Zamek Kriebstein – zwiedzamy jeden z najładniejszych średniowiecznych zamków w niemieckiej Saksonii

grafywpodrozy.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Zamek Kriebstein


Zamek Kriebstein położony jest na malowniczej stromej skale i otoczony z trzech stron rzeką. Bajkowa architektura sprawia, iż uważany jest za jeden z najładniejszych średniowiecznych zamków w Saksonii. Jego wartość historyczną podnosi fakt, iż przez wieki nie był poddawany żadnym dużym przeróbką i zachował prawie w oryginale pierwotny gotycki styl. Dla fanów historii to super gratka, ale nie tylko, ponieważ w okolicy zamku znajduje się kilka wspaniałych tras spacerowych.

Spis treści

  • Gdzie znajduje się Zamek Kriebstein
  • Najdogodniejszy parking przy Zamku Kriebstein
  • Zamek Kriebstein – godziny otwarcia i ceny biletów
  • Malownicza ścieżka wzdłuż jeziora (mapa szlaku)
  • Historia zamku
  • Zwiedzanie zamku i muzeum
  • Co zobaczymy na Zamku Kriebstein
  • Legenda o wiernych żonach na zamku
  • Schlösserlandkarte i aplikacja mobilna
  • Inne nasze artykuły o ciekawych miejscach w Niemczech
Zamek Kriebstein widziany z mostu

Gdzie znajduje się Zamek Kriebstein

Zamek ulokowany jest na skale nad rzeką Zschopau w pobliżu miasta Waldheim, w kraju związkowym Saksonia. Zamek leży w odległości 70 km na zachód od Drezna. Z Polski najłatwiej dojechać z Bogatyni (200 km) lub Zgorzelca (175 km). Prawie całą trasę pojedziemy autostradą nr 4.

Zamek Kriebstein w jesiennych barwach

Najdogodniejszy parking przy Zamku Kriebstein

Polecamy duży płatny parking w odległości około 1 km od zamku. Najkrótsza droga prowadzi chodnikiem wzdłuż głównej drogi i pokonacie ją w 20 minut, ale zdecydowanie polecamy dodatkowy spacer wzdłuż jeziora i tamy. Postój kosztuje 1,5 euro za 1,5 godziny postoju. Do wyboru są tylko krotności tego czasu, ale 3 godziny wystarcza na dłuższy spacer przez las i zwiedzenie zamku. Płatność w parkomacie tylko bilonem. Automat nie wydaje reszty. Przez ścieżki w lesie poprowadzą was drogowskazy wskazujące kierunek na Zamek Kriebstein.

Na Zamek Kriebstein poprowadzą was drogowskazy
Ścieżki przez las jesienią prezentują się malowniczo

Zamek Kriebstein – godziny otwarcia i ceny biletów

Godziny otwarcia: od wtorku do piątku w godzinach 10.00-17.00, w soboty i niedziele w godzinach 10.00-18.00. W poniedziałek zamek i muzeum jest nieczynne. Ceny biletów: bilet normalny 8 euro, ulgowy 7 euro, dzieci w wieku 6-16 lat 1 euro. Na dziedziniec zamkowy można wejść z psem, ale do muzeum psy nie są wpuszczane.

Dobrze zachowane gotyckie malowidła na ścianach

Malownicza ścieżka wzdłuż jeziora (mapa szlaku)

Z parkingu zamiast najszybszą, ale monotonną trasą wzdłuż asfaltowej drogi, wybieramy trasę dłuższą prowadzącą przez malowniczy las. Teren jest mocno pofałdowany. W wielu miejscach zobaczymy odsłonięte skały. Leśna droga doprowadzi nas nad sztuczne jezioro na rzece Zschopau. Dotrzemy do punktu widokowe na jezioro i tamę. Drzew trochę zasłaniają widok, ale warto tu pospacerować. Cała trasa ma długość 3 km i pokonacie ją w 50 minut.

Punkt widokowy
Widok na tamę

Historia zamku

Zamek Kriebstein to późnogotycka budowla. Zamek leży na wzgórzu otoczonym z trzech stron rzeką. Najstarsza część zamku to wieża mieszkalna o wymiarach 12 x 22 m., która została wybudowana przez Dietricha von Beerwalde około roku 1384. Później powstały mury obronne i brama. W roku 1407 zakończyła się budowa zamku. Ponieważ w późniejszych wiekach zamek nie był poważnie rozbudowany, dlatego możemy założyć, iż na początku XV wieku budowla prezentowała się tak samo jak dziś.

W roku 1465 pod rządami Hugolda von Schleinitz znany mistrz budownictwa Arnold von Westfalen dobudował jeszcze również w stylu gotyckim skrzydło gospodarcze, kuchnię i salę balową. Przez wieki Zamek Kriebstein często zmieniał właścicieli. Ostatnimi właścicielami zamku była rodzina von Arnim, która utraciła zamek na rzez państwa w roku 1845. W latach 1945-1949 na zamku znajdowały się mieszkania służbowe dla pracowników nadleśnictwa. W roku 1949 powstało muzeum.

Zwiedzanie zamku i muzeum

Zamek można zwiedzać z przewodnikiem za dodatkową opłatą lub indywidualnie. My lubimy zwiedzać własnym tempem, dlatego wybieramy opcję zwiedzania indywidualnego. Przy kasie można wypożyczyć przewodniki z historią zamku i opisem sal i wystaw. Jest opcja w języku polskim.

Co zobaczymy na Zamku Kriebstein

  • Skarb znaleziony w roku 1986 w skrytce w kominie w starej sali balowej. Znajdowały się tu złoto, srebro, porcelana, książki, które zostały ukryte pod koniec II wojny światowej.
  • Gotycki salon – prawdopodobnie pierwotnie znajdowała się tu biblioteka.
  • Kaplica zamkowa wybudowana w roku 1410. W czasie reformacji część malowideł została zakryta albo przemalowana.
  • Sala renesansowa – drewniane podłogi i sufit nadają temu miejscu bardzo reprezentacyjny charakter.
  • Salon damski – pokój w stylu rokoko. Tu rządzi przepych.
  • Sala rycerska to największe pomieszczenie w wieży mieszkalnej. Warto spojrzeć na obraz przedstawiający legendę o wiernych żonach na zamku.
  • Stara sala balowa – tu zobaczymy obrazy z okresu późnego baroku i renesansu.
  • Sala myśliwska – oczywiście zobaczymy tu liczne trofea myśliwskie.

Legenda o wiernych żonach na zamku

W roku 1415 rycerz Dietrich von Staupitz zdobył zamek Kriebstein. Margrabia Friedrich der Streitbare przystąpił wówczas do oblężenia zamku. Trwało ono bardzo długo i załoga zamku była już bardzo zmęczona. Również kobiety przebywające na zamku miały dość niedogodności. Żona Staupitza poprosiła margrabiego, aby przynajmniej kobiety posiadające najcenniejsze rzeczy, jakie mogą nosić, mogły opuścić zamek Kriebstein. Kiedy Friedrich der Streitbare zgodził się na to, myślał prawdopodobnie o klejnotach i biżuterii dam. Kiedy jednak następnego ranka otworzyła się brama zamkowa, kobiety wyniosły swoich mężów na plecach. Margrabia był tak wzruszony tym chytrym czynem wiernych kobiet z Kriebstein, iż wszystkim darował życie.

Schlösserlandkarte i aplikacja mobilna

Zamek Kriebstein zwiedzaliśmy na zaproszenie organizacji turystycznej Schlösserland Sachsen. Przy okazji testowaliśmy specjalną aplikację i kartę. Oba te programy są bardzo dużym ułatwieniem dla turystów. Karta pozwala na zwiedzanie najpiękniejszych pałaców zamków, ogrodów bez żadnych ograniczeń. Przez cały rok masz darmowy i nielimitowany wielokrotny wstęp do obiektów objętych programem, jeżeli zamierzasz zwiedzić kilka obiektów, zakup karty gwałtownie się zwróci, Tym bardziej iż do każdej karty dodatkowo za darmo wchodzi dziecko do 16 roku życia.

To świetna propozycja dla miłośników zamków i pałaców. Z Schlösserlandkarte zgłaszasz się w poszczególnych obiektach w kasie i odbierasz darmowy bilet. Prosto, wygodnie i oszczędnie. Podobnie jest z kartą cyfrową. Wystarczy zainstalować apkę Schlösserland erleben i zamówić kartę cyfrową. Dodatkowo dostajemy dostęp do interaktywnej mapy i przewodnika. To bardzo duże ułatwienie podczas zwiedzania. Zwiedzając i przygotowując wizyty na kolejnych zamkach, korzystaliśmy często z aplikacji. Wszystkie informacje w jednym miejscu – to duże ułatwienie. Więcej informacji na temat aplikacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Inne nasze artykuły o ciekawych miejscach w Niemczech

  • Kuhstall – brama skalna w Szwajcarii Saksońskiej
  • Diabelski Most (Rakotzbrücke)- super atrakcja tuż przy polskiej granicy
  • Most Bastei – największa atrakcja Saksonii Szwajcarskiej
  • Oybin – ruiny zamku i klasztoru na widowiskowej skale
Idź do oryginalnego materiału