W najbliższym czasie komisja regulaminowa Sejmu podejmie decyzję w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze, byłemu ministrowi sprawiedliwości. Decyzja ta może otworzyć drogę do przymusowego doprowadzenia Ziobry przed sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa.
Przymusowe doprowadzenie Ziobry?
Jeśli komisja regulaminowa pozytywnie zaopiniuje wniosek, Magdalena Sroka, przewodnicząca komisji śledczej, zapowiedziała, iż przesłuchanie Ziobry odbędzie się pod koniec stycznia lub na początku lutego 2024 roku. To może być koniec drogi przeciwnika Ziobry, który czterokrotnie odmówił stawienia się przed komisją śledczą ds. Pegasusa.
Ziobro odmawia stawienia się
W dwóch przypadkach Ziobro usprawiedliwił swoją nieobecność zwolnieniem lekarskim. Później jednak komisja otrzymała opinię biegłego, która jednoznacznie wskazywała, iż nie ma przeciwwskazań do złożenia przez niego zeznań. Mimo to, w październiku i listopadzie Ziobro ponownie nie pojawił się na wezwanie komisji, tym razem bez usprawiedliwienia.
Argumenty Ziobry
Ziobro argumentuje, iż w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 10 września, w którym uznano, iż zakres działania komisji śledczej ds. Pegasusa jest niezgodny z konstytucją, komisja „nie istnieje”. Jednakże, zdaniem ekspertów, to argument nie jest wystarczający, aby uniknąć odpowiedzialności.
Wniosek o zatrzymanie Ziobry
Po ostatniej nieobecności Ziobry, sejmowa komisja śledcza postanowiła wystąpić o jego zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie na przesłuchanie. Wniosek ten został skierowany do Prokuratora Generalnego Adama Bodnara 8 listopada, a 22 listopada trafił do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.
Nowa forma przesłuchania
Magdalena Sroka podkreśliła, iż w przypadku uchylenia immunitetu i akceptacji wniosku przez sąd, przesłuchanie Ziobry zostanie zorganizowane w innej formule niż dotychczas. Posiedzenie komisji ma trwać krócej, co – według przewodniczącej – pozwoli na efektywne przeprowadzenie przesłuchania.
Ziobro stawi się przed komisją
Na poniedziałkowej konferencji prasowej Ziobro potwierdził, iż zamierza stawić się na posiedzeniu komisji regulaminowej, gdzie omawiany będzie wniosek o uchylenie jego immunitetu.
Według danych z polskich gazet, w sprawie Pegasusa dotychczas zeznawało ponad 50 świadków, w tym byli funkcjonariusze służb specjalnych. Wiele wskazuje na to, iż Ziobro jest kluczową postacią w tej sprawie i jego zeznania mogą być decydujące dla wyników śledztwa.