Znikną "lichwiarskie" opłaty cmentarne? Sąd potwierdza bezprawność. "To wywróci cały system"

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl


W marcu zapadł przełomowy wyrok. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, iż opłaty za groby i usługi pogrzebowe na cmentarzu w Radomiu są bezprawne. To kolejny już raz, kiedy to obowiązkowe opłaty dla właścicieli grobów są podważane.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zapadł 12 marca 2025 roku w odpowiedzi na skargę Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Radomiu, dotyczącą uchwały Rady Miejskiej z 19 grudnia 2016 roku oraz jej zmian z lat 2021 i 2023. Uznał całą uchwałę za nieważną. Skarga, wniesiona 2 stycznia 2025 roku, kwestionowała legalność opłat za groby, płyty nagrobne i usługi pogrzebowe, uznając je za bezpodstawne prawnie. Wyrok nie pozostało prawomocny, więc strony mogą złożyć skargę kasacyjną w ciągu 30 dni.


REKLAMA


Zobacz wideo Dominika Serowska zdradza, jakie ma wykształcenie i gdzie pracowała. "Mieszkałam w Wiedniu, pracowałam w Turcji" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Czy opłaty cmentarne są nielegalne? Sąd kolejny raz staje po stronie właścicieli
Przypadek nie jest odosobniony. W styczniu 2025 roku pisaliśmy TUTAJ o wyroku WSA w Olsztynie, który zapadł w październiku 2024 roku. Zgodnie z postanowieniem uznał, iż cmentarz może pobierać wyłącznie opłaty związane bezpośrednio z pochówkiem. Nielegalne jest więc egzekwowanie przez zarządców od właścicieli opłaty eksploatacyjnej za grób murowany po 20 latach. Choć wyrok dotyczył Olsztyna, może rzutować na funkcjonowanie cmentarzy komunalnych w całej Polsce.


cmentarz (zdj. ilustracyjne) pixabay/HeungSoon


Jak informuje gospodarka.dziennik.pl, również Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż samorządy nie mogą pobierać opłat prolongacyjnych za utrzymanie grobów murowanych, ponieważ przepisy tego nie przewidują.


Konsekwencje dla samorządów są możliwe. Czy oddadzą pobrane opłaty?
Seria wyroków kwestionujących opłaty cmentarne może mieć poważne konsekwencje, które odbiją się na budżetach samorządów. Traktowały one opłaty od właścicieli grobów jako ważne źródło finansowania cmentarzy. Władze lokalne będą musiały więc znaleźć nowe sposoby pokrycia kosztów ich utrzymania.


Niewykluczone, iż w przyszłości właściciele miejsc dostaną zwrot pieniędzy i to za wiele lat wstecz. Orzeczenia sądowe jasno wskazują na potrzebę zmian w przepisach, gdyż obecne są nieprecyzyjne. - Regulamin radomskiego cmentarza nie odbiega treścią od innych nekropolii komunalnych w Polsce. jeżeli sąd uzna, iż jest on niezgodny z przepisami, to wywróci to cały system, a skutki tych orzeczeń są trudne do przewidzenia - stwierdził Mateusz Tyczyński, przewodniczący rady miejskiej w Radomiu, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".
Co sądzisz o wyroku sądu dotyczącym opłat za groby i usługi pogrzebowe? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału