Zbójeckie Skały to grupa skalna rozciągająca się na północny-wschód od Szklarskiej Poręby. Jej długość to ok. 100 metrów. To, co ją wyróżnia to wyjątkowa platforma widokowa ulokowana nad progiem skalnym, które one tworzą. Dzięki temu można podziwiać niezwykłą panoramę na Karkonosze w bezpieczny, a zarazem nietypowy sposób. Będąc w okolicy, oprócz wizyty na punkcie widokowym warto także poszukać pozostałości po dawnej kopalni pirytu. Do tego, aby zobaczyć ich wnętrza niezbędna będzie latarka!
Zbójeckie Skały to formacja skalna położona w Górach Izerskich w obrębie Szklarskiej Poręby Dolnej. Jej nazwa nawiązuje prawdopodobnie do tego, iż wśród skał skrywali się zbójnicy. Chociaż istnieje także teoria, iż to Walończycy przekazywali tylko plotkę, o tym iż w tych rejonach grasują zbójnicy. W ten sposób chcieli odciągnąć uwagę lokalnego społeczeństwa od miejsc, w których roiło się od cennych minerałów. Dlatego mogli do woli drążyć w skałach i pozyskiwać cenny kruszec.
Niezwykła historia Zbójeckich Skał
Zbójeckie Skały były znane już od setek lat. To właśnie w ich obrębie Walonowie (więcej o nich przeczytasz we wpisie Szlak Waloński w Szklarskiej Porębie) poszukiwali minerałów i kamieni szlachetnych. W tym celu drążyli tu liczne sztolnie i korytarze. Później w okolicy tej utworzono kopalnię pirytu. Po II wojnie światowej natomiast Związek Radziecki poszukiwał tu złóż rud uranu. Na szczęście dla lokalnego krajobrazu ilości uranu okazały się niezadowalające.
Zbójeckie Skały były również w przeszłości bardzo popularne turystycznie. Pod koniec XIX wieku funkcjonowała tu gospoda, którą następnie przekształcono w schronisko poświęcone feldmarszałkowi Moltke. Jego pomnik postawiono natomiast nieco poniżej Zbójeckich Skał. Jego pozostałości można oglądać do dzisiaj. Aby go zobaczyć, wystarczy podążyć żółtym szlakiem w kierunku Szklarskiej Poręby Dolnej. Obok schroniska stała niewielka wieża widokowa, a miejsce, gdzie dzisiaj znajduje się Diamentowy Widok przez długie lata było punktem widokowym. Tylko, iż w żaden sposób nie był on zabezpieczony. Po schronisku niestety nie ma śladów. Zostało ono zniszczone po II wojnie światowej, prawdopodobnie w wyniku prac eksploatacyjnych prowadzonych przez Rosjan. Następnie Zbójeckie Skały podupadły turystycznie, ale ich popularność znów ponownie się zwiększa.
- Czytaj także: Złoty Widok w Michałowicach
Zbójeckie Skały i Diamentowy Widok
Diamentowy Widok to platforma widokowa oddana do użytku w 2021 roku. Ulokowano ją nad progiem skalnym utworzonym przez Zbójeckie Skały. Diamentowy Widok to drewniany taras o dość unikatowym kształcie. Dzięki nieregularnemu, plastycznemu wyglądowi, wtapia się ona między rosnące drzewa. W ten sposób wijący podest wyprowadza nas na większy taras widokowy, gdzie czekają na nas ławeczki oraz opisane tablice informacyjne.
A co widać z Diamentowego Widoku? Panorama jaka się stąd rozpościera jest naprawdę wyjątkowa. Widoczne są praktycznie całe Karkonosze. Od Szrenicy, po Śnieżne Kotły, Wielki Szyszak, Śnieżkę, Czarny Grzbiet aż po Skalny Stół i Kowarski Grzbiet! To jedne z niewielu miejsc, skąd można zobaczyć tak rozległą panoramę!
Sztolnie pirytu w okolicach Zbójeckich Skał
Tak, jak wspomnieliśmy podczas odwiedzin Zbójeckich Skał warto odwiedzić sztolnie po dawnych kopalniach pirytu. Znajdują się one w dwóch miejscach. Dwie sztolnie odnajdziemy przy szlaku żółtym prowadzącym na Zbójeckie Skały z Zakrętu Śmierci. Jedna – w najlepszym stanie jest natomiast dostępna przy żółtym szlaku ze Szklarskiej Poręby Dolnej. Wszystkie nie są w żaden sposób zabezpieczone, a wejście do nich odbywa się oczywiście na własne ryzyko. Warto zabrać ze sobą latarkę czołówkę, która znacznie ułatwi ich penetrację. Koniecznie poświećcie na ściany sztolni, gdzie Waszym oczom ukaże się błyskotliwy piryt! Nie bez powodu jest on nazywany złotem głupców.
- Czytaj także: Bobrowe Skały w Piechowicach
Zbójeckie Skały – jak do nich dojść?
Zbójeckie Skały są łatwo dostępne dla turystów w każdym wieku i to niezależnie od tego, z którego miejsca na nie wyruszycie. Najkrótsza opcja to spacer spod dworca Szklarska Poręba Dolna. Z tego miejsca do Zbójeckich Skał jest zaledwie 1 kilometr. Ścieżka tylko delikatnie wznosi się ku górze.
Nieco dłuższy wariant wędrówki to wyjście na szlak z Zakrętu Śmierci. Wiąże się on z blisko 2-kilometrową wędrówką w jedną stronę. Jednak, z Zakrętu Śmierci maszerujemy… w dół. Mamy tu jednak możliwość podziwiania wspaniałej panoramy z drugiego punktu widokowego – ulokowanego bezpośrednio na Zakręcie Śmierci. Nie musimy także za bardzo zbaczać z trasy, jeżeli chcemy odwiedzić wszystkie sztolnie po dawnej kopalni pirytu.
Jeśli znalazłeś na naszym blogu poszukiwane przez Ciebie informacje, kolejną inspirację na wycieczkę, czy odpowiedź na nurtujące Ciebie pytanie, to będziemy niezwykle wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do naszej blogowej świnki skarbonki (kliknij w poniższy obrazek). Dziękujemy!!!