Wakacje to czas, który kojarzy nam się z beztroską. Jednak nie zalecamy całkowitej beztroski zarówno w kwestii ochrony skóry, o czym dużo się już mówi, jak i zabezpieczenia włosów. Ten temat, choć jest nieco mniej znany, jest równie ważny, ponieważ wysokie temperatury i słońce mogą znacząco osłabić nasze kosmyki. Podpowiadamy, jak dbać o włosy podczas gorących dni.
Jak chronić włosy latem? O to musisz w szczególności zadbać
Zarówno tak, jak i skórę, tak i włosy musimy chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wynika to z tego, iż długotrwała ekspozycja ich na światło słoneczne, prowadzi do osłabienia cebulek, pogorszenia struktury włosów, a także przesuszenia ich.
Wobec tego najważniejsze jest stosowanie odpowiedniej ochrony. W tym celu możemy sięgać po delikatne mgiełki ochronne z filtrem UV, które zabezpieczą nasze kosmyki, ale równocześnie ich nie obciążą. Oprócz tego nośmy kapelusz, czapkę lub chustę, aby dodatkowo chronić włosy.
Dodatkowo, będąc na urlopie, pamiętajmy, by po kąpieli w morzu czy w basenie, przepłukać włosy chłodną wodą. Dzięki temu ukoimy podrażnienia i ograniczymy rozwój stanów zapalnych. Ta prosta czynność pozwoli również zmniejszyć uczucie ściągnięcia i zmyje szkodliwy chlor lub sól.
Nie zapominajmy również, iż podczas gorących dni, nasza skóra produkuje większe ilości sebum, które w nadmiernej ilości i w połączeniu z innymi zanieczyszczeniami, może doprowadzić do zapychania mieszków włosowych i osłabienia cebulek. Wobec tego warto podczas wakacji choć raz w tygodniu wykonywać peeling, który pozwoli nam dokładnie oczyścić skórę głowy, równocześnie poprawiając mikrokrążenie.
Czytaj również: To najgorsze fryzury dla pań po 60-tce. Postarzają i są niemodne
O czym jeszcze pamiętać? Te nawyki wzmocnią twoje włosy i ochronią przed zniszczeniami
Oprócz zabezpieczenia naszych włosów warto także pamiętać o ich regularnej pielęgnacji, dzięki czemu wzmocnimy je i bez problemu przetrwają choćby największe upały. Przede wszystkim chcąc wspomóc ich wzrost, należy systematycznie stosować wcierki, które świetnie wzmacniają cebulki oraz stymulują krążenie.
Dodatkowo wspierajmy także kosmyki od wewnątrz. Kluczowa jest odpowiednia dieta. Nie powinno w niej zabraknąć jajek, ryb i roślin strączkowych. Wprowadźmy także inne produkty, które zawierają witaminę D, biotynę, żelazo, cynk i kwasy omega-3. Możemy również po konsultacji z lekarzem rozpocząć odpowiednią suplementację.
Nie zapominajmy także o tym, aby zabezpieczać nasze włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Unikajmy ciasnych upięć, które wpływają negatywnie na cebulki. Ograniczajmy także stylizacje na gorąco i nie używajmy dużych ilości lakieru.
Co więcej, dbajmy o nasze włosy nie tylko w dzień, ale i w nocy. Do snu wiążmy je w luźny warkocz lub koczek, dzięki gumki typu scrunchie. Pozwoli to ograniczyć plątanie i łamanie się włosów. Dobrym pomysłem jest również wymienienie poduszek na satynowe lub jedwabne, ponieważ są one łagodniejsze dla włosów w porównaniu z poszewkami bawełnianymi, więc ryzyko uszkodzeń jest znacznie mniejsze.
Zobacz też:
Więcej nie kupisz tuszu do rzęs. Zrobisz go sama z 3 składników i bosko podkreślisz oczy
Zmieszaj i nałóż na twarz. Rozjaśnisz skórę i wygładzisz zmarszczki za grosze
Zapomnij o zaskórnikach i wągrach. Usuniesz je domową maseczką z 2 składników