Nasiona kozieradki, choć kojarzą się nam głównie z gotowaniem, mogą również znakomicie wpłynąć na nasze włosy. Wiedzą o tym doskonale Hinduski oraz Greczynki, które już od wieków korzystają z nich na co dzień, dbając o swoje włosy. Sprawdź, dlaczego warto przygotować wcierkę z kozieradki oraz jak ją stosować.
Kozieradka i jej wpływ na włosy - co sprawia, iż uznawana jest za eliksir dla kosmyków?
Chcąc zadbać o włosy, warto zainspirować się medycyną ajurwedyjską oraz tym, co tradycyjnie używa się na Bliskim Wschodzie oraz w Grecji. Mowa o kozieradce, która znana jest głównie jako przyprawa stosowana w kuchni. Jednak warto wiedzieć, że ma ona szereg innych adekwatności, dzięki czemu jest przydatna podczas pielęgnacji włosów.
Wynika to z tego, iż nasionka te obfitują w białka, witaminę A, B6 i C, lecytynę oraz w kwasy tłuszczowe. Sprawia to, iż kozieradka skutecznie wzmacnia włosy, pobudza cebulki do wzrostu i odżywia skórę głowy. Warto więc wprowadzić do swojej rutyny wcierkę z kozieradki. Efektów jej stosowania możemy spodziewać się już po kilku tygodniach.
Czytaj również: Pełne i jędrne policzki bez botoksu. Wystarczy 15 minut dziennie
Dlaczego warto stosować kozieradkę?
Kozieradka wszechstronnie oddziałuje na włosy, sprawiając, iż wyglądają zdrowo i stają się wzmocnione oraz gęstsze. Regularne stosowanie jej przynosi wiele korzyści. Wśród nich warto wymienić, takie zalety używania kozieradki, jak:
- Ograniczenie wypadania włosów - zawarte w nasionach kozieradki fitoestrogeny wzmacniają strukturę włosów, dzięki czemu zapobiegają ich nadmiernemu wypadaniu. Wobec tego stosując wcierkę, zredukujemy ilość kosmyków, które traci się w trakcie mycia włosów czy ich czesania.
- Przyspieszenie wzrostu włosów - lecytyna, którą zawiera kozieradka, wzmacnia cebulki włosów. Tym samym pobudza je do szybszego wzrostu, dzięki czemu już po kilku tygodniach nasze włosy rosną szybciej i są gęstsze.
- Wzmocnienie włosów - z racji tego, iż kozieradka obfituje w witaminy, pozwala ona utrzymać nam zdrowe i mocne włosy. W dodatku witamina C działa jako mocny antyoksydant, neutralizując działanie wolnych rodników, które przyczyniają się do uszkodzeń struktury włosa. Dodatkowo witamina B6 reguluje produkcję keratyny, a witamina A nawilża skórę głowy oraz włosy.
- Redukcja łupieżu - kozieradka ma kojący wpływ na skórę głowy, równocześnie zmniejszając suchość oraz łuszczenie, czyli dwie główne przyczyny powstawania łupieżu.
- Poprawa struktury włosów - białka znajdujące się w kozieradce, odbudowują strukturę włosa i sprawiają, iż kosmyki są bardziej elastyczne. Dodatkowo stają się one odporne na uszkodzenia mechaniczne, więc łatwiej jest uniknąć łamania się włosów oraz rozdwajania końcówek.
Wcierka z kozieradki - jak ją zrobić i jak stosować?
Stosowanie kozieradki w postaci wcierki jest jednym z najłatwiejszych sposobów, jeżeli chcemy zadbać o nasze włosy, zagęścić je oraz wzmocnić. Przygotowanie jej nie jest skomplikowane i zajmie nam zaledwie kilka minut.
Wystarczy, iż 1 łyżkę nasion kozieradki zalejemy szklanką wrzącej wody. Taki napar odstawiamy na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Następnie przecedzamy go, a powstały w ten sposób płyn wcieramy w skórę głowy, delikatnie ją masując. Wcierkę możemy pozostawić na skórze głowy na całą noc. Dzięki temu składniki będą miały wystarczającą ilość czasu, aby dokładnie wniknąć w cebulki włosów. O poranku myjemy włosy szamponem i gotowe.
Wcierkę należy stosować regularnie, aby zauważyć efekty. Najlepiej robić to 2-3 razy w tygodniu. Wtedy to rezultaty będą widoczne już po upływie miesiąca.
Zobacz też:
Ta domowa maseczka może zdziałać cuda na twarzy. Prasuje zmarszczki jak żadna inna
To imię będzie nowym hitem porodówek. Oznacza blask, a rodzice coraz bardziej je lubią
W latach 80-tych to imię było hitem. Dziś rodzice go nie lubią