Zmiany w przepisach dla komorników i asesorów komorniczych

plotkosfera.pl 6 godzin temu

Rząd wprowadza istotne zmiany w przepisach dotyczących komorników i asesorów komorniczych. Najważniejszą z nich jest przywrócenie granicy wieku 70 lat jako momentu obowiązkowego odejścia ze stanowiska. To powrót do stanu prawnego sprzed 2019 roku, który ma wyeliminować przejawy dyskryminacji wiekowej.

Przywrócenie granicy wieku 70 lat
Od 14 dni po publikacji nowelizacji w Dzienniku Ustaw, komornicy sądowi i asesorzy komorniczy będą z urzędu odwoływani z zajmowanego stanowiska po ukończeniu 70. roku życia, zamiast obecnych 65 lat. Zmiana stanowi powrót do regulacji sprzed 2019 r., gdy granica wieku wynosiła 70 lat. Powodem zmian była konieczność wyeliminowania z polskiego ustawodawstwa przejawów dyskryminacji bezpośredniej ze względu na wiek.

Wykorzystanie wiedzy i doświadczenia
Wydłużenie aktywności zawodowej komorników pozwoli również na lepsze wykorzystanie ich wiedzy i doświadczenia oraz przyczyni się do zakończenia sporów sądowych związanych z wcześniejszym odwoływaniem. Projekt eliminuje dotychczasowy maksymalny okres trwania asesury, umożliwiając asesorom nieograniczony czas zdobywania praktyki. Asesorzy zyskają elastyczność w planowaniu kariery, a system egzekucyjny – stabilność kadrową.

Elastyczność w planowaniu kariery
Obecny limit często zmuszał wykwalifikowane osoby do rezygnacji z zawodu. Komornicy i asesorzy zachowują prawo do przejścia na emeryturę po nabyciu uprawnień, niezależnie od nowych przepisów. Zmiany odpowiadają na wyroki sądów administracyjnych i stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, który wskazywał na dyskryminację ze względu na wiek w dotychczasowych regulacjach.

Dostosowanie do unijnych standardów
Nowelizacja dostosowuje również polskie prawo do unijnych standardów przeciwdziałania dyskryminacji wiekowej, podnosząc jednocześnie efektywność systemu egzekucyjnego. Projekt ma obowiązywać po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw. W 2020 roku system egzekucyjny w Polsce obsłużył ponad 2,5 miliona spraw, z czego ponad 1,5 miliona to sprawy dotyczące wierzytelności. Wprowadzane zmiany mają na celu usprawnienie i stabilizację tego systemu.

Statystyki i dane liczbowe
Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2020 roku w Polsce było ponad 1,3 tysiąca komorników i ponad 2,5 tysiąca asesorów komorniczych. Zmiany w przepisach mają wpłynąć na zwiększenie efektywności ich pracy i poprawę jakości usług świadczonych przez system egzekucyjny. Polska Izba Komornicza szacuje, iż nowelizacja pozwoli na zatrzymanie w zawodzie ponad 100 doświadczonych komorników, którzy dotychczas musieliby odejść na emeryturę po ukończeniu 65. roku życia.

Idź do oryginalnego materiału