„Znikający” partner, czyli wyszedł tylko do sklepu, ale już nie wrócił

ohme.pl 1 rok temu

Było pięknie. Spotykaliście się, może choćby zamieszkaliście ze sobą, robiliście jakieś plany na przyszłość. Aż przyszedł dzień, który wywrócił wszystko do góry nogami. Twój partner przestaje odbierać od ciebie telefony, nie odpowiada na SMS-y. Wychodzi z domu „ na chwilę” , a potem przesyła przez kogoś wiadomość, iż więcej się nie zobaczycie. I naprawdę nie masz pojęcia co się stało. Zostajesz sama, bez słowa wyjaśnienia. Miłość była i nagle jej nie ma. Co takiego się wydarzyło? Masz do czynienia ze „znikającym partnerem”. Otrząśnij się jak najszybciej i zacznij wszystko od nowa. Bez uporczywych myśli o nim.

Prawda jest okrutna: tak było mu łatwiej z tobą zerwać. Trudno stanąć przed kimś twarzą w twarz i powiedzieć: „nie kocham cię już, nie możemy być razem”. Ten, kto nie ma w sobie odwagi woli zniknąć. A twoje pytania pozostają bez odpowiedzi: „Co zrobiłam źle?”; „Czy on kiedykolwiek naprawdę się o mnie troszczył?”; i jeszcze: „Czy coś mu się stało?”, „Może jest chory?”. Nie ma co analizować w nieskończoność. Pomocne może być zrozumienie możliwych przyczyn takiego zachowania. Zrób to dla siebie, dla własnego spokoju.

Unikanie konfrontacji

Czyli unikanie wszelkiego rodzaju bezpośredniej komunikacji, która może wywołać gniew, a choćby jedynie zaniepokoić drugą osobę. Wiele (jeśli nie większość) osób unika konfliktów i wolałoby odejść lub zmienić temat niż wdać się w kłótnię. Strach przed gwałtowną reakcją, przed krytyką oraz unikanie reakcji emocjonalnych (na przykład płaczu) są niezwykle powszechne.

Strach przed emocjonalną intymnością

To jest strach przed pozwoleniem sobie na głęboką troskę o kogoś i zaakceptowanie, iż ta osoba również głęboko troszczy się o ciebie. Ci, którzy cierpią na ten rodzaj lęku, mogą spotykać się z kimś kilka miesięcy lub choćby na lata, o ile potrafią zachować dystans emocjonalny. Relacja randkowa może być stabilna, dopóki coś nie wywoła tego lęku w sposób, który jest nie do zniesienia dla potencjalnego „znikającego”.

Narcystyczny styl osobowości

Narcyz nie jest bardzo wrażliwy na emocjonalny ból osoby, z którą się spotyka. Brak empatii jest znakiem rozpoznawczym narcystycznej osobowości i jest prawdopodobnie sam w sobie przyczyną nagłego „zniknięcia”.

Obawa przed gwałtowną reakcją

Mówiąc krótko – chciał odejść, ale bał się twojej reakcji, więc postanowił zniknąć bez słowa i nie narażać się na nieprzyjemne przeżycie. Być może są chwile, kiedy nagłe zniknięcie jest jedynym bezpiecznym wyjściem. Jednak w większości przypadków jest to zwykła niedojrzałość, egoizm i brak troski o spokój i szczęście drugiej osoby.


Na podstawie: psychologytoday.com

Idź do oryginalnego materiału