ZUS nie informuje, a pieniądze przechodzą koło nosa. Złóż ten wniosek po śmierci bliskiego

kobieta.gazeta.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: ZUS nie informuje, a pieniądze przechodzą koło nosa. Złóż ten wniosek po śmierci bliskiego, Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl


Czy po śmierci członka rodziny lub małżonka dziedziczy się pieniądze z subkonta w ZUS? Kwoty mogą być spore, ale osoby uprawnione do dziedziczenia muszą samodzielnie wystąpić z wnioskiem. ZUS nie przekazuje im tej informacji, dlatego mało kto o tym wie.
jeżeli osoba zmarła, której jesteśmy rodziną lub małżonkiem, prowadziła subkonto w ZUS, mamy prawo do dziedziczenia środków, jakie zgromadziła. Jest jednak pewien wyjątek i nie w każdym przypadku pieniądze zostaną wypłacone.


REKLAMA


Zobacz wideo Zamiast na opiekę w DPS-ie lepiej płacić za opiekę nad seniorem w domu


Jak odziedziczyć środki z OFE? Wystarczy, iż złożysz jeden wniosek
ZUS prowadzi subkonta dla wszystkich ubezpieczonego. Osoba, której składka emerytalna dzielona jest na I i II filar może zdecydować, czy 2,92 proc. podstawy wymiaru wynagrodzenia ma pozostać na subkoncie ZUS czy ma być przekazane na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym (OFE).


ZUS Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl


Każdy, kto odkłada pieniądze w OFE, musi wskazać osoby, które w razie śmierci ubezpieczonego odziedziczyłyby pieniądze. Mało kto jednak o tym wie, bo ZUS nie informuje rodziny ani bliskich o możliwości przejęcia zgromadzonych środków. Aby to zrobić, należy samodzielnie złożyć wniosek do ZUS-u. jeżeli zmarły gromadził pieniądze na subkoncie, trzeba złożyć wniosek o przekazanie środków. jeżeli dołączył do OFE, należy załączyć wniosek i dokumenty takie jak odpis aktu zgonu, odpis aktu małżeństwa (w przypadku dziedziczenia współmałżonka) lub prawomocne postanowienie sądu stwierdzające nabycie spadku.


Kiedy pieniądze z subkonta przepadają? Jest jeden warunek, aby bliscy otrzymali pieniądze
Nie w każdym przypadku bliscy mogą starać się o pieniądze z subkonta. jeżeli osoba zmarła ukończyła 65 lat i pobierała docelową emeryturę, pieniądze się nie należą. Rodzina może się jednak starać o jednorazowe świadczenie pieniężne, ale tylko, o ile nie minęły trzy lata od pobrania pierwszej emerytury przez zmarłego.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału