Taras stanowi przestrzeń wypoczynkową, na której spędzamy mnóstwo czasu latem. Żeby jednak móc korzystać z niego w kolejnym sezonie, musimy odpowiedni zabezpieczyć go przed wilgocią, mrozem, wiatrem i śniegiem. Dotyczy to zarówno tarasu drewnianego, betonowego, jak i tego wyłożonego płytkami albo deskami kompozytowymi. Każdą z tych nawierzchni należy adekwatnie pielęgnować oraz konserwować.
Jak zabezpieczyć taras przed śniegiem?
Przed nadejściem pierwszego śniegu w pierwszej kolejności powinniśmy przykryć, a najlepiej schować rzeczy tj. fotele, stoliki czy ławki znajdujące się na tarasie. Warto również wiedzieć, iż nie wszystkie powierzchnie zabezpieczamy tak samo na zimę. Jak zatem zadbać o poszczególne materiały?
- Drewniany taras
Drewno jest wrażliwe na mróz i wilgoć, dlatego w trakcie zimy może ulegać pękaniu, odkształcaniu i biodegradacji. Dodatkowy problem stanowią pleśnie i grzyby, wnikające w strukturę tego materiału. Należy zatem zastosować zabieg olejowania.
W tym celu na początek czyścimy dokładnie drewniany taras ze wszelkich zanieczyszczeń, najlepiej dzięki myjki ciśnieniowej albo specjalnego detergentu. Następnie pozbywamy się starej warstwy lakieru lub oleju - ścieramy ją papierem ściernym. Po tej czynności przystępujemy do olejowania - nakładamy olej równomiernie np. pędzelkiem, zgodnie z kierunkiem słojów. Pamiętajmy, aby wykonać ten zabieg w bezwietrzny dzień, przy temperaturze wynoszącej co najmniej 10 stopni Celsjusza.
- Betonowy taras
Beton może ulec uszkodzeniu przez wodę powodującą mikropęknięcia. jeżeli zauważyliśmy już jakieś ubytki, to musimy naprawić je zaprawą cementową z dodatkiem żywic syntetycznych. Dopiero wtedy nakładamy specjalny impregnat i oczyszczamy nawierzchnię z brudu.
- Taras z płytek ceramicznych
Gres i klinkier to najtrwalsze materiały, jednak choćby one wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed śniegiem. Powinniśmy zatem na początek usunąć liście, piasek i kurz z tego materiału, a potem nałożyć impregnat silikonowy na fugi, który zapobiegnie wnikaniu wody. Wszelkie pęknięcia należy niezwłocznie naprawić odpowiednim materiałem naprawczym, póki nie ma mrozów.
- Taras z desek kompozytowych
Deski kompozytowe stanowią lepszą alternatywę drewna, ponieważ nie wymagają ani impregnacji, ani olejowania. Musimy jedynie wyczyścić je z brudu, sprawdzić drożność odpływów i oczyścić nawierzchnię, a na koniec umyć ją myjką ciśnieniową.
Zgarnianie śniegu z tarasu - czy musimy to robić?
Drewnianą nawierzchnię musimy odśnieżać regularnie, ponieważ deski mogą gwałtownie nasiąknąć wodą. To z kolei prowadzi do ich pękania i odkształcania.
Jeśli chodzi o betonowy taras, to jest on bardziej odporny na śnieg niż ten drewniany, ale topniejący, biały puch może spowodować mikropęknięcia. Polecamy zatem odśnieżać go na bieżąco.
Płytki ceramiczne są odporne na niskie temperatury, natomiast śnieg może je uszkodzić. Powinniśmy więc usuwać jego grubą warstwę.
Najlepszym materiałem są deski kompozytowe. Nie nasiąkają wodą i nie ulegają uszkodzeniom przez biały puch dzięki nawierzchni antypoślizgowej. Właśnie dlatego nie musimy go zgarniać.
Pamiętajmy, aby do odśnieżania używać łopaty z plastikową krawędzią, ponieważ możemy uszkodzić materiał ostrym kantem. Dotyczy to szczególnie drewna i płytek. Śnieg odgarniajmy delikatnie, unikając uderzeń, natomiast lód usuwajmy preparatami rozmrażającymi, przeznaczonymi do konkretnego materiału.
Stosując te wszystkie zasady, unikniemy wiosennych napraw, a więc dużych kosztów, które są z nimi związane.
Zobacz też:
To będzie kolor 2025 r. W tym odcieniu warto kupić sofę, fotele lub zasłony
Biały sufit jest już passe. Teraz to będzie najmodniejszy kolor
Twój salon jest ciemny? W ten sposób rozświetlisz go jesienią