Miód znany jest głównie ze swoich adekwatności prozdrowotnych oraz przyjemnego, słodkiego smaku. zwykle stosuje się go w trakcie przeziębienia. Jednak jest on również cennym składnikiem podczas pielęgnacji skóry. Podpowiadamy, dlaczego warto wykorzystywać go do przygotowania domowych maseczek do twarzy. Zalet jest naprawdę wiele.
Jakie adekwatności ma miód? Twoja skóra je doceni
Przygotowanie maseczki na twarz przy użyciu miodu może przynieść nam wiele dobrego. Nie bez powodu miód od lat jest używany jako produkt, przyspieszający gojenie ran. Co więcej, ma on adekwatności antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Może więc świetnie łagodzić podrażnienia skóry, a także być ważnym składnikiem dla osób, borykających się z trądzikiem.
Co więcej, miód zawiera cenne mikroelementy, takie jak m.in. potas, fosfor, chlor, żelazo, mangan czy wapń. Oprócz tego obfituje w witaminy A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy oraz w biotynę. Obecność tych składników ma duże znaczenie, ponieważ m.in. witamina A stymuluje proces wytwarzania włókien kolagenowych i ma wpływ na odnowę komórkową. Dzięki temu nasza skóra stanie się jędrna.
Natomiast obecna w miodzie witamin C słynie ze swoich adekwatności nie tylko ujędrniających, ale i rozjaśniających. Dzięki niej pozbędziemy się plam pigmentacyjnych, a także przebarwień.
Czytaj również: Koniecznie kup szminkę w tym kolorze. Będzie modna przez cały 2025 rok
Jakie efekty daje włączenie miodu do codziennej pielęgnacji skóry?
Domowa maseczka z miodu jest świetnym sposobem, aby poprawić stan swojej skóry. Co więcej, sprawdzi się ona praktycznie do każdego rodzaju skóry. Właściwości nawilżające miodu sprawiają, iż jest on świetnym produktem dla posiadaczy suchej cery.
W dodatku działanie rozjaśniające i wygładzające takiej domowej maseczki to coś, co jest wskazane dla osób ze skórą dojrzałą. Miód oprócz tego sprawdzi się w przypadku posiadaczy cery wrażliwej oraz naczynkowej. Warto również wiedzieć, iż nie tylko świetnie nawilża on skórę, ale i skutecznie ją wygładza.
Zaleca się, aby do zrobienia domowej maseczki używać miodu Manuka, ponieważ produkt ten ma niskie pH, więc łagodzi i przyspiesza gojenie stanów zapalnych, a dzięki temu, iż zawiera nadtlenek wodoru oraz metyloglioksal, to skutecznie likwiduje patogeny oraz bakterie. Dobrą wiadomością jest także to, iż pomimo swojej ciężkości i gęstości, miód nie zapycha porów, więc nie musimy się martwić o wypryski.
Regularne nakładanie domowej maseczki na twarz pozwoli nam uzyskać jedwabiście gładką cerę, która będzie przyciągała spojrzenie naturalnym blaskiem oraz jędrnością. W dodatku maseczka z miodu pomoże nam pozbyć się uciążliwych cieni pod oczami.
Jak zrobić domową maseczkę z miodu? Opcji jest kilka
Miód stanowi bazę do przygotowania odżywczej maseczki. Jednak dodając odpowiednie składniki, możemy dopasować ten własnoręcznie robiony kosmetyk do swoich potrzeb i do stanu naszej skóry. Dzięki temu będzie ona mogła skutecznie wpłynąć na kondycję naszej skóry. Oto przykładowe pomysły na wykorzystanie miodu, jako bazy do domowego kosmetyku:
- Maseczka rozjaśniająca przebarwienia - wystarczy, iż w miseczce wymieszamy 2 łyżki miodu, sok z połowy cytryny, 1 łyżeczkę cynamonu, 1 łyżeczkę kurkumy oraz 2 łyżki oliwy z oliwek. Wszystko dokładnie łączymy ze sobą i nakładamy na twarz, pozostawiając na skórze na około 15 minut. Następnie zmywamy maseczkę letnią wodą. Pamiętajmy jednak, aby kosmetyk ten stosować wieczorem, ponieważ zawiera on barwiącą kurkumę.
- Maseczka dla skóry trądzikowej - w tym przypadku najlepiej sprawdzi się maseczka stworzona z dwóch składników. W miseczce należy zmieszać pół łyżeczki cynamonu i 3 łyżeczki miodu. Mieszamy starannie i nakładamy na osuszoną skórę twarzy. Maseczkę pozostawiamy na 30 minut, a następnie zmywamy ją letnią wodą.
- Maseczka nawilżająca - jeżeli naszym problemem jest sucha skóra, to warto wymieszać w miseczce pół awokado, 1 łyżkę miodu, surowe żółtko oraz pół banana. Wszystko mieszamy, aż składniki dobrze się ze sobą połączą i nakładamy na oczyszczoną twarz. Po upływie 15 minut zmywamy letnią wodą. Maseczka ta dzięki zawartości aminokwasów w żółtku zregeneruje skórę, a pozostałe składniki dogłębnie ją nawilżą.
Zobacz też:
W PRL-u była w każdej kosmetyczce, dziś jest zapomniana. Działa cuda na skórę i włosy
Od lat to jedno z najpopularniejszych imion w Polsce. Mało kto wie, iż kiedyś było zakazane
Tych imion nie nadasz dziecku w Polsce. Urzędnicy powiedzieli stanowcze nie