Złoty Widok w Michałowicach to jeden z najlepszych punktów widokowych w Karkonoszach. Może jest mniej znany od swojego imiennika ze Szklarskiej Poręby, to naszym zdaniem, to właśnie z tego punktu widokowego z Michałowic, panorama jest piękniejsza. Poza tym szlak prowadzący na Złoty Widok w Michałowicach należy do tych krótkich i łatwych. Co więcej, po drodze można zobaczyć wyjątkowe formacje skalne, zwane kociołkami.
Michałowice – malownicza miejscowość u stóp Karkonoszy
Michałowice to dziś integralna część Piechowic – małego miasteczka na Dolnym Śląsku, malowniczo położonego u stóp Karkonoszy. Korzenie Michałowic sięgają XVII wieku, kiedy to, według przekazów, na te tereny dotarło trzech czeskich braci, znanych jako Michałowie. Byli oni protestantami, zmuszonymi do ucieczki z ojczyzny po wojnie trzydziestoletniej z powodu rekatolizacji Czech. Szukając schronienia, wybrali Karkonosze, gdzie, podobnie jak wielu innych czeskich uchodźców, zakładali osady. Ich życie opierało się głównie na rolnictwie, pasterstwie oraz drobnych rzemiosłach, które zapewniały im utrzymanie w tych surowych, górskich warunkach.
Michałowice, dzisiaj to urokliwy zakątek, który posiada wiele cech typowych dla małych, górskich miejscowości wypoczynkowych. Jest idealnym punktem startowym do wycieczek w Karkonosze. Stąd można wyruszyć na Wielki Szyszak, Śnieżne Kotły i inne popularne szczyty okolicznych gór. W Michałowicach znajdują się także trasy rowerowe dla miłośników kolarstwa górskiego – tzw. Pasmo Rowerowe Olbrzymy.
Ciekawym sposobem na poznanie Michałowic jest spacer według kolejnych tablic tzw. ścieżki Krainy Ducha Gór. Można z nich dowiedzieć się, jakie funkcje pełniły poszczególne domostwa w przeszłości. Gdzie była piekarnia, pensjonat, a gdzie mieszkał znany pisarz… Tajemnice Michałowic zrobiły na nas ogromne wrażenie.
- Czytaj także: Bobrowe Skały w Piechowicach
Michałowice – jak dojechać i gdzie zaparkować?
Dojazd do Michałowic z Jeleniej Góry nie powinien Wam zająć więcej niż 15-20 minut. istotną informacją jest to, iż dociera tu także autobus komunikacji miejskiej. interesująca droga do Michałowic prowadzi z Piechowic. Wówczas przejeżdżamy przez tunel wydrążony w skale w latach 20. XX wieku. To jedyny tego typu tunel w Polsce.
W Michałowicach, w centrum wsi znajduje się bezpłatny parking na ok. 20 samochodów. Odnajdziecie go w pobliżu ulic Sudeckiej i Śnieżnej. Przy parkingu znajdują się ławeczki. Nie stoją one tu bez powodu… Rozciąga się stąd niezwykła panorama. W roli głównej – Śnieżne Kotły. Uroku dodają dwa niewielkie stawiki, które znajdują się blisko parkingu. Co więcej, przy nich często pasą się owce!
Złoty Widok w Michałowicach – jak dotrzeć?
Z centrum Michałowic na Złoty Widok wiedzie łatwy i przyjemny szlak. Wyznacza go kolor zielony. Z parkingu dotrzemy do niego po zaledwie 20 minutach marszu. Początkowo idziemy wśród zabudowań Michałowic. Niektóre z domów mają ponad 100 lat i robią duże wrażenie. Myślimy sobie – idealne na domek w górach! Warto przy niektórych przystanąć i poznać ich niezwykłą historię.
Po kilkuset metrach nasz szlak skręca w lewo i zaczyna piąć się nieco do góry. Na szczęście to jedyne podejście podczas tej wycieczki. Trwa krótko i po kilku minutach maszerujemy już po płaski. Nieco dalej szlak skręca w prawo i po zboczu Drewniaka (672 m n.p.m.) wyprowadza nas wprost pod niezwykłe formacje skalne zwane Kociołkami.
Kociołki – niezwykłe formacje skalne w drodze na Złoty Widok w Michałowicach
Kociołki, zostały odkryte i opisane po raz pierwszy ponad sto lat temu przez profesora z Wrocławia, Wolfganga Scholza. w tym miejscu można podziwiać ponad 30 okrągłych zagłębień, przypominających kształtem kociołki – są to tzw. kociołki wietrzeniowe, których geneza wciąż pozostaje dla nas tajemnicą. U podnóża tej niezwykłej formacji skalnej znajdują się również małe jaskinie, do których można łatwo dotrzeć, dodając wizycie w tym miejscu dodatkowego uroku i nieco tajemniczej atmosfery. Dla dzieciaków to niezwykła frajda i idealny przystanek w drodze na Złoty Widok.
Złoty Widok w Michałowicach – czy to najwspanialsza punkt widokowy w Karkonoszach?
Z Kociołków na Złoty Widok mamy jeszcze ok. 300 metrów. Powinniśmy je pokonać w maksymalnie kilka minut. Sama platforma widokowa jest bardzo ciekawa. Na jej końcu znajduje się szyba, która pozwala podziwiać wspaniałe widoki również najmłodszym. Dodaje także nieco adrenaliny. Bo kto odważy się spojrzeć w dół?
A co widać ze Złotego Widoku w Michałowicach? Świetnie widoczne są Śnieżne Kotły, Łabski Szczyt, Szrenica, a także Wysoki Kamień. Dostrzec można ponadto zabudowania Szklarskiej Poręby. Widok jest bardzo ładny, ale naszym zdaniem ustępuje temu ze Zbójeckich Skał.
Przy punkcie widokowym znajdziecie miejsce na rozpalenie ogniska. Kto by nie chciał zorganizować pikniku z takimi niezwykłym widokiem?
Do Michałowic wracamy po własnych śladach. Idąc dalej zielonym szlakiem moglibyśmy dotrzeć do dawnego kamieniołomu, a podążając jeszcze dalej do Wodospadu Szklarki.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!