Na przestrzeni lat wokół odżywiania powstało wiele przekonań, a niekiedy choćby mitów. Część z nich krąży do dziś. Przykładem może być wykluczenie z diety ziemniaków, które przez niektórych uważane są za niezdrowe i tuczące. Tymczasem same w sobie nie są aż tak kaloryczne (co najwyżej dodatki w postaci tłuszczu i skwarek), ponadto to cenne źródło energii, białka, witamin i składników mineralnych, w tym potasu. Inny popularny mit dotyczy niejedzenia po 18, co tak naprawdę ma sens jedynie w przypadku osób kładących się spać około 20. A jak jest z przerwami między posiłkami za dnia? Głos zabrali dietetycy.
REKLAMA
Zobacz wideo Coraz więcej osób stosuje popularny lek na cukrzycę, by schudnąć. Nasz ekspert: Szukają drogi na skróty, a jej nie ma
Co ile godzin powinno się jeść posiłek? Pamiętaj o zdrowej przerwie
Zdrowa dieta opiera się nie tylko na dobrze zbilansowanych posiłkach o dopasowanej do twoich potrzeb kaloryce, ale także spożywaniu ich o odpowiednich porach. Warto przy tym zaznaczyć, iż nie chodzi o konkretne godziny, a raczej przerwy pomiędzy nimi oraz brak podjadania. Po spożyciu posiłku warto poczekać od 3 do 4 godzin, zanim sięgniesz po coś "na ząb". Jak możemy przeczytać na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywnościowej, regularność i odpoczynek w jedzeniu pozwoli organizmowi:
racjonalnie zagospodarować dostarczoną mu energią,
nie nastawiać się na dłuższe okresy głodu i nadmierne gromadzenie zapasów.
Ponadto systematyczne, ale za to w mniejszych ilościach dostarczane pożywienie jest lepiej wchłaniane i wykorzystywane. Same przerwy powinny trwać do 4 godzin, nie dłużej, gdyż przeczekanie to prosta droga do obniżenia poziomu glukozy we krwi i pojawienie się nieprzyjemnego uczucia głodu, które ma niekorzystny wpływ na koncentrację, zmniejsza odporność na stres i pogarsza samopoczucie. Do tego ryzyko, iż sięgniemy po szybką, ale niezdrową przekąskę wzrasta.
Zobacz też: To nie nasiona chia. "Czarne złoto" chroni wątrobę i pomaga zrzucić boczki. Wrzuć do zupy i na kanapki
Czy trzeba jeść co 3 godziny? Dietetyczka wyjaśnia
Tego samego zdania jest dietetyczka Anna Jedrej. Specjalistka zaznacza, iż sięganie po przekąski nie jest dobre, gdyż uniemożliwia oczyszczanie przewodu pokarmowego z reszek, bakterii i toksyn. Cały proces polegający na aktywności mięśni jelit rozpoczyna się po ok. 1,5 godziny po ostatnim posiłku i kończy, kiedy znów zaczynamy jeść. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiednich, co najmniej 3- lub 4-godzinnych przerw i niepodjadanie.
Co się dzieje, gdy jesz co 3 godziny? Plusów jest więcej
Fanem 3-godzinnych przerw jest też dr Krish Tangella, który uważa, iż korzystnie wpływają na regulacje poziomu insuliny i glukozy. W artykule napisanym na dovomed.com poinformował, iż regularne spożywanie posiłków powoduje częstsze uczucie sytości i sprawia, iż łatwiej opanować głód i przestać podjadać. Jego zdaniem takie działanie może przyspieszać metabolizm, choć tutaj opinie są podzielone, gdyż wedle innych badań wpływ na niego ma nie częstotliwość jedzenia, a kaloryka posiłków. Niemniej wciąż bilans ze stosowania przerw jest zdecydowanie dodatni, gdyż to m.in. odpoczynek dla jelit, dlatego warto o tym pamiętać. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
PORADA! Nie zapomnij, iż każdy człowiek jest inny, dlatego w zdrowym odżywianiu się dobrze wsłuchiwać się w potrzeby organizmu oraz dostosowywać jedzenie pod siebie. Przykładowo, jeżeli po godzinie, dwóch, odczuwasz mocny głód, być może twój posiłek zawierał za mało kalorii. Tak samo nieco inaczej powinna wyglądać dieta osoby pracującej fizycznie, a pracownika biurowego. jeżeli cokolwiek budzi twoje wątpliwości lub cię niepokoi, skonsultuj się ze specjalistą - lekarzem lub dietetykiem.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.