Zamek w Bratysławie – strażnik stolicy Słowacji

tymrazem.pl 3 tygodni temu
Zdjęcie: zamek w Bratysławie


Będąc w stolicy Słowacji trzeba się namęczyć, żeby chociaż raz nie zobaczyć górującej nad miastem budowli. Zamek w Bratysławie strzeże miasta ze wzniesienia i widoczny jest z wielu punktów miasta. Oprócz oglądania z dystansu, warto się do niego wybrać, bo sama budowla, jej ekspozycje, ogrody jak i niezwykłe widoki sprawiają, iż jest to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania!

Lokalizacja i dojazd

Położony w centrum Bratysławy, zamek jest łatwo osiągalny zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów. Od starego miasta, pełnego urokliwych kawiarni i historycznych uliczek, można się do niego dostać spacerując malowniczą trasą, która wiedzie wprost na wzgórze zamkowe, oferując przy tym wspaniałe widoki na Dunaj.

Zamek oddalony jest od Głównego Placu Starego Miasta o około 900 metrów spaceru, a od dworca kolejowego Bratysława Główna o około 2, 5 kilometra.

Dla tych, którzy preferują komunikację miejską, liczne linie autobusowe zapewniają bezpośredni dojazd do podnóża zamku. Dostępność parkingów w pobliżu sprawia, iż zamek jest również przyjazny dla odwiedzających samochodem, a wygodne ścieżki sprawiają, iż zwiedzanie jest dostępne dla wszystkich, niezależnie od kondycji fizycznej. Przygotujcie się jednak na spory spacer, zwłaszcza, o ile chcecie zwiedzić wszystkie ekspozycje!

Dla gości muzeum, obowiązuje 50% zniżka na trzy godziny parkowania (bez zniżki godzina kosztuje 3 Euro).

Godziny otwarcia i ceny biletów

Zamek ten w tej chwili należy do Muzeum Narodowe Słowacji. Możemy go zwiedzać codziennie oprócz wtorków w godzinach 10.00 – 18.00 (ostatnie wejście o godzinie 17.00). Na teren wokoło zamku możemy wchodzić przez dłuższy okres czasu. Czeka on na turystów codziennie od 8.00 do 22.00.

Miejscem, które może Was zainteresować jest także Barokowy Ogród, o którym za chwilę. Otwarty dla gości jest on w styczniu, lutym, listopadzie i grudniu od 9.00 do 16.00, w marcu i październiku od 9.00 do 17.00, w kwietniu i wrześniu od 9.00 do 18.00, w maju i sierpniu od 9.00 do 20.. oraz w czerwcu i lipcu od 9.00 do 21.00. Dla pewności zajrzyjcie na stronę muzeum i sprawdźcie czy godziny są aktualne.

Ceny biletów są zróżnicowane, w zależności od tego, jakie wystawy chcemy zobaczyć. Bilet podstawowy zawierający Muzeum Historyczne oraz Skarbiec kosztuje dla dorosłych 14 Euro, a dla młodzieży i studentów 7 Euro. Bilet rodzinny 1+2 kosztuje natomiast 10 Euro, a bilet rodzinny 2+3 kosztuje 33 Euro.

Jeżeli wybieracie się do Bratysławy na weekend to warto rozważyć zakup karty Bratislava Card. Daje ona darmowy wstęp do wielu muzeum i transport miejski. Zamek w Bratysławie również jest w niej uwzględniony. Więcej o weekendzie w Bratysławie jak i samej karcie przeczytacie w tekście – Bratysława na weekend.

Historia zamku w skrócie

Zamek w Bratysławie, a adekwatnie miejsce, gdzie się on znajduje posiada bogatą historię. Obiekt, który widzimy dzisiaj to efekt prac rekonstrukcyjnych z połowy XX wieku. Jego historia sięga jednak znacznie dalej. W okolicy znajdowane są ślady osadnictwa celtyckiego, rzymskiego i słowiańskiego. Już w X wieku na wzgórzu powstał gród kamienny, który prawdopodobnie w XV wieku został zamieniony w fortecę obronną. W epoce renesansu i baroku, przebudowano go zgodnie z ówczesnymi trendami architektonicznymi. Bratysława w okresie renesansu stał się ważnym ośrodkiem politycznym i kulturalnym, a także miejscem koronacji węgierskich monarchów. Katedra Świętego Marcina w latach 1563–1830 była świadkiem koronacji dziesięciu węgierskich królów, jednej królowej i ośmiu królewskich małżonek.

W XVIII wieku, za czasów Marii Teresy Habsburg, zamek został rozbudowany i przekształcony w reprezentacyjną rezydencję królewską. Niestety, w 1811 roku zamek został zniszczony przez pożar i przez wiele lat pozostawał w ruinie. Jego rekonstrukcja nastąpiła w połowie XX wieku.

Dział Historii Słowackiego Muzeum Narodowego powstał w 1961 roku, a w 1967 roku stopniowo został przeniesiony do zamku. W 1991 roku zmienił on nazwę na Muzeum Historii. W jego ramach realizowały swoją prace różne jednostki (np. Historii Żydów, Chorwatów czy Węgrów), ale z czasem wydzielone zostały jako nowe muzea. Na przestrzeni lat Muzeum Historii zorganizowało wiele topowych wystaw zarówno na miejscu jak i za granicą.

Zamek w Bratysławie – wejście główne
Zamek w Bratysławie – dziedziniec
Zamek w Bratysławie – widok z parku

Ekspozycje

Na zwiedzanie zamku zarezerwujcie co najmniej połowę dnia! Na miejscu macie do wyboru sporo różnych wystaw stałych i czasowych. Wśród nich wymienić należy „Ołtarz jako obiekt”, Trasę Celtycką, Skarbiec, Północne Pomieszczenia Reprezentacyjne, Kaplicę Zamkową Siedmiu Boleści Marii Panny, Wieżę Koronną czy też „Historię Słowacji”. Wśród wystaw czasowych, które miały miejsce na zamku podczas pisania tego tekstu wymienić należy „Tajemnice wszechświata w szkle Jána Zoričáka”, „Historia fabryki Holíč” oraz „Ku chwale i uwielbieniu”.

Zwiedzanie Zamku w Bratysławie to podróż przez wieki, od czasów średniowiecza, przez okres renesansu, aż po współczesność. Wnętrza Zamku zostały starannie odrestaurowane, aby odzwierciedlać różne epoki historyczne i służyć jako przestrzeń wystawowa.

Zamek jest gospodarzem dla wielu wystaw czasowych, które mogą obejmować sztukę współczesną, fotografie, rękodzieło ludowe czy wystawy tematyczne związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi lub postaciami. Zwiedzając Zamek, odwiedzający mają okazję podziwiać nie tylko samą ekspozycję, ale również wspaniałą architekturę i malownicze widoki na Bratysławę oraz Dunaj. Zamek oferuje także liczne punkty widokowe, z których rozpościera się panorama miasta.

Odwiedzenie Zamku w Bratysławie to nie tylko lekcja historii, ale także okazja, by zanurzyć się w bogactwie kultury słowackiej, co czyni to miejsce wyjątkowym punktem na mapie turystycznych atrakcji Europy.

Wyjątkowa klatka schodowa

Na osobną uwagę zasługuje wyjątkowa „klatka schodowa”, którą możecie się przemieszczać pomiędzy piętrami, na których znajdują się wystawy. Biel ścian, w połączeniu ze złotymi zdobieniami i czerwonymi dywanami sprawia, iż jest tam „tak jakby luksusowo”. To miejsce popularne wśród fotografów, a gwarantuję Wam, iż choćby amatorzy fotografii coś fajnego tam zrobią. Na mnie zrobiła ona spore wrażenie, pomimo, iż jest tylko, lub aż klatką schodową.

Ogrody zamkowe

Zamek w Bratysławie posiada piękne, barokowe ogrody. Znajdują się one za budynkiem (patrząc od wejścia głównego). Otwarte są one dla gości jest w styczniu, lutym, listopadzie i grudniu od 9.00 do 16.00, w marcu i październiku od 9.00 do 17.00, w kwietniu i wrześniu od 9.00 do 18.00, w maju i sierpniu od 9.00 do 20.. oraz w czerwcu i lipcu od 9.00 do 21.00.

Najlepiej prezentują się latem, kiedy rośliny są w najwyższej formie, ale rosnące tam żywopłoty wyglądają dobrze przez cały rok. Jest to ogród w stylu francuskim, dla którego inspiracji szukać należy w wiedeńskim Schönbrunn. Pomysłodawczynią budowy ogrodu była królowa Maria Teresa, a prace nad nim rozpoczęte zostały w 1741 roku. Ukończony został dwa lata później w stylu barokowym. Późniejsza przebudowa, prowadzona pod nadzorem Franza Antona Hillebrandta zmieniła nieco jego wygląd wprowadzając cztery tarasy i wiele inspiracji z ogrodów francuskich.

Zamek w Bratysławie widziany z miasta

Zamek w Bratysławie leży na wzgórzu, a od poziomu Dunaju dzieli go ponad 85 metrów. Nie ma co się dziwić, iż jest on widoczny z wielu miejsc w stolicy. Najlepszy widok będzie na zamek z drugiej strony Dunaju lub UFO Tower, ale zwiedzając Stare Miasto i wchodząc na dostępne tam tarasy na wieżach (np. Ratusza) też zobaczycie zamek. Myślę, iż w całym mieście takich punktów będzie sporo i za każdym razem będzie się on prezentował ciekawie!

Zamek Devin

Bratysławą to miasto, które posiada nie jeden, a dwa zamki. Tym razem nie udało nam się odwiedzić zamku Devin, ale mamy to w planach przy okazji kolejnej wizyty. Devin to dzielnica Bratysławy leżąca tuż przy granicy z Austrią, przy ujściu Morawy do Dunaju. Zamek ten oddalony jest od Starego Miasta o około 11 kilometrów.

Zamek Devin różni się od opisywanego Zamku Bratysławskiego przede wszystkim stanem zachowania , bo są to ruiny na skalnym wzniesieniu. Pierwsze wzmianki o zamku w tym miejscu pochodzą z IX wieku, ale wcześniej znajdował się tu prawdopodobnie posterunek rzymski. Na przestrzeni lat często zmieniał właścicieli, a w XIX wieku stał się już trwałą ruiną. W 1961 roku został udostępniony dla zwiedzających.

Warto odwiedzić?

Zdecydowanie warto! Zamek w Bratysławie to obok kanalarza Čumila najważniejsze symbole miasta, które są z nim kojarzone! To także przede wszystkim imponująca budowla o ciekawej historii i bardzo interesujących ekspozycjach. To miejsce dobre na zwiedzanie, ale także spacer. Zarówno za dnia, jak i wieczorem prezentuje się bardzo dobrze i zaprasza turystów!

Widoki z zamku

Zamek w Bratysławie jest jednym z lepszych punktów widokowych na całe miasto! Góruje on nad stolicą i możemy z niego zobaczyć zarówno jej starą część jak i nowe dzielnice z wijącym się między zabudowaniami Dunajem. Tereny wokół zamku dostarczają niezwykłych widoków, ale macie możliwość wejść także na jego wieże, z których rozpościera się jeszcze lepszy widok! Spójrzcie sami!

Idź do oryginalnego materiału