Rosnące ceny usług oraz produktów, w tym rachunki, lekarstwa czy spożywka, sprawią, iż wiele osób szuka oszczędności. Dotyczy to również seniorów, których emerytura nie zawsze jest szczególnie wysoka, a "trzynastki" i "czternastki" są zaledwie kroplą w morzu potrzeb. Nie każdy z nich jednak wie, iż z racji wieku przysługuje im wiele zniżek oraz ulg.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak Tomasz Włosok wyobraża sobie emeryturę? "Nie wiem, czy jestem patriotycznie przywiązany do Polski" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Jakie zniżki mają seniorzy po 60. roku życia? Skorzystasz z tańszych przejazdów
Na zniżki mogą liczyć osoby, które posiadają legitymację emeryta-rencisty. Co istotne, przyznawana jest automatycznie zaraz po tym, jak senior zdecyduje się na pobieranie świadczenia, jednak jedynie w formie online. Oznacza to, iż pojawi się w aplikacji mObywatel. jeżeli zależy ci na blankiecie, konieczne będzie złożenie wniosku w ZUS. Legitymacja upoważnia do licznych ulg w sanatoriach, uzdrowiskach, teatrach, aptekach i w wielu innych miejscach.
Ponadto po jej okazaniu zapłacisz mniej za przejazdy komunikacją miejską (zazwyczaj po 60. roku życia możesz jeździć na biletach ulgowych, zaś powyżej 70 lat przysługują ci darmowe przejazdy, jednak wszystko zależy od konkretnej gminy, dlatego, zanim skorzystasz, lepiej się upewnij) oraz pociągami. Przykładowo, w ciągu roku senior może skorzystać z dwóch przejazdów 2. klasą z 37-procentowa zniżką.
Pieniądze Pieniądze, Fot. Pawel Kacperek / iStock
Osoby powyżej 60. roku życia podróżujące pociągami PKP Intercity mogą również skorzystać z krajowego biletu dla seniora. Po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość i wiek, zapłacą za niego 30 proc. taniej. Niezależnie od tego, czy wybiorą 1. czy 2. klasę. Ponadto seniorzy mogą wyrobić paszport z 50. proc. zniżką. Oznacza to, iż za dokument zapłacą 70 złotych. Powyżej 70. roku życia jest to usługa bezpłatna.
Jakie ulgi należą się po 60. roku życia? Wyrób legitymację, a zaoszczędzisz
Legitymacja emeryta-rencisty to niejedyny dokument upoważniający seniorów do zniżek. Oprócz tego zainteresowani mogą założyć Ogólnopolską Kartę Seniora stowarzyszenia MANKO. W tym wypadku konieczne jest jednak złożenie wniosku oraz uiszczenie opłaty członkowskiej (35 złotych na rok, 50 złotych na dwa lata). Karta przyjdzie na wskazany przez ciebie adres i upoważnia do skorzystania ze zniżek w ponad 4,3 tysiącach punktów w całej Polsce. Są to zarówno sklepy, jak i sanatoria, uzdrowiska, przychodnie, gabinety rehabilitacji, instytucje zdrowia i kultury. Dokładną listę miejsc wraz z wszystkimi niezbędnymi informacjami znajdziesz na portalu glosseniora.pl. Korzystasz z dostępnych zniżek? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.