Czosnek wchodzi w skład wielu potraw. Marynaty, zupy, surówki czy farsze zyskują dużo więcej smaku, gdy uzupełnia je ostre i aromatyczne warzywo. Ceny warzyw w sklepach nie napawają optymizmem, więc warto zadbać swoje domowe zapasy, by nie spleśniały. W nieodpowiednich warunkach to zadzieje się błyskawicznie. Nadmierna wilgoć sprzyja powstawaniu chorób grzybowych, przez co produkt nie będzie nadawał się już do spożycia. Zabezpiecz warzywo, aby długo zachowało świeżość.
Czosnek zachowa świeżość na dłużej, ale pod pewnymi warunkami. Na pewno zależy ci na tym, by skorzystać z jego mocy prozdrowotnej. Tylko jędrne i świeże główki oddadzą potrawom, co to mają najlepszego. Psujący się produkt nie nadaje się już do jedzenia. jeżeli zaryzykujesz i dodasz go do dania, możesz potem żałować. Przechowuj go we adekwatnych warunkach, a unikniesz tego.
Czosnek połóż w ciemnym (promienie słoneczne przyspieszają kiełkowanie), suchym i najlepiej przewiewnym miejscu. Służy mu temperatura pokojowa. Warto umieścić go w wiklinowych koszyczkach. Łupin też lepiej nie odrywaj. Zrób to dopiero, gdy będziesz chciał go zużyć warzywo. Istnieje łatwy patent, by wydłużyć świeżość czosnku. Wystarczy przechowywać go z silkażelem.
Silikażel rozprawi się z wilgocią i ochroni twoje warzywa cebulowe przed psuciem
Pewnie nieraz widziałeś małe saszetki z przezroczystymi kulkami w opakowaniu z nowymi rzeczami. Producenci butów, kurtek, torebek i innych akcesoriów często dołączają je do swoich wyrobów. To żel krzemionkowy (silica gel), który wiele osób wyrzuca, a to błąd. Ten dodatek jest bardzo skutecznym pochłaniaczem wilgoci. Bezpieczny i praktycznie darmowy.
Silikażel ma działanie osuszające. Zabiera wilgoć z najbliższego otoczenia, więc warto położyć kilka saszetek obok czosnku czy cebuli, które zawilgotniały i widać na nich kropelki wody. Zostaną osuszone i zabezpieczone przed gniciem. Po pewnym czasie saszetki można zabrać.
Silkażel pomoże też osuszyć zalany telefon – więcej na temat tej metody przeczytasz tutaj.