Zapomnij o Pizie. Polska ma własną Krzywą Wieżę, a kiedyś... miasteczko Frankenstein?

gazeta.pl 21 godzin temu
W zakątku Dolnego Śląska znajduje się miasteczko owiane wieloma sekretami. Wygląda niepozornie, a ma naprawdę dużo do zaoferowania. Skąd wzięła się Krzywa Wieża w Polsce i co to miejsce ma wspólnego z Frankensteinem?
Ząbkowice Śląskie to malutka miejscowość znajdująca się na Przedgórzu Sudeckim, w której znajdziemy naprawdę wiele ciekawych atrakcji. Najbardziej widowiskowa jest Krzywa Wieża, jednak równie interesujące jest zwiedzanie rynku z ratuszem, ruin zamku, starego kościoła, Dworu Rycerza oraz laboratorium Frankensteina.


REKLAMA


Co tu robi Krzywa Wieża?
Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstało miasteczko (źródła sugerują XIII wiek), ale aż do czasów drugowojennych nosiło ono nazwę Frankenstein. Z pewnością jednak, przez Ząbkowice Śląskie przebiegały kiedyś dawne szlaki handlowe, co skłoniło ludzi do zabudowania tego terenu. Nie jest jednak jasne, jakie było pierwotne przeznaczenie wieży ani dlaczego adekwatnie jest krzywa.


Krzywa Wieża Ząbkowice Śląskie fot. shutterstock.com, Sergey Dzyuba


Podczas zwiedzania dowiemy się, iż wybudowano ją około 1280 roku, a kąt przechylenia wynoszący 2,14 metra może być wynikiem rozmoknięcia gruntu lub wstrząsów tektonicznych. Niektóre legendy głoszą, iż konstrukcja została celowo tak wybudowana, by nadać miasteczku wyjątkowy charakter. Warto wspiąć się na szczyt wieży z przewodnikiem, który opowie wiele ciekawostek, a widok na Góry Bardzkie i Sowie dodatkowo cieszy oko.


Czytaj też: Ta wielkanocna tradycja sięga już kilku pokoleń. Wychodzą nad ranem i... zmuszają do modlitwy


Co jeszcze warto zobaczyć w Ząbkowicach Śląskich?
jeżeli nie masz pomysłu na weekend, to tu gwarantuję, iż tutaj nudy nie będzie. Krzywa Wieża to nie wszystko. W pobliżu znajduje się także bardzo zadbany i estetyczny rynek z kolorowymi kamienicami. Koniecznie zatrzymaj się przy ratuszu miejskim — to najwyższy budynek w okolicy. Następnie skieruj się w stronę kościoła świętej Anny z XV wieku, gdzie zobaczysz piękny ołtarz główny, nagrobek księcia Karola I i jego żony Anny Żagańskiej oraz epitafium wnuka Wita Stwosza.


Ząbkowice Śląskie fot. shutterstock.com, Sergey Dzyuba


Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Dwór Rycerza Kauffunga — najstarszy budynek w mieście, pochodzący z XVI wieku. To świetna atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W muzeum znajduje się aż 18 sal wypełnionych eksponatami z czasów PRL-u oraz pamiątkami bezpośrednio związanymi z historią Ząbkowic Śląskich.
W tym samym budynku mieści się również laboratorium Frankensteina. Gdy słyszymy tę nazwę, od razu przychodzi na myśl powieść Mary Shelley i być może jest w tym wspólny mianownik. Oprócz licznych zabawnych eksponatów związanych ze słynnym doktorem, miejsce to niesie też wartościowy przekaz. Dawne miasto Frankenstein przeżyło wybuch dżumy, za który odpowiedzialnych było ośmiu grabarzy. Zginęła wtedy aż 1/3 mieszkańców, stąd wzięło się przypuszczenie, iż właśnie to wydarzenie mogło zainspirować Mary Shelley do napisania jej słynnej książki.
Idź do oryginalnego materiału