Żerują w mące i kaszach, ale to nie mole spożywcze. Lepiej gwałtownie przygotuj roztwór i przemyj szafki

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl


Jak pozbyć się mącznika młynarka? Gdy zobaczymy go w naszej kuchni, warto niezwłocznie podjąć odpowiednie działania. Wszystko dlatego, iż owad może się gwałtownie rozmnażać i "przejąć" wszystkie produkty mączne i inne w kuchni. Co należy zrobić?
Gdy zauważamy małe robaczki w mące i innych produktach sypkich, większość z nas od razu zakłada, iż to mole spożywcze. Prawda może się jednak okazać inna, bo są owady, które również uwielbiają żerować w środowiskach tego typu. Mowa między innymi o mączniku młynarku. Jak go rozpoznać i czy da się go pozbyć?


REKLAMA


Zobacz wideo Testujemy dania z robakami. Czy nam smakowało?


Skąd się bierze mącznik młynarek? Preferuje miejsca zacienione i zamknięte
Mącznik młynarek najczęściej pojawia się w miejscach, które są ciemne i zamknięte. Mowa na przykład o sklepach i piekarniach, czy zakładach produkcyjnych. Nasze domowe kuchnie i spiżarnie to również schronienie, które preferują. Istnieje możliwość, iż owada przyniesiemy do domu wraz z zakupami, bo zwyczajnie będą już skrywać się w opakowaniu mąki, kaszy czy czekolady.


Mącznik ma długość od 1,4 do 1,8 cm. Ciało jest cylindryczne, wydłużone i nieco spłaszczone. Jako kamuflaż służy mu ciemnobrązowy kolor, który wchodzi w odcienie czarnego. Dzięki niemu jest w stanie przetrwać w naturalnym środowisku, choć, oczywiście, jeżeli znajduje się w mące, od razu zauważymy jego obecność. Jak się go pozbyć?


Jak pozbyć się mącznika młynarka? Wypróbuj domowe sposoby
Po przyniesieniu do domu mąki, zamiast do kuchennej szafki, warto na jakiś czas włożyć ją do zamrażarki. Po co? Okazuje się, iż rozwój owada zostaje zahamowany przy temperaturze wynoszącej poniżej -5 stopni Celsjusza.


Mącznik młynarek dorasta do 1,8 cm. Jego ciało może być czarne lub brązowe Mateusz Sowiński / Agencja Wyborcza.pl


Oprócz tego warto postawić też na preparaty o działaniu kontaktowym, czyli takie, które zapachem wabią larwy i chrząszcze. Gdy je zjedzą, zginą, jednak sposób nie zadziała na usunięcie jaj. Warto więc wyrzucić otwarte produkty spożywcze (kasze, makarony, mąki), a później przemyć szuflady, szafki i półki ściereczką nasączoną w occie.
PORADA! Zauważenie choćby jednego osobnika to dobry moment na rozważenie posprzątania całej kuchni. Owady gwałtownie się rozprzestrzenią i wyklują z jaj, dlatego należy działać gwałtownie i stanowczo.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału