Zmiana czasu - czy może być dla nas groźna? Jak przestawienie zegarków wpływa na nasze zdrowie?

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Kiedy zmiana czasu na zimowy? Hakase_/iStock


Zmiana czasu za każdym razem wywołuje dużo emocji. Niektórzy uważają, iż to "tylko godzina", natomiast w praktyce jest to "aż godzina". Przestawianie zegarków wcale nie jest obojętne dla naszego zdrowia.
Zmiany czasu realizowane są dwa razy do roku, przez co raz śpimy dłużej, a raz krócej. Ludzie regularnie zastanawiają się, kiedy przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy i odwrotnie. Wiele osób zadaje sobie też pytanie, czy naprawdę jest to konieczne i w jaki sposób wpływa na nasz organizm. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona jednorazowo w 1919 roku, a później w latach 1946-1949 oraz 1957-1964. w tej chwili trwa nieprzerwanie od 1977 roku.


REKLAMA


Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach


Kiedy zmiana czasu w zimowy? Sama data jest ruchoma, ale obowiązuje jedna zasada
Zmiana czasu z letniego na zimowy zawsze odbywa się w ostatni weekend października. W tym roku jest to noc z 26 na 27. Zegarki przestawiamy o godzinę do tyłu, dzięki czemu śpimy dłużej, ale tracimy ją w ciągu dnia. Czas zimowy uznaje się za bardziej naturalny, bo obowiązywał, zanim wprowadzono czas letni. Zapoczątkowanie zmian czasu początkowo miało służyć oszczędzaniu energii elektrycznej i dłuższemu korzystaniu z naturalnych źródeł światła. Niestety w rzeczywistości zaburza to naszą rutynę i harmonię, np. organizm wysyła sygnał, iż powinnyśmy wstawać, podczas gdy budzik jeszcze nie zadzwonił.


Jak zmiana czasu wpływa na organizm człowieka? pexels.com/JESHOOTS.com


Jak zmiana czasu wpływa na organizm człowieka? Te dwie rzeczy występują najczęściej
Przestawienie się na nowy czas może być długim i męczącym procesem. - Zanim nastąpi przystosowanie zegara biologicznego do nowego czasu, które u większości ludzi trwa zwykle do tygodnia, występuje wiele niekorzystnych konsekwencji dla szeroko rozumianego dobrostanu człowieka - powiedziała portalowi tvn24.pl Irena Iskra-Golec z Uniwersytetu SWPS. Po zmianie czasu w zimowy najczęściej ludzie skarżą się na niewyspanie oraz zły nastrój.


- Zmiana czasu jest zakłóceniem funkcjonowania naszego zegara biologicznego, poprzez manipulację dostępnością światła. Badania naukowe pokazują większe ryzyko śmiertelnego wypadku samochodowego podczas nocy ze zmianą czasu zarówno jesienią, jak i wiosną oraz większe ryzyko wypadków w pracy i zawałów serca bezpośrednio po zmianie czasu - wyjaśniła prof. Marta Jackowska w rozmowie z rmf24.pl. Ekspertka doradziła, żeby w tym czasie szczególnie zadbać o możliwość snu, regeneracji oraz relaksu.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału