Znalazł robaki w popularnej czekoladzie. Mało kto tak dokładnie sprawdza ich skład

pysznosci.pl 1 rok temu

Robaki w czekoladzie znalazł jeden z użytkowników TikToka. Odkryciem pochwalił się, publikując wideo w social mediach, „demaskujące” całą prawdę o robactwie w żywności. Temat ten rozgrzał opinię publiczną do czerwoności i nie przestaje schodzić z afisza. Jak się okazuje jednak, bardzo łatwo zagalopować się i rozpowszechniać niesprawdzone informacje.

Od miesięcy trwa dyskusja na temat „przymusu” jedzenia robaków. Temat rozgrzał internautów po tym, jak na unijny rynek spożywczy dopuszczono w tym roku proszek ze świerszcza. Nierozumienie faktów i nieznajomość obecnej sytuacji na rynku branży spożywczej skutkuje tworzeniem i rozpowszechnianiem fałszywych lub zakrzywiających rzeczywistość materiałów. Przez to temat jedzenia robaków urósł do rangi teorii spiskowej, mówiącej, iż nowe regulacje są realizacją Nowego Porządku Świata, w ramach którego najbogatsi nakażą biednym jeść owady np. zamiast mięsa czy nabiału.

Znalazł robaki w czekoladzie. Zaskakujące, iż był zaskoczony

Prawdziwej rewolucji chciał dokonać jeden z użytkowników TikToka – Michał M. Pod koniec kwietnia b.r. udostępnił na swoich kanałach w mediach społecznościowych wideo, w którym „demaskuje” prawdę na temat robactwa w jedzeniu. Uzbrojony w aplikację, zainstalowaną na telefonie, sprawdzał kody kresowe produktów w jednym ze sklepów w Niemczech. Te, w składzie których znajdują się robaki (lub składniki takiego pochodzenia), są oznaczane w aplikacji czerwonym wykrzyknikiem.

Takie to jedzenie. Szczerze mówiąc, to boje się cokolwiek wziąć do jedzenia, bo jest masakra – skwitował autor nagrania.

Co takiego znalazł? Robaki w czekoladzie i cukierkach, a dokładniej szelak oraz koszenilę w drażach. O ile mąka ze świerszcza wciąż jest nowością, tak nie jest nią, iż w branży spożywczej w Polsce stosuje się półprodukty wytwarzane z owadów. Zarówno szelak, jak i koszenila towarzyszą nam tak naprawdę od dawna. To żadne odkrycie. Niestety, dla wielu przez cały czas to temat, rozdmuchiwany do rangi skandalu.

@dy6pqldvdmhoJedzenie z robakami ♬ dźwięk oryginalny – Michał M.

Jakie robaki znajdziemy w jedzeniu?

Robaki w czekoladzie, o których rozprawiał autor nagrania, występują pod nazwą schellack (szelak), choć szerzej znane są jako substancja glazurująca E 904. To odmiana żywicy naturalnej, pozyskiwanej z wydzieliny owadów zwanych czerwcami (od czerwonego koloru).

Szelak wykorzystuje się jako substancję glazurującą do następujących artykułów spożywczych: ziarna kawy, orzechy, wyroby cukiernicze, owoce cytrusowe, jabłka, gruszki, brzoskwinie, melony i ananasy – przekazała dla portalu foodrentgen.eu dr Joanna Pieczyńska, Adiunkt w Katedrze i Zakładzie Bromatologii i Dietetyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

W drażach zaś znalazła się koszenila, czyli czerwony barwnik oznaczony jako E120. To substancja naturalnego pochodzenia, która faktycznie pozyskiwana jest z owadów (czerwców kaktusowych). Wbrew opinii wielu, stosuje się ją nie od wczoraj, a od starożytności. Używano jej do farbowania tkanin, ozdabiania przedmiotów i malowania obrazów. Teraz zaś koszenilę stosuje się w produkcji żywności, kosmetyków, niektórych farmaceutyków, kolorowych tkanin i rzemiosła artystycznego

Widoczny w składzie produktu dodatek, oznaczony jako E121, również pozyskiwany jest z robaków. To konserwant dodawany do czerwonych produktów (np. jogurtów) o smaku truskawkowym, malinowym, czy poziomkowym. Tę odmianę koszenili wytwarza się z czerwców kaktusowych.

Sprawdź koniecznie nasz przepis na szwedzkie klopsiki w sosie. Smakują lepiej niż w Ikea:

Idź do oryginalnego materiału