Już od kilku lat do Wielkiej Brytanii Polacy nie mogą wjechać na dowód osobisty. Do przekroczenia granicy niezbędne jest posiadanie paszportu. Od 2025 roku obowiązywać będzie jeszcze jedna zmiana – a dokładniej – kolejny wymagany dokument.
Artykuł powstał w ramach współpracy upday i serwisu pacjenci.pl
Od przyszłego roku osoby wjeżdżające do Wielkiej Brytanii z obszarów nieobjętych obowiązkiem wizowym będą zobowiązane do posiadania dokumentu, jakim jest Elektroniczna Autoryzacja Podróży (ETA). Podpowiadamy, w jaki sposób uzyskać dokument ETA.
ETA – bez tego dokumentu nie wjedziemy do Wielkiej Brytanii
Obowiązek posiadania dokumentu ETA od 8 stycznia 2025 roku będzie dotyczyć obywateli państw znad Zatoki Perskiej, a od 2 kwietnia 2025 r. również obywateli państw europejskich wjeżdżających bez wizy. Ten dokument nie jest wymagany w przypadku osób posiadających paszporty brytyjskie i irlandzkie.
Wielka Brytania zdecydowała się na tego typu rozwiązanie, które stosowane jest m.in. w Kenii, by zwiększyć bezpieczeństwo na granicach. ETA pozwala bowiem na uzyskanie informacji o podróżnych jeszcze zanim wjadą na terytorium kraju.
Co daje ETA do Wielkiej Brytanii?
ETA umożliwia wielokrotne odwiedzanie Wielkiej Brytanii przez dwa lata lub do momentu wygaśnięcia paszportu. Pobyty mogą wynosić maksymalnie sześć miesięcy. Dokument umożliwia wjazd w celach turystycznych, rodzinnych, biznesowych oraz edukacyjnych.
Zezwala również na krótkotrwałe zatrudnienie dla osób z sektora kreatywnego oraz umożliwia tranzyt przez terytorium kraju bez potrzeby przechodzenia przez kontrolę graniczną. Warto jednak wiedzieć, iż ETA nie uprawnia do długoterminowego pobytu, pracy, wnioskowania o zasiłki czy mieszkanie.
Jak otrzymać ETA do Wielkiej Brytanii?
Aplikować o ETA można przez aplikację "UK ETA App" lub stronę internetową rządu brytyjskiego, gdzie umieszczono szczegółowe wytyczne dotyczące procesu pozyskiwania tego dokumentu.
Polacy będą mogli składać wnioski o ETA od 5 marca 2025 r. Dokument będzie można uzyskać po uiszczeniu opłaty w wysokości 10 funtów (ok. 50 zł). Należy pamiętać, by wniosek złożyć z kilkudniowym wyprzedzeniem, by dokument dotarł na czas.
Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek, pacjenci.pl