Złoty Widok (niem. Goldene Aussicht, 610 m n.p.m.) to szczyt w Szklarskiej Porębie, który od XIX wieku przyciąga turystów spragnionych cudownych górskich widoków. Przedstawiamy dwa warianty trasy, którą dotrzecie na szczyt. Jeden szlak jest banalnie łatwy, drugi trochę dłuższy, ale oba doprowadzą was do zbudowanej w roku 2020 platformy widokowej i tarasów z super widokiem na Karkonosze.
Spis treści
- Informacje praktyczne
- Trasa pierwsza na Złoty Widok
- Platforma widokowa
- Chybotek i grób Karkonosza.
- Trasa dłuższa Złoty Widok spod Wodospadu Szklarki
- Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas
- Internetowy przewodnik po Polsce
Informacje praktyczne
- Złoty widok to wspaniały punkt widokowy na Karkonosze w Szklarskiej Porębie
- wejście na platformę widokową i tarasy jest darmowe, tam czekają drewniane leżaki,
- z darmowego parkingu przy muzeum Wlastimila Hofmana droga zajmuje 5 minut,
- dotarcie na punkt widokowy nie powinno sprawić kłopotu osobom poruszającym się wózkach inwalidzkich,
- można spacerować z psami.
Trasa pierwsza na Złoty Widok
Nie przypominamy sobie, żebyśmy opisywali tak krótki szlak w górach. Samochód zostawiamy na darmowym parkingu przy muzeum Wlastimila Hofmana. Uważajcie, w okresie może być tutaj bardzo tłoczno. My przyjechaliśmy w długi weekend 11 listopada i udało nam się znaleźć wolne miejsce, więc warto próbować. Niestety na miejsce prowadzi bardzo wąska droga asfaltowa, którą spaceruje mnóstwo turystów. Każda mijanka z autem jadącym z przeciwka to duży wyczyn. Ale ten wariant trasy ma jeden wielki plus. Całą czarną robotę wykona za nas auto, którym wjedziemy na wysokość ponad 600 m n.p.m. Nam pozostaje do pokonania na piechotę odcinek o długości dokładnie 266 metrów.
Platforma widokowa
W roku 2020 na tym popularnym punkcie widokowym powstała duża platforma widokowa. Są tarasy, schody, drewniane leżanki i barierki zapewniające bezpieczeństwo. Idealne miejsce na odpoczynek? Na pewno, ale nie w długi weekend przy pięknej pogodzie. Towarzyszył nam tłum turystów. Było gwarno (szum potoku w dole został całkowicie zagłuszony) i tłoczno. Wszyscy chcieli zrobić selfie z widokiem na góry. Ale dość narzekania. Takie są skutki popularności. jeżeli na Złoty Widok dotrzecie w bardziej spokojny dzień, to odpoczynek na leżakach z panoramą Karkonoszy to będzie super przygodą. Dodatkowym ułatwieniem są tablice z panoramą, na której zaznaczono dokładną lokalizacją między innymi Szrenicy, Śnieżki, Śnieżnych Kotłów.
Chybotek i grób Karkonosza
Po tak krótkiej trasie i pięknych widokach na pewno poczujecie niedosyt, więc dla chętnych proponujemy wydłużenie trasy kilkaset metrów i polecamy spacer do skały Chybotek i symbolicznego grobu ducha gór. Do celu poprowadzą was drogowskazy.
Trasa dłuższa Złoty Widok spod Wodospadu Szklarki
Piszemy dłuższa, ale w tym przypadku też nie ma szaleństwa. Czeka nas droga o długości 748 metrów. Auto zostawiamy na darmowym parkingu przy drodze krajowej nr 3 przy Wodospadzie Szklarki. To dobry pretekst, żeby kolejny raz zobaczyć wodospad i dopiero potem wyruszyć w drogę na Złoty Widok. Po krótkiej wspinaczce dotrzecie do rozgałęzienia drogi. W prawo dojdziecie do Chybotka, w lewo na Złoty Widok.
Inne interesujące miejsca w okolicy opisane przez nas
- Śnieżne Kotły – mapa, parking, opis szlaku
- Wodospad Kamieńczyka – malowniczy i niewymagający szlak
- Zamek Chojnik – opis szlaków, zwiedzanie i ceny biletów
- 100 Ton – niezwykła rzeźba w nieczynnym kamieniołomie w Szklarskiej Porębie
- Owcze Skały – szlak zielony na widowiskowe formacje skalne blisko Szklarskiej Poręby
- Atrakcje w Karpaczu podczas brzydkiej pogody
- Wodospad Szklarki – widowiskowy i bardzo łatwy szlak w Karkonoszach – cennik, parking, mapa
- Ruiny kościoła ewangelickiego w Miłkowie – czy ten zabytek zostanie udostępniony jako wieża widokowa?
Szklarską Porębę zwiedzaliśmy z noclegów oferowanych przez Good Time Apartamenty. W jednym miejscu znajdziecie do wyboru ofertę 100 apartamentów zlokalizowanych na terenie Karkonoszy. Korzystając z tych noclegów, dostaniecie dodatkowo zniżkę na wiele atrakcji w okolicy. Także na w lokalach gastronomicznych.
Internetowy przewodnik po Polsce
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.