielu miejscach nie poradzi.
Autostop w Armenii – zwiedzanie Armenii
Na najpopularniejszych szlakach w Armenii i drogach prowadzących do najważniejszych atrakcji można także skorzystać z autostopu. Ormianie to naprawdę bardzo życzliwi ludzie i z przyjemnością i w większości przypadków całkowicie za darmo biorą ze sobą pasażerów, którzy próbują złapać okazję przy drodze. Osobiście nie mieliśmy tutaj okazji sami skorzystać, ale na drodze widzieliśmy kilkukrotnie autostopowiczów, szczególnie przy drogach prowadzących do najważniejszych atrakcji w okolicy Erywania. Mieliśmy także okazję porozmawiać z kilkoma podróżnymi i sami mówili, iż rzadko musieli czekać na transport więcej niż 10 minut. Oczywiście autostopem nie dotrzesz w wiele miejsc poza szlakiem, w tym takich, do których niezbędny jest napęd 4×4, ale jeżeli planujesz odwiedzić te najpopularniejsze atrakcje – autostop jest ciekawą alternatywą.
Taksówki w Armenii
Popularnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcą w Armenii wynajmować auta i skupiają się głównie na tych najpopularniejszych, łatwo dostępnych miejscach jest także korzystanie z taksówek. Te pozostają wciąż dość tanim rozwiązaniem, warto także negocjować cenę z góry zanim wsiądziesz do taksówki i ustalić dokładną trasę. Jako iż taksówkarze rzadko w Armenii posługują się językiem angielskim, w tym wypadku dość pomocna jest podstawowa znajomość języka rosyjskiego. Dla przykładu za przejazd z Erywania do Geghard taksówką zapłacisz ok. 30/40zł. To także dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie poruszają się samodzielnie, a w kilka osób. Dzięki temu koszt rozkłada się na kilka osób. Taksówki dostępne są w najpopularniejszych turystycznie miejscach, jak Erywań, Eczmiadzyn, Geghard czy Garni, Jezioro Kari. Zawsze wynegocjuj cenę zanim wsiądziesz do taksówki.
Noclegi w Armenii – Zwiedzanie Armenii
Baza noclegowa w Armenii wciąż nie jest nadto rozbudowana, a niektóre miejsca noclegowe przypominają te, które mieliśmy w Polsce ok. 15-20 lat temu. Przyznać jednak trzeba, iż we wszystkich miejscach, w których spaliśmy, było naprawdę zawsze bardzo czysto, a gospodarze byli bardzo pomocni i życzliwi. O miejscu, w którym będziemy spać decydowaliśmy z dnia na dzień, a w większości przypadków choćby z godziny na godzinę. Wszystko uzależnialiśmy tak naprawdę od pogody i tego, gdzie uda nam się danego dnia dotrzeć. Tak też zwykle rezerwowaliśmy wieczorem dostępny nocleg na portalu Booking.com i jechaliśmy od razu na miejsce. Niekiedy noclegi nie były dobrze oznaczone na mapie, ale nie było problemu, by gwałtownie skontaktować się z obiektem poprzez wiadomość.
Gdy zaś nie mieliśmy zbyt wielu opcji na nocleg w danym miejscu, jechaliśmy przez miejscowość sprawdzając na Google.maps noclegi i podjeżdżając pod budynek i pytając o nocleg lub szukając w miejscowości znaków B&B i pytając lokalsów o wskazówki. Noclegi w Armenii były bardzo tanie – nie zapłaciliśmy nigdy więcej niż 20-30 euro za noc dla 4 osób łącznie. jeżeli mieliśmy wyżywienie w cenie – było to ok. 40-50 euro za 4 osoby. Sprawdź dostępne miejsca noclegowe w Armenii tutaj
Armenia pod namiotem – Zwiedzanie Armenii
Warto pamiętać, iż w Armenii nocowanie na dziko jest legalne w większości miejsc – jeżeli w jakimś miejscu nie można spać, zobaczysz znaki o tym informujące. Dlatego też to fantastyczny kierunek dla tych, którzy chcą być blisko natury, wziąć ze sobą namiot lub spać w aucie. Sami wzięliśmy ze sobą namiot i kilkukrotnie spaliśmy na dziko w przepięknych okolicznościach przyrody, z dala od zgiełku miasta budząc się pośród bujnej zieleni. W lokalnych sklepikach kupowaliśmy drewno na ognisko za przysłowiowe grosze i wieczorem grzaliśmy się w cieple ognia.
O czym warto pamiętać w przypadku nocowania na dziko to dzika zwierzyna – przede wszystkim niedźwiedzie. W Armenii spotkać można znaki informujące o tym, iż w danej lokalizacji można je spotkać i nie polecamy ich ignorować. Na własne oczy widzieliśmy, iż te zwierzęta wędrują niekiedy choćby blisko domostw. Warto także zwracać uwagę na węże (szczególnie żmije kaukaskie) – zanim rozłożysz namiot lub postawisz krok – lepiej dokładnie się rozglądnąć i nie rozbijać się w wysokich trawach czy w okolicy skał, które żmije lubią. Możemy jednak z czystym sercem polecić spanie na dziko w Armenii, bo jest to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju. Gdybyśmy nie trafili na mocno kapryśną pogodę – na pewno spędzilibyśmy dużo więcej nocy pod namiotem ciesząc się bliskością przyrody.
Zwiedzanie Armenii – czy warto?
Absolutnie warto! Przyznamy z serca – nie mieliśmy aż tak wielkich oczekiwań po tej podróży. Głównie ze względu na fakt, iż wciąż brakuje dobrych i aktualnych materiałów o Armenii, z których można by zaczerpnąć sprawdzone informacje, inspiracje i dobrze zaplanować zwiedzanie Armenii. Natomiast ta podróż i ten kraj całkowicie przerósł jakiekolwiek oczekiwania i zachwycił nas pod każdym względem! Bliskość natury, jej różnorodność, niezwykła historia i mistycyzm, życzliwi ludzie, ukryte przed światem monastyry, wodospady i przede wszystkim kameralna atmosfera, która panowała w większości odwiedzanych przez nas miejsc… To wszystko sprawiło, iż Armenia jest u nas wysoko wśród najpiękniejszych krajów, które kiedykolwiek odwiedziliśmy i z przyjemnością tutaj wrócimy. Ty natomiast ruszaj na zwiedzanie Armenii, bo czujemy, iż to ostatni dzwonek zanim stanie się ona turystycznym hitem. Armenia warta jest Twojego czasu – jesteśmy pewni, iż wrócisz z niej zachwycony!
Dziękujemy!
We wpisie tym znajdziesz linki afiliacyjne. Rezerwując nocleg za ich pomocą otrzymujemy małą prowizję, dzięki której utrzymujemy bloga. Cena dla Ciebie pozostaje taka sama, my zaś możemy dalej tworzyć tutaj treści dla szukających podróżniczych inspiracji. Z góry dziękujemy Ci bardzo za Twoje wsparcie w rozwoju tego bloga.
Wybierasz się w podróż?
- Szukasz inspiracji podróżniczych? Zobacz inne nasze posty!
- Zobacz nasze interaktywne przewodniki po Malcie, Gozo i Comino w formie e-booków! Idealne kompendium wiedzy na temat Malty! Malta przewodnik!
- Zobacz nasz interaktywny przewodnik po Rzymie – Rzymbook!
- Zaglądnij do nas też w social mediach! Tutaj znajdziesz nas na
, Facebooku i Youtubie!