Dlaczego Żatec jest tak ciekawy?
Żatec słynie z piwa i chmielu. I cokolwiek by nie mówić, zdecydowanie wyróżnia to miasto i nadaje mu rozgłos. Ale poza tym to urocze, klimatyczne miejsce z pięknymi, zabytkowymi kamienicami. I to właśnie ten klimat sprawia, iż pokochali je również… filmowcy.
Ale zaczynając od piwa warto powiedzieć, iż żateckiego nie produkuje się już w Żatcu, a… w Polsce. Ale w mieście działa kilka rzemieślniczych browarów, które mogą kultywują najlepsze tradycje regionu.
Historia Żatca
Żatec to królewskie miasto, które leży w Czechach Północnych, w Kraju Usteckim. Jedno z trzech najstarszych miast w Usteckim Kraju. Z przebogatą historią i piękną architekturą. Prawa miejsce uzyskał 1259 roku, a przy okazji prawo do warzenia piwa. Jak policzymy daje to ponad 700 lat tradycji warzenia piwa w Żatcu. Najważniejsze daty z piwnego kalendarza Żatca:
- 1261 – powstał cech żateckich mieszczan uprawnionych do warzenia piwa.
- 1798 – położono kamień węgielny pod budowę przemysłowego mieszczańskiego browaru.
- 1801 – rozpoczęło się warzenia piwa w mieszczańskim browarze
W Żatcu mieszka dziś prawie 20 tysięcy osób i jest to miasto z najmniejszą sumą opadów w całych Czechach.
Co warto zobaczyć w Żatcu?
Żatec słynie powodu kilku naj…
- największy magazyn chmielu na świecie
- najwięcej suszarni chmielu na świecie
- najwięcej upraw chmielu w Czechach
- odnaleziony grób najstarszego czeskiego piwosza ( jak oni to zrobili?)
Żateckie piwo i chmiel
Krajobraz wokół Żatca to plantacje chmielu, a nad miastem widoczne są kominy suszarni.
Ta żatecka odmiana chmielu to červeňák, którego cechą wyróżniającą są czerwone pędy. Co interesujące Žatec i okoliczne plantacje chmielu mogą niedługo dołączyć do czeskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Niezwykle aromatyczny czeski chmiel jest powszechnie znany w świecie piwowarskim. Tradycja jego uprawy sięga X wieku. Wówczas w Europie Środkowej pojawiły się pierwsze browary klasztorne i miejskie. Czeski chmiel szczególnie przypadł do gustu niemieckim piwowarom. W średniowieczu zaczęli oni w okolicach Žatca uprawiać chmiel, zarówno na dla siebie jak i na eksport. Od 2007 roku roku żatecki chmiel jest wpisany do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i używa się go do produkcji najlepszych piw na całym świecie.
Najmniejsza na świecie uprawa chmielu
Na rynku Náměstí Svobody obok żateckiego ratusza znajduje się najmniejsza na świecie uprawa chmielu. Ma 70 metrów kwadratowych i jest zlokalizowana w miejscu nieistniejącego już kościoła św. Krzyża. Chmiel jest tu uprawiany od końca lat 60. XX wieku.
Dzięki temu wyjątkowemu położeniu, ta plantacja jest jedną z atrakcji odbywających się w centrum miasta piwnych wydarzeń takich jak
- wiosenny Festiwal Chmielu
- letnie Święto Piwa Dočesná.
Dočesná odbywa się tradycyjnie w pierwszym tygodniu września. Pierwotnie powstało jako święto zakończenia ostatniego przepływu chmielu. Ten festiwal to liczne konkursy takie jak taniec korbowy czy manualne czesanie chmielu. Ale odwiedzający mogę liczyć na interesujący program kulturalny, a także, a adekwatnie przede wszystkim na degustację znakomitych piw .
Oprócz tradycyjnych konkursów, takich jak taniec korbowy czy manualne czesanie chmielu, odwiedzający mogą liczyć na bogaty program kulturalny, rozrywkę, a przede wszystkim na degustację wyśmienitych piw!
Muzeum Chmielarskie w Żatcu
Odchodząc nieco od centrum trafimy na Muzeum Chmielarskie. To największa ekspozycja rozwoju chmielu od wczesnego średniowiecza do współczesności na świecie
Przy wejściu widoczne są maszyny wykorzystywane w obróbce chmielu. Ekspozycja zbudowana jest na terenie dawnego magazynu chmielu i zajmuje powierzchnię 4000 m². Każde piętro poświęcone jest innej części procesu produkcji.
Na parterze znajdują się urządzenia laboratoryjne, różne pojemniki na piwo, maszyny do przetwarzania i pakowania chmielu.
Naszą uwagę zwrócił tu średniowieczny piec garncarski z XIV wieku, który odkryto podczas przebudowy obiektu w 1996 roku. Pierwsze piętro to ekspozycja poświęcona początkom uprawy chmielu i jego zbieraniu.
Na drugim piętrze znajdują się konstrukcje chmielników, narzędzia do budowy chmielników oraz inne manualne narzędzia rolnicze i części uprzęży końskich przeznaczonych do uprawy chmielu.
Na trzecim piętrze możecie zobaczyć narzędzia manualne do uprawy chmielu, maszyny do wieszania i transportu worków.
Cena biletu:
- 1 osoba dorosła – 140 koron
Świątynia Piwa i Chmielu w Żatcu
Obok Muzeum Chmielarskiego znajduje się Świątynia Chmielu i Piwa. Można tu wejść najpierw do Chmielowej Latarni Morskiej, z której turyści podziwiają panoramę Żatca.
Albo tak jak my, od razu zajrzeć do środka, by podziwiać kolekcję ponad tysiąca gatunków piw z całego świata,
Całość wycieczki można zakończyć odpoczynkiem w restauracji miejscowego browaru.
Piwo z Żatca
Spacerując po Żatcu dotarliśmy do słynnego browaru Żatecky Pivovar, by przekonać się, iż w Żatecu po tym piwie został jedynie szyld. Wcześniej dowiedzieliśmy się w Muzeum, iż żateckiego piwa nie produkuje się już w Żatcu a… w Polsce. Oczywiście z wykorzystaniem czeskiego chmielu.
Ale w Żatcu jest kilka rzemieślniczych browarów, które świetnie wypełniają lukę. Obok Browaru w Żatcu znajduje się sklep, gdzie zrobicie przegląd możliwości miejscowych piwowarów. Obok Browaru Żatec znajduje się kolejne Muzeum Piwowarstwa Żateckiego.
Nie odwiedziliśmy go, bo był wtorek i było ono zamknięte.
Filmowy Żatec – wyjątkowe miejsce Czech
I gdy zdawać by się mogło, iż wszystko w Żatcu kręci się wokół chmielu i piwa okazuje się, iż to również miasto słynne wśród filmowców.
Uważają oni, iż Žatec – jak dobry aktor – zagra wszystko: getto żydowskie, Londyn z czasów Dickensa, rewolucyjny Paryż, strefę wojny. Może być również tłem romantycznych spacerów czy szalonych pościgów. Z najnowszych produkcji powstawał tu oscarowy „Jojo Rabbit” ze Scarlett Johansson.
Filmową sławę zyskał Żatec 40 lat temu po filmie Yetl z Barbrą Streisand, który słynna aktorka również reżyserowała. Jej babcia faktycznie pochodziła z Żatca i mieszkała na ulicy, na której kręcono sceny z filmowymi sklepikami w pobliżu synagogi.
W 1997 roku Liam Neeson nakręcił tu udaną adaptację „Nędzników”. Kręcono tu także Olivera Twista w reżyserii Romana Polańskiego. Żatec grał m.in. przedwojenny Paryż i Warszawę.
Gdzie zjeść i wypić w Żatcu?
Nie mieliśmy zbyt wiele czasu w testowanie lokalnych knajpek, ale pierwszą z odwiedzonych możemy polecić. Zgłodnieliśmy w trakcie zwiedzania Muzeum Chmielarstwa, a gdy wyszliśmy, naprzeciwko była interesująca restauracja EL TORO Steak House Žatec.
Zamówiliśmy czeskiego tartara, stek, piwo. Wszystko było smaczne, stek dobrze wysmażony, tatar świetnie przyrządzony.
Jeśli dopadł Was głód możecie tu śmiało zajść.
Gdzie spać w Żatcu?
W Żatcu nie planowaliśmy noclegów, ale to dobre miejsce by zatrzymać się, szczególnie pod degustacji piw. Dlatego zerknijcie na tę mapę i wybierzcie coś dla siebie.
Booking.com