Od 1 stycznia weszły w życie przepisy zobowiązujące mieszkańców do przekazywania zniszczonych ubrań do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Jak zauważa radny Radosław Ginther, wymóg stanowi utrudnienie dla wielu bydgoszczan, zwłaszcza tych starszych. W odpowiedzi na jego pismo ratusz zaznacza, iż dołożenie osobnego pojemnika na tę frakcję odpadów byłoby zbyt kosztowne.
Od 1 stycznia 2025 roku zniszczone ubrania, buty oraz tekstylne elementy wyposażenia wnętrz nie mogą trafiać do pojemników na odpady zmieszane. – Jest to wynik wdrożenia przepisów dyrektywy 2008/98/WE, które obowiązują w całej Polsce i mają na celu zmniejszenie ilości odpadów oraz ich ponowne wykorzystanie w duchu recyklingu – podkreśla Czysta Bydgoszcz.
Zniszczone ubrania należy przekazać do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) – w Bydgoszczy są trzy takie miejsca: przy Ołowianej 43, Jasiniecka 7a i Inwalidów 15 (punkty są czynne od poniedziałku do soboty od 8:00 do 20:00 – warto dodać, iż PSZOK przy Jasinieckiej jest zamknięty w środy. Ratusz zachęca, by tekstylia, które przez cały czas są w dobrym stanie (nadają się do użytku) przekazać potrzebującym lub wymienić w ramach lokalnych akcji charytatywnych czy punktów zbiórki odzieży. Przepisy te mają na celu zwiększenie recyklingu i ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowiska.
- Rok płatnych big bagów. Nie wiadomo, czy przyniosły oszczędności – ratusz nie prowadzi statystyk
Radny Trzeciej Drogi Radosław Ginther zwrócił jednak uwagę, iż w jego opinii wprowadzenie tego obowiązku może stanowić poważne utrudnienie, szczególnie dla osób starszych, osób z ograniczoną sprawnością ruchową, a także tych, którzy z różnych powodów nie mogą samodzielnie dotrzeć do PSZOK.
– Zdaję sobie sprawę, iż proces zbiórki odpadów tekstylnych jest istotny dla ochrony środowiska, jednakże obecna forma realizacji tego obowiązku może być problematyczna dla wielu bydgoszczan – podkreśla Ginther i proponuje ułatwienia dla mieszkańców. Pierwszy z nich to dostarczenie odpowiednich pojemników i worków do zbiórki odzieży, butów oraz tekstylnych elementów wyposażenia wnętrz, które mogłyby być ustawione w łatwo dostępnych miejscach i w poszczególnych częściach miasta. Drugi to wprowadzenie mobilnych punktów zbiórki.
W odpowiedzi na interpelację zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Anna Mackiewicz podkreśla, iż zbiórka tekstyliów w PSZOK odbywa się już od kilku lat. – W 2024 roku zebrano ok. 90 ton tego typu odpadów. Zbierane w PSZOK tekstylia to głównie odzież, paski, torebki itp. nie nadające się do dalszego użytku, w związku z czym są termicznie przekształcane i powstaje z nich energia elektryczna i cieplna. Na dzień dzisiejszy jest to najlepszy z możliwych sposobów ich zagospodarowania – pisze wiceprezydent.
KONIECZNIE PRZECZYTAJ: Co planują właściciele wielu bydgoskich terenów? Znamy ich wnioski do planu ogólnego
Mackiewicz dodaje, iż nie ma potrzeby wyposażania nieruchomości w dodatkowe pojemniki czy worki do selektywnej zbiórki tekstyliów. – Takie działania spowodowałyby wzrost kosztów obsługi systemu, co bezpośrednio przekłada się na stawki opłat dla mieszkańców i jest w tej chwili ekonomicznie nieuzasadnione – wyjaśnia. Podaje też listę miejsc, w których można oddać odzież używaną. Są to:
- kontenery na tekstylia funkcjonujące w przestrzeni miejskiej
- Stowarzyszenia i organizacje: Dwie Skały – ul. Rupniewskiego 11, Kujawsko-Pomorski Dom Ukraiński – ul. Jezuicka 5, Sklepy charytatywne Sue Ryder – ul. Dworcowa 33 i ul. Gdańska 66, Sklep charytatywny bydgoska Bazylika – ul. Grunwaldzka 32, Bydgoski Punkt Pomocy Obywatelom Ukrainy pn. „Bydgoszcz pomaga Ukrainie” – ul. Chodkiewicza 30 (kampus UKW).
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – w ramach akcji „Podziel się ciepłem” każdy może zostawić ciepłe ubrania, takie jak kurtki, płaszcze, swetry czy czapki, na specjalnie przygotowanych stanowiskach, a także zabrać odzież, jeżeli jej potrzebuje. Stanowiska przygotowano w następujących lokalizacjach: ul. Ogrodowa 9, Toruńska 272, Porazińskiej 9, Kapuściska 10, Czerkaska 22, Jesionowa 24 – Parafia Bożego Ciała, Śliwińskiego 12 – BORPA.
- schronisko dla zwierząt, które organizuje cykliczne zbiórki ręczników, koców, czasem także prześcieradeł, poszewek, dywaników i innych tekstyliów służące do opieki nad podopiecznymi, ich leczenia czy też wypoczynku. W zbiórki włączają się szkoły, firmy oraz inne instytucje, a dzieci aktywnie udzielają się, przynosząc dary do szkół.
- Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze przy ul. Gdańskiej 187 organizuje Bydgoski Bazar, na którym można sprzedać, kupić oraz wymienić odzież i akcesoria. Kolejna edycja odbędzie się 9 marca w godz. 11:00–15:00
Przedstawicielka urzędu miasta podkreśla również, iż miasto zamierza kupić trzy mobilne PSZOK, które będą jeździły po terenie całego miasta w cyklu dwutygodniowym lub miesięcznym tak, aby zbierać również w objazdowej zbiórce tekstylia nie nadające się już do ponownego wykorzystania.
– Planowany czas uruchomienia takich punktów to przełom 2025/2026 roku. Działanie znacznie zwiększy dostępność PSZOK dla mieszkańców miasta. Dodatkowo w ramach tego projektu będzie wybudowany kolejny stacjonarny PSZOK przy ul. Kieleckiej i zostaną zamontowane 62 Bydgoskie Punkty Elektroodpadów (na każdym osiedlu co najmniej 2 takie punkty), gdzie będzie można w łatwy sposób pozbyć się małego sprzętu elektrycznego – wyjaśnia Mackiewicz. I uzupełnia, iż „jest wiele możliwości pozbywania się zarówno odzieży używanej, jak i odpadów tekstylnych”.
– Kilka z nich wskazano w odpowiedzi na niniejszą interpelację. Nie jest to jednak katalog zamknięty i w przyszłości na terenie miasta mogą pojawić się także inne rozwiązania – dodaje.