10 lutego w Gdańsku otwarto wystawę „Żelazny Bastion Polskości. Polskie Koleje Państwowe w Wolnym Mieście Gdańsku”, przygotowaną przez Karolinę Masłowską z Instytutu Pamięci Narodowej. W historycznym otoczeniu Dworca Głównego przypomniano o roli polskich kolejarzy, którzy walczyli o utrzymanie polskości w niesprzyjających warunkach Wolnego Miasta Gdańska. Ekspozycja pozwala prześledzić ich codzienną walkę, a także wpływ kolei na rozwój regionu. Wystawa dostępna będzie do końca lutego.
Kolejarze na straży polskości
Wolne Miasto Gdańsk, utworzone w 1920 roku, było areną nieustannych napięć między Polakami a niemiecką większością. W tych trudnych warunkach Polskie Koleje Państwowe odgrywały kluczową rolę w utrzymaniu łączności z macierzą. Polscy kolejarze, często narażeni na represje, wykonywali swoją pracę z pełnym poświęceniem. Ich działalność miała nie tylko wymiar logistyczny, ale także symboliczny – byli żywym dowodem na obecność Polski w Gdańsku.
Czytaj więcej: Rozpoznajesz ich? Oni mogli zniszczyć wystawy IPN w Gdańsku
Wystawa jako podróż w czasie
Ekspozycja „Żelazny Bastion Polskości” zabiera zwiedzających w podróż przez historię gdańskich kolejarzy. Pokazuje trudne początki polskiej kolei w Wolnym Mieście Gdańsku, okres narastających represji oraz wierność idei niepodległości. Dzięki archiwalnym fotografiom i dokumentom można zobaczyć, jak wyglądała ich codzienność oraz z jakimi wyzwaniami się mierzyli. To opowieść o ludziach, dla których mundur kolejarski był symbolem patriotyzmu.
Hołd dla bohaterów codzienności
Podczas otwarcia wystawy dyrektor IPN w Gdańsku, dr Marek Szymaniak, przypomniał, iż kolej była jednym z ostatnich bastionów polskości w Gdańsku. Podkreślił, iż to właśnie dzięki kolejarzom i ich niezłomnej postawie polska tożsamość przetrwała mimo niekorzystnych warunków politycznych.
Autorka ekspozycji, Karolina Masłowska, zwróciła uwagę na znaczenie kolejarzy w budowaniu wspólnoty narodowej i zachowaniu polskiej kultury.
Wystawa pozostanie otwarta dla zwiedzających do końca lutego, dając okazję do głębszego poznania historii tych cichych bohaterów.
mn