Znajdziesz je w lesie. Największe okazy ważyły 40 kg, a w skupach płacą choćby 150 zł za kg

gazeta.pl 4 dni temu
Zdjęcie: FotoEvans / iStock


Polskie lasy aktualnie są pełne grzybiarzy, pochłoniętych przez swoje hobby. Jednak mało kto wie, iż spacerując po lesie, można natknąć się na prawdziwe skarby. Wejdź i dowiedz się więcej.
Poroże jelenia to cenne znalezisko, które może stać się trofeum z wyprawy do lasu. jeżeli zastanawiasz się, kiedy go szukać, zapoznaj się z treścią artykułu. Poznaj też rekordzistę, który mógł poszczycić się najwspanialszym porożem na świecie.


REKLAMA


Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]


Największe rogi jelenia – imponujące poroże jelenia olbrzymiego
Największe rogi jelenia osiągały imponujące rozmiary. Trudno sobie wyobrazić zwierzę, noszące na swojej głowie rogi, których rozpiętość dochodziła do 3,65 m! Co więcej, waga największego poroża osiągała choćby 40 kg. Do jakiego zwierzęcia należał taki rekord? Mowa tu o wymarłym już gatunki jelenia olbrzymiego (Megaloceros giganteus) nazywanego także łosiem irlandzkim (Irish elk). Te niezwykłe zwierzęta, które niegdyś przemierzały obszary Europy, Afryki, północnej Azji aż po Bajkał, osiągały do 2,1 metra wysokości w kłębie, a ich masa mogła wynosić choćby do 700 kg.


Skamieniały szkielet Megaloceros giganteus w Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu Autorstwa Vassil - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8999571


Na terenie Europy jelenie olbrzymie najdłużej utrzymały się w Irlandii. Datę ich wyginięcia szacuje się na około 11 000 lat temu, czyli jeszcze przed pojawieniem się na tych terenach człowieka. Przyczyną wyginięcia tych niesamowitych zwierząt mogły być zmiany klimatu i niewystarczająca ilość pokarmu w okresie ostatniego zlodowacenia. Inna hipoteza zakłada, iż jeleń olbrzymi mógł zostać narażony na bakterie i wirusy roznoszone przez migrującego człowieka pierwotnego.


Największe poroże jelenia – gdzie można je zobaczyć?
Przekonaj się, jak wyglądało największe poroże jelenia i udaj się na wycieczkę do Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wśród znajdujących się tam eksponatów odnajdziesz wspaniały szkielet jelenia olbrzymiego, który znajduje się w zbiorach placówki od końca XIX wieku. Imponujące poroże wymarłego już gatunku ma rozpiętość 2,5 metra. Widok tego eksponatu robi wrażenie!


Jeleń olbrzymi (Megaloceros giganteus). Szkielet w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego Autorstwa Jerzy m23 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=92082644


Największe poroże jelenia, znalezione w Polsce
A co z w tej chwili żyjącymi gatunkami, zamieszkującymi polskie lasy? Największe poroże jelenia zostało odnalezione w czasie prac leśnych w Bieszczadach, w nadleśnictwie Stuposiany. W 2011 roku natknął się na nie podleśniczy. Rekordowo duże tyki (każda z nich ważyła ponad 5 kg) zostały zrzucone przez jelenia karpackiego (cervus elephus montanus). Byki tego gatunku osiągają wagę od 200 do 250 kg.


Poroże jelenia – kiedy wybrać się na poszukiwania?
Warto wiedzieć, iż jelenie zrzucają poroże zwykle w okresie od lutego do kwietnia. Każdy, kto chciałby poszczycić się tak niecodziennym znaleziskiem, powinien rozpocząć poszukiwania w lutym. Na takie trofeum można natrafić w miejscach, w których jelenie zdobywają pożywienie. Poroże jelenia, znalezione na terenie lasu państwowego, może zostać legalnie zabrane do domu. Zrzutów nie wolno jednak zabierać z Rezerwatów Przyrody i Parków Narodowych. Zabronione jest również zbieranie poroża wraz z czaszką zmarłego zwierzęcia. Warto też wiedzieć, iż w skupach możemy spotkać się z cenami od 50 do 150 zł za kilogram poroża.
Zobacz też: Ta miejscowość to niekwestionowana perła polskich uzdrowisk. Każdy chce tam jechać
Idź do oryginalnego materiału