Zanurz ogonek i przykryj. Patent naszych przodków działa do dzisiaj. Śliwki poleżą świeże aż do świąt

kobieta.gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Łukasz Antczak / Agencja Wyborcza.pl


Jak przechowywać śliwki, aby w pełni wykorzystać ten słodki, a zarazem cierpki letni owoc? Niegdyś wymyślono genialne rozwiązanie, za pomocą którego zachowywały świeżość na długie miesiące. Wystarczy użyć wosku i słomy.
Śliwy są jednymi z najpopularniejszych drzew owocowych w polskich sadach. Co roku zachwycają walorami smakowymi. Są słodkie, cierpkie, soczyste, ale niestety również niezwykle nietrwałe. Sposobów na ich przechowywanie jest wiele, a jeden z nich znany jest już od wieków. Wystarczy sprytny patent, aby nie musieć już nigdy patrzeć, jak się marnują.

REKLAMA







Zobacz wideo Anna Kiełbasińska wkręca koleżankę z kadry. "Ty wiesz jak ja śpiewam?"[materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]



Jak przechowywać śliwki w domu? Nie tylko ususzenie lub zamrożenie
Nasi przodkowie nie mieli do dyspozycji zamrażarki. Nie zawsze również w grę wchodził proces suszenia. Korzystali jednak z chłodnych piwnic, w których umieszczali śliwki, luźno ułożone na jednej warstwie. Dodatkowo przekładali je suchymi liśćmi gruszy lub paproci, które zapobiegały szybkiemu gniciu owoców. Dzięki temu śliwki były zdatne do spożycia przez o wiele dłuższy okres.


Jak przedłużyć świeżość śliwek? Zastosuj ten trik, a przetrwają całą zimę
Do długotrwałego przechowywania najlepiej sprawdzą się późno dojrzewające odmiany. Wybieraj owoce, które zostały manualnie zerwane z drzewa. Opadłe mogą być uszkodzone mechanicznie, przez co nie przetrwają długo. Upewnij się, iż śliwki są wraz z szypułkami. Przy użyciu wosku i słomy przechowasz owoce choćby przez kilka miesięcy.





Śliwki (zdjęcie ilustracyjne) fot.pexels-ylanite-koppens-


Wystarczy, iż zanurzysz ogonki w rozpuszczonym wosku, a następnie całość owiniesz słomą. W ten sposób będziesz się cieszyć smakiem "świeżych" owoców choćby zimą. Szypułki działają bowiem jak bariera ochronna, pomagają w walce z wolnymi rodnikami, chroniąc owoc przed uszkodzeniami i starzeniem się.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału