Rezygnujesz z robienia pieczeni, ponieważ za każdym razem wychodzi sucha i twarda? Od tej pory możesz śmiało serwować ją rodzinie. Wystarczy, iż użyjesz odpowiedniego rodzaju mięsa. Przedstawiamy przepis na najlepszą szynkę.
Co zrobić, żeby pieczeń była soczysta?
Pieczeń powinniśmy robić z dobrego jakościowo mięsa. Najlepiej nadaje się szynka wieprzowa, jednak należy zwrócić uwagę na jeden szczegół, aby uniknąć wpadki z suchą i twardą potrawą.
Kupmy delikatnie marmurkowe mięso - dzięki tłuszczowi pieczeń wyjdzie soczysta i krucha, po prostu będzie rozpływać się w ustach. Wybierzmy szynkę, która ma różowawy kolor i przyjemnie pachnie. Pamiętajmy też, iż ta z kością jest bardziej aromatyczna niż bez, jednak musimy poddać ją dłuższej obróbce termicznej.
Przepis pieczeń - składniki, peklowanie, marynowanie, pieczenie
Składniki:
- 2 kg szynki wieprzowej z kością;
- 3 łyżki soli do peklowania;
- 3 łyżeczki cukru;
- 2 łyżki ziół prowansalskich;
- 4 ziarna ziela angielskiego;
- 2 liście laurowe;
- 5 ząbków czosnku;
- 3 łyżki miodu;
- 1,5 łyżki musztardy;
- 2 łyżki oleju.
Peklowanie:
Na początek przystępujemy do peklowania szynki, dzięki czemu stanie się jeszcze bardziej soczysta i będzie miała słony smak. Poza tym przedłużymy jej trwałość i ułatwimy sobie dalszą obróbkę. Musimy zatem wymieszać w misce sól peklującą, zioła prowansalskie, cukier, ziele angielskie i liście laurowe oraz czosnek uprzednio przeciśnięty przez praskę. W takiej mieszance obtaczamy mięso, zawijamy je w folię spożywczą i kładziemy do lodówki na 4 dni.
Marynowanie:
Po leżakowaniu mięsa w lodówce dokładnie myjemy je i osuszamy ręcznikiem papierowym. Następnie smarujemy szynkę mieszanką miodu, musztardy i oleju, natomiast jej wierzch nacinamy w kilku miejscach, dzięki czemu powstanie chrupiąca skórka.
Pieczenie:
Pieczeń nie straci na swojej soczystości i aromacie, jeżeli włożymy ją do rękawa przed obróbką termiczną. Mięso pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza z funkcją góra-dół przez około 2 godziny. Ten czas jest zależny od wielkości szynki oraz funkcjonowania urządzenia.
Mięso pieczone w rękawie obracajmy co jakiś czas (jeśli go nie używamy, to podlewajmy szynkę wodą). Pieczeń będzie gotowa przy temperaturze 65 stopni, co możemy sprawdzić specjalnym termometrem.
Propozycje podania pieczeni
Pieczeń najczęściej podaje się z chrzanem. Możemy jednak zastąpić go innym dodatkiem tj. żurawina, musztarda czy sos czosnkowy. Doskonale sprawdzi się także w towarzystwie delikatnego sosu grzybowego.
Na obiad warto podawać to mięso z ziemniakami oraz z sałatką np. z rukoli, gruszki i sera pleśniowego albo z pieczonymi warzywami tj. marchewka czy buraki. Wspaniale smakuje również na świeżym pieczywie, posmarowanym prawdziwym masłem.
Zobacz też:
Na święta serwuję krokiety z tym farszem. Biją na głowę te z kapustą i grzybami
Tak zrobisz najlepszą masę do makowca. Nie dodawaj do niej mleka
Ulubiona ryba polskiej szlachty bije na głowę karpia. Prawie nie ma ości, jest zdrowa i smaczna