Zamek w Rydzynie – barokowa rezydencja Leszczyńskich

polskapogodzinach.pl 4 dni temu

Kiedy dziś patrzymy na Zamek w Rydzynie, wyobrażamy sobie magnackie życie, pełne luksusu i elegancji. Początki zamku w Rydzynie były jednak zdecydowanie skromniejsze. Na początku XV wieku Jan z Czernicy, kasztelan międzyrzecki, wzniósł tu rycerski zamek, otoczony fosą i murami z wieżą bramną. Obiekt wykorzystywał naturalne uwarunkowania bagnistego terenu, które utrudniały jego zdobycie – jednak to nie uchroniło go przed najazdem i spaleniem przez Szwedów.

Zamek w Rydzynie.

Barokowa rezydencja rodu Leszczyńskich

Mijały kolejne stulecia, zmieniały się mody i arkana sztuki militarnej – więc gdy majątek nabyli Leszczyńscy, gwałtownie przystąpili do budowy rodowej siedziby i w latach 1690-1694 przeobrazili Rydzynę w nowoczesną i pełną przepychu posiadłość magnacką.

Następne przebudowy miały miejsce w XVIII wieku. Prace te zaowocowały nie tylko imponującą bryłą, największego powierzchniowo zamku w Wielkopolsce, ale także znakomitymi wnętrzami, słynącymi m.in. ze wspaniałych fresków projektu Palloniego (np. malowidła w Pałacu w Wilanowie). niedługo w zamkowym teatrze po raz pierwszy wystawiono po polsku popularną do dziś sztukę Moliera „Mieszczanin szlachcicem”.

Widok od strony parku.

Z rodu „tych” Leszczyńskich pochodził Stanisław Leszczyński – elekcyjny król Polski w latach 1704-1709 i 1733-1736. Podobno choćby jako koronowana głowa chętnie przebywał w Rydzynie, skąd przyjmował poselstwa i zarządzał państwem.

Ciekawostka: Stanisław Leszczyński był teściem króla Francji – wydał swoją córkę, Marię, za Ludwika XV. Nie dziwi więc, iż po drugiej abdykacji z tronu polskiego został księciem Lotaryngii i Baru. Był najdłużej żyjącym królem Polski – zmarł w wieku 89 lat.

Zdobna elewacja od strony parku.

Zmienne losy Zamku w Rydzynie

Następnie Zamek w Rydzynie należał do rodziny Sułkowskich, a w okresie zaborów przeszedł w ręce administracji pruskiej. Od 1928 roku służył za siedzibę prestiżowego, eksperymentalnego gimnazjum z internatem, słynącego z wysokiego poziomu nauczania. Skąd nagle szkoła w tym miejscu? Celem ochrony dóbr rydzyńskich, w 1775 roku August Sułkowski ogłosił ordynację, według zapisu której, po wymarciu rodu, Rydzyna miała zasilić majątek Komisji Edukacji Narodowej. Choć gdy ten warunek się spełnił, na początku XX wieku, KEN była już przeszłością, powstałemu wtedy na zamku gimnazjum nadano patronat rodziny Sułkowskich.

Most prowadzący do głównego wejścia.

W czasie wojny, obiekt przejęło Hilterjugend, a w 1945 obiekt podpaliłą Armia Czerwona. Szczęśliwie po wojnie gwałtownie zabrano się za odbudowę, którą ukończono w latach 60-tych. Wnętrza udało się odtworzyć między innymi dzięki zachowanym archiwalnym fotografiom. Dzięki tym staraniom Zamek w Rydzynie, to nie tylko jeden z najładniejszych zamków z Wielkopolsce, ale i jeden z cenniejszych zamków w Polsce.

Ciekawostka: Historia lubi skupiać się na rodzie Leszczyńskich, ale i Sułkowscy zapisali się na kartach dziejów – między innymi w walkach u boku Napoleona. To nazwisko widnieje na Łuku Triumfalnym w Paryżu.

Kiedyś zamek w Rydzynie dopełniał przepiękny ogród z pomarańczarnią i zameczkiem myśliwskim, ale w tej chwili teren, choć utrzymany w porządku, nie zachwyca założeniem parkowym. Natomiast w letnich miesiącach z pewnością można rozłożyć kocyk na rydzyńskim trawniku i pomarzyć o magnackim życiu.

Klatka schodowa – Mars i Diana.
Zwróćcie uwagę na zdobne detale.

Zamkowe wnętrza

Polecamy zwiedzić odrestaurowane piętro reprezentacyjne – wystarczy zakupić bilet w recepcji hotelu. Goście hotelowi bilet mają w cenie noclegu. Piękna Sala Balowa, imponująca klatka schodowa czy pokoje z zachowanymi fragmentami pierwszej zamkowej bryły – tego możecie spodziewać się w czasie zwiedzania. Warto także zajrzeć na dziedziniec – szczególnie jesienią pięknie prezentuje się tam wspinający się po ścianach, barwny bluszcz.

Sala Rycerska.
Sala Morska.
Freski w Sali Balowej.
Sala Balowa.
Dziedziniec zamkowy.

Miasteczko Rydzyna – barokowa perełka

Samo miasto Rydzyna jest także interesujące i współgra z założeniem zamkowym. Wystarczy stanąć na moście łączącym rezydencję z miasteczkiem, żeby dostrzec piękną oś widokową, zakończoną ciekawym budynkiem ratusza.

Daje to efekt spójności pomiędzy miejską i „wielkopańską” częścią miasta. Na rynku znajdziecie urokliwe kamieniczki i charakterystyczną, barokową rzeźbę Trójcy Świętej – postawioną po zakończeniu epidemii dżumy.

Zabudowa na rynku.
Barokowy ratusz i pomnik św. Trójcy na rynku.
Barokowy ratusz i pomnik św. Trójcy na rynku.

Porady praktyczne

Bilety i zwiedzanie Zamku w Rydzynie

Godziny otwarcia wnętrz zamkowych dobrze sprawdzić telefonicznie – choć podane są na stronie internetowej, często mają w nich miejsce imprezy zamknięte, co uniemożliwia zwiedzanie. Goście hotelowi mają bilet w cenie noclegu, a osoby z zewnątrz muszą takowy nabyć w recepcji.

Wystawa militariów na zamku.

Nocleg w Hotelu Królewski Zamek w Rydzynie

Jeśli chcecie poczuć się jak król(owa) Polski, obiekt oferuje prawie 100 miejsc noclegowych i zamkową restaurację. W cenie pokoju zawarty jest także bilet na zwiedzanie wnętrz, dostępnych od samego rana. To duża zaleta, bo spokojnie można pooglądać odrestaurowane wnętrza zanim pojawi się więcej zwiedzających.

Jeśli używacie Booking.com, rozważcie proszę użycie naszego linku by zarezerwować nocleg w Hotelu Królewskim Zamek w Rydzynie. Wasza cena pozostanie bez zmian, a Booking podzieli się z nami prowizją.

Rodzinna sesja fotograficzna;)
Zamek w Rydzynie.

Co warto zobaczyć w pobliżu zamku

Rydzyna oddalona jest od Leszna zaledwie 10 kilometrów – można więc połączyć wizytę w tych dwóch miejscach. Niedaleko jest również do świetnego Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, o którym pisaliśmy przy okazji szlaku budowli i kościołów drewnianych w Wielkopolsce. Z kolei w samej Rydzynie zobaczyć można wybudowany w XVIII wieku drewniany wiatrak Józef.

Wiatrak „Józef”.
Idź do oryginalnego materiału