Zioła na włosy – co pić na porost włosów?

hair-med.com.pl 2 lat temu

W dobie, kiedy mamy dostęp do tylu różnych kosmetyków trochę zapomnieliśmy o dobroczynnym działaniu ziół na nasze włosy. A przecież pokolenie naszych mam lub babć stosowały głownie je – odpowiednie zioła na porost włosów, zioła na wypadanie włosów, na lśniące włosy, etc. Może warto wrócić do takich naturalnych metod i od czasu do czasu zastosować herbatę na włosy lub wcierkę na szybki porost włosów? Nasze włosy zdecydowanie nam podziękują!

Czym jest ziołolecznictwo?

Przerzedzanie się włosów i łysienie to zdecydowanie zmiany chorobowe, a ziołolecznictwo to jedna z najstarszych metod przeciwdziałania różnych schorzeniom, także tym związanym z włosami. Ziołolecznictwo jest jednym z działów farmakologii oraz medycyny, a opiera się ono na zastosowaniu różnorakich naturalnych roślin oraz substancji z nich pozyskanych, celem uśmierzenia lub leczenia danego problemu.

Ziołolecznictwo było doceniane już w starożytności, a dziś także coraz chętniej wracamy do tego typu medycyny naturalnej. Wiedza ziołolecznicza opiera się na odpowiednim wykorzystaniu konkretnych roślin oraz ich adekwatności. To właśnie z owych roślin powstają następnie maści, napary, wcierki, szampony, zioła w formie syropów, pastylek, etc. Starożytni Chińczycy oraz Egipcjanie już dawno umieli docenić i zastosować prozdrowotne rośliny takie jak czosnek, koper, siemię lniane, kminek, jałowiec, tymianek i wiele innych.

Dziś znów zwracamy się ku naturalnym metodom leczenia. Niemniej jednak przyjmowanie wszelkich ziół i stosowanie preparatów ziołowych (zwłaszcza doustnie) zawsze warto skonsultować z lekarzem, farmaceutą lub trychologiem w przypadku włosów. Trzeba bowiem pamiętać, iż zioła mają czasem równie wielką moc jak preparaty syntetyczne, mogą wchodzić w reakcję z lekami lub powodować silne działanie, które nie jest wskazane dla wszystkich.

Zioła na włosy, czyli co pić na porost włosów?

Zioła i wiele różnych substancji roślinnych wykazują bardzo dobre działanie na włosy oraz skórę głowy. Każdy miał pewnie choć raz do czynienia z ziołową wcierką, szamponem, odżywką, płukanką czy herbatą, których zadaniem było wzmocnić włosy i sprawić, by były lśniące oraz witalne.

Po zioła i preparaty ziołowe sięgamy najczęściej wówczas, gdy zauważamy pierwsze oznaki przerzedzania się fryzury. W wypadku problemu z wypadaniem włosów warto sięgnąć do produkty ziołowe, które zawierają spore ilości krzemionki. Krzem to pierwiastek niezwykle istotny dla włosów i ich kondycji. To właśnie krzem stymuluje cebulki włosowe, wzmacnia je i sprawia, iż włos jest zdecydowanie odporniejszy. Warto więc pić herbatę na włosy ze skrzypu polnego, który zawiera w sobie sporo krzemu. Co istotne – im dłużej przetrzymasz herbatę ze skrzypu polnego na wolnym ogniu, tym więcej krzemu będzie ona w sobie zawierała. Na wypadające włosy można także stosować pokrzywę, łopian, czarną rzepę, kozieradkę, żeń – szeń. Bardzo skuteczny jest także wiesiołek na włosy – można go wykorzystać np. w postaci olejku, którym warto olejować włosy raz na jakiś czas. Warto zastosować go także na skalp, ponieważ wiesiołek wykazuje silne działanie przeciwzapalne oraz wspiera zdrowy wzrost komórek.

A czy istnieją zioła na schorzenie jakim jest łysienie? Oczywiście, w kosmetyce i farmakologii wyróżnia się zioła na łysienie androgenowe oraz inne jego rodzaje. Oczywiście same zioła nie pomogą – warto, by używać ich razem z odpowiednimi zabiegami, kuracjami lub farmakologią. Przykładowymi ziołami pomocnymi w zahamowaniu łysienia androgenowego są pokrzywa, palma sabalowa czy bocznia piłkowana. Cierpiąc na łysienie plackowate można się z kolei wspomóc naparami oraz kosmetykami z ziela dziurawca.

A jeżeli Twoim celem jest wyraźne zagęszczenie fryzury, warto zastosować zioła na porost włosów do picia oraz w formie wcierek czy płukanek. Co pić na porost włosów? Otóż warto sięgnąć np. po herbatkę z żeń – szenia. Roślina ta posiada w sobie choćby 200 substancji aktywnych, a część z nich efektywnie wzmacnia włosy. A czy istnieją wcierki na szybki porost włosów? Nic nie działa natychmiastowo, a im bardziej naturalny kosmetyk stosujemy, tym bardziej trzeba uzbroić się w cierpliwość. Niemniej po ziołach można oczekiwać, iż porost włosów będzie zauważalny, a efekt będzie długotrwały. Na porost włosów bardzo dobrze wpływa robienie wcierek majerankowych lub wcierek z jałowca pospolitego, łopianu i pokrzywy.

Czy istnieją zioła, które wpływają na objętość fryzury?

Jeśli Twoim celem jest mieć grube i zdrowe włosy, także powinnaś zainteresować się stosowaniem niektórych ziół. Włosy bez objętości to zwykle te zniszczone, których łodygi posiadają w swojej strukturze liczne mikrouszkodzenia. By więc móc cieszyć się pogrubionymi włosami oraz wymaganą objętością fryzury, należy sięgnąć po zioła, które mogą owe mikrouszkodzenia naprawić. Dobrą praktyką w tego typu problemach jest regularne olejowanie włosów, do którego można wykorzystać wartościowe wyciągi roślinne. Odbudowującymi olejami będą np. olej z nasion kozieradki, olej rozmarynowy czy olej z łopianu. Warto mieć któryś w swojej domowej kosmetyczce i wykonać nim olejowanie włosów chociaż raz w tygodniu. Pamiętaj jednak, iż same kosmetyki nie pomogą, jeżeli Twoje włosy są bardzo zniszczone. Warto zadbać przede wszystkim o adekwatną dietę (bogatą w aminokwasy i minerały), a także pozwolić włosom odpocząć od niszczących zabiegów fryzjerskich jak np. mocne rozjaśnianie czy stosowanie lokówki lub prostownicy na co dzień.

Zioła nawilżające włosy

A może Twoje włosy są nazbyt suche, puszą się i bardzo trudno jest je ułożyć? W tego typu problemach także z pomocą przychodzą nam zioła. Tego typu działanie wykazują zioła i inne rośliny, które bogate są w śluzy. Do takich zaliczyć można chociażby babkę płesznik lub jajowatą, len w postaci siemienia, idealnie sprawdzi się także prawoślaz.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące działania poszczególnych ziół na włosy, przyjdź na konsultację do jednego z salonów Hair Med. Nasi trycholodzy czekają, by omówić z Wami problem włosów jak i odpowiedni rodzaj kuracji, czasem także tej ziołowej, wspomagającej.

6100 zzs

Idź do oryginalnego materiału