Zamek Loket w Czechach – twierdza na skale nad Ohrzą

mynaszlaku.pl 1 rok temu

Zamek Loket to jeden z najpiękniejszych zamków w Czechach. Położony jest nad rzeką Ohrzą. Nazwa zamku oraz miasta, w którym warownia się znajduje prawdopodobnie pochodzi od kształtu meandrującej rzeki Ohrzy. Przypomina on zgiętą rękę w łokciu, dlatego po czesku loket oznacza łokieć. Bardzo często przyjeżdżają tutaj turyści wypoczywający w Karlowych Warach. My byliśmy w podróży po całych Czechach i najpierw zwiedzaliśmy zamek, wcześniej Mariańskie Łaźnie, a później Karlowe Wary. Pięknie widać go z mostu, którym podjeżdża się pod zamek, a jeszcze lepiej widoczny jest z góry, gdy patrzymy na zdjęcia z drona. Na terenie zamku można choćby zorganizować wesele.

  • Sprawdź, co warto zobaczyć w Czechach.

Dojazd i parking przy Zamku Loket – na wycieczkę z Polski trzeba przeznaczyć cały dzień

Dojazd z Pragi zajmuje około 2 godziny – kierunek na Lubenec i Karlowe Wary. Z Polski ze Szklarskiej Poręby dojedziesz w około 4 godziny. Przed dojazdem jest interesujący punkt widokowy, na którym można się zatrzymać. Obok niego jest parking oznaczony jako P5.

  • Współrzędne punktu widokowego: 50.1866, 12.7499.

Dla zamku przygotowano kilka parkingów. Najbliżej znajduje się parking oznaczony jako P4 i ciężko jest tam znaleźć miejsce parkingowe. Postój znajduje się w ścisłym centrum i należy przejechać po moście, żeby tam trafić. Nam się udało, iż akurat jacyś turyści wyjeżdżali. Postój kosztował 40 koron za dzień – płatność w parkomacie.

  • Współrzędne naszego parkingu P4: 50.1863, 12.7534.

Jeśli tam nie będzie miejsca, to możesz zatrzymać się na parkingu przy stacji benzynowej. On będzie tuż przed mostem.

  • Współrzędne parkingu P2: 50.1890, 12.7505.

Jak dojść na zamek?

Z parkingu P4 do zamku dojdziesz w 5 minut. Wystarczy wejść pomiędzy budynki naprzeciwko Kolumny Świętej Trójcy. Pod koniec będzie podejście po schodach, ale możesz również je obejść łagodnie po asfalcie. Z parkingu na zamek jest jakieś 170 metrów.

Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu

Zamek od kwietnia do czerwca i od września do października otwarty jest od godziny 9:00 do 17:00. W wakacje do 18:30, a od listopada do marca do 16:00. Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem lub indywidualnie z kartką w języku polskim. Sprzedawca w kasie pyta, w jakim języku chce się informację na kartce.

  • Bilet normalny kosztuje 145 koron, a ulgowy 120
  • Zwiedzanie z przewodnikiem kosztuje 175 koron, (ulgowy 140 koron)

Co zobaczysz podczas zwiedzania czeskiego zamku?

Podczas zwiedzania muzeum zamkowego zobaczysz między innymi: wystawę porcelany, lochy i sale tortur (które są jednymi z ciekawszych, jakie znamy), rotundę, salę ceremonialną, salę bankietową, broń historyczną, wieżę, dziedziniec, rzekę Ohrzę oraz meteoryt, jeden z najstarszych na świecie, a także kilka nagrobków z nieistniejącego cmentarza.

  • Czas zwiedzania Zamku Loket z dzieckiem to około 60 minut.

Historia Zamku Loket

Zamek wzniesiono ponad 800 lat temu. Jest jednym z najstarszych zamków kamiennych w Czechach. Miał zostać wzniesiony przez Władysława II lub Ministeriałów cesarza Fryderyka I Barbarossy. Dawniej tutaj znajdowało się grodzisko słowiańskie. Zamek miał za zadanie chronić szlak handlowy wiodący z Pragi do Plauen oraz Erfurtu.

Na przełomie XII i XIII wieku znajdowało się tam otoczone wałami podgrodzie, z czasem podwyższone do rangi królewskiego miasta. Od połowy XIII wieku obiekt był przebudowywany. Budowla romańska zmieniła się w gotycką twierdzę. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1234 roku. Nowe mury obronne wzniesiono za czasów Przemysła II Otokara. Podczas buntu przeciwko królowi Janowi Luksemburskiemu na zamku kilkukrotnie przebywała królowa Elżbieta Przemysłówna z dziećmi.

Za czasów panowania Wacława IV nastąpiła rozległa przebudowa. Wojny husyckie nie oszczędziły warowni, jednak nie udało się jej zdobyć. W 1434 roku Zygmunt Luksemburski zostawił zamek Kacprowi Schlickowi w zamian za pomoc finansową. Później obiekt trafiał w ręce różnych właścicieli. Trudny okres obiekt przeżywał podczas wojny trzydziestoletniej. W 1788 roku powstał projekt, aby przebudować zamek na więzienie. Od 1992 roku wrócono do pomysłów i prac, dzięki którym zamek miałby być udostępniony do zwiedzania.

Idź do oryginalnego materiału