Zostało już tylko kilka dni na decyzję. ZUS nie będzie czekał. Kolejna okazja w 2028 roku

kobieta.gazeta.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kiedy okienko transferowe OFE i ZUS 2024? Fot. Michał Ryniak / Agencja Wyborcza.pl


To już ostatni moment na podjęcie decyzji. Tylko do końca lipca możemy wybrać, czy część składek emerytalnych będzie trafiać do OFE, czy wyłącznie na subkonto ZUS. Na kolejną okazję trzeba będzie poczekać. Jak przejść z OFE do ZUS 2024?
Domyślnie składki emerytalne trafiają na konto i subkonto w ZUS. Większość, 12,22 proc. podstawy wymiaru, trafia na główne konto ZUS. To I filar. W ramach II filaru 7,3 proc. składki trafia na subkonto ZUS, ale to niejedyne wyjście. Każdy ma prawo zdecydować, czy część składki (a konkretnie 2,92 proc.) trafiać będzie na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym. 4,38 proc. pozostanie na subkoncie. Pojawia się jednak haczyk. Na wybór OFE lub zmianę rozkładu środków okazję mamy tylko przy okazji okna transferowego.
REKLAMA


Zobacz wideo Czy emerytom starcza dziś na życie w Polsce? [SONDA]


Środki w ZUS czy OFE? Tak sprawdzisz, gdzie trafiają składki
Środków w ramach II filaru nie możemy przemieszczać między OFE a subkontem w dowolny sposób. Okno transferowe otwiera się, zgodnie z ustawą, tylko raz na cztery lata. W 2020 roku odwołano je z powodu pandemii. Teraz jest to więc pierwszy transfer od 2016 roku. Okno zostało otwarte 1 kwietnia i zamknięte pod koniec lipca. Na kolejny trzeba będzie poczekać do 2028 roku.


Środki w ramach składki w ZUS domyślnie dysponowane są między kontem a subkontem. Jak sprawdzić, gdzie trafiają twoje składki w ramach II filaru? Możesz się tego dowiedzieć na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, ale też telefonicznie lub osobiście w swojej placówce. W PUE sprawdzisz też obecny stan konta i subkonta.


Do kiedy okno transferowe OFE ZUS? Sprawdź, jak przejść z OFE do ZUS 2024
jeżeli chcesz zacząć korzystać z OFE lub zmienić wcześniejszą decyzję, musisz złożyć oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie (ZUS-US-OFE-03). Zrobisz to osobiście, pocztą lub za pośrednictwem PUE. Co ważne, czas mija 31 lipca 2024 roku. jeżeli nie chcesz niczego zmieniać, nie musisz składać żadnych oświadczeń ani wniosków.
Subkonto ZUS. Te osoby mogą otrzymać prawie 30 tys. złotych z OFE - zdjęcie ilustracyjne Pawel Kacperek/Istock.com


Pamiętaj, iż środki zarówno na koncie, jak i subkoncie ZUS są waloryzowane raz w roku. Z okna transferowego mogą skorzystać jedynie kobiety, które nie ukończyły 50 roku życia i mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 roku życia. Z powodu tzw. suwaka bezpieczeństwa po przekroczeniu tego wieku nie będzie można zmienić decyzji, a zebrane już w OFE środki będą automatycznie i stopniowo trafiać na subkonto ZUS. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału