Najlepiej zachowanym gotyckim zamkiem w Czechach jest Zamek Kost. Stanowi jedną z atrakcji Czeskiego Raju. Umiejscowiony został na malowniczej skale, z której rozciąga się piękny widok na pobliskie lasy.
Dzięki takiemu położeniu stał się on niewidoczny dla najeźdźców, dlatego też żartobliwie mawiano, iż zamek nie został zdobyty, ponieważ wróg nie umiał go zlokalizować. Warto oprócz zwiedzenia samego zamku wybrać się również na spacer po okolicy. Wytyczone zostały szlaki turystyczne, po których można się poruszać.
Jak dojechać do Zamku Kost niedaleko Sobotki?
Najbliżej do zamku będą miały osoby mieszkające w województwie dolnośląskim. Czeski Raj, na którego terenie znajduje się Zamek Kost, oddalony jest bowiem o około 200 kilometrów od Wrocławia. Dojazd od granicy w Lubawce zajmuje mniej więcej 1 godzinę i 30 minut.
Wystarczy wpisać w nawigację Zamek Kost, a ta doprowadzi nas prosto do miejsca docelowego. Około 200 metrów od zamku mogłoby się wydawać, iż nawigacja źle pokazuje, gdyż nie widać go jeszcze i nic nie wskazuje, żeby się tam znajdował. Jednak droga kieruje nas do doliny ze stawem, a nad jego brzegiem znajduje się zamek. Krajobraz różni się od innych zamków. Przeważnie warownie znajdują się na wzgórzach.
- Współrzędne bezpłatnego parkingu przy zamku: 50.4903, 15.1342.
Zwiedzanie Zamku Kost z przewodnikiem
Zwiedzanie wnętrz zamkowych jest możliwe tylko z przewodnikiem. Stanowi on prywatną własność rodu Kińskich, którzy chętnie udostępniają go do zwiedzania przez turystów. Zamek Kost składa się z zamku adekwatnego i podgrodzia. Z podgrodzia prowadzi droga pomiędzy tarasem a murami (w kierunku pierwszej bramy, gdzie kiedyś opuszczano zwodzony most nad fosą).
Kasy biletowe są dobrze oznaczone i znajdują się po lewej stronie, gdy przekroczymy bramę wejściową. W pomieszczeniu znajdziesz cennik biletów, dokładne godziny rozpoczęcia zwiedzania z przewodnikiem oraz liczne pamiątki. Obsługa w kasie biletowej mówi trochę w języku polskim. Dodatkowo przewodnik przy wejściu będzie miał arkusze w formacie A4 w języku polskim. Dzięki temu można przeczytać o pomieszczeniach, w których aktualnie się znajdujemy. Szczegółowy cennik i aktualne godziny otwarcia znajdziesz na oficjalnej stronie zamku – tutaj.
Po zakupie biletów przeszliśmy do bramy, gdzie dawniej znajdował się most zwodzony, przekształcony na kamienny. Po przejściu przez bramę ukazuje się nam podwórze z domem z XVI wieku. Miłośnicy motoryzacji mogą podziwiać dawne powozy, które zobaczyć można w arkadach pałacu. Kolejna, trzecia brama prowadzi na wielki dziedziniec, który otacza cały zamek. Warto podejść do końca tarasu, aby móc podziwiać dolinę.
Wnętrza zamku są raczej skromne, ale mają swój urok. Co zobaczymy w środku? Przede wszystkim zbrojownię, galerię malarstwa renesansowego, a także sale z wystrojem, który pokazuje nam ostatnie lata użytkowania zamku przez jego właścicieli. Z tych ostatnich sal można wyjść na dziedziniec górnego zamku. Kryje się tam kaplica św. Anny. Drzwi, które do niej prowadzą ozdobione są lwimi głowami. Zwiedzanie kończy się w głównej kuchni, w której zostały zachowane gliniane naczynia. Szkoda, iż nie można wejść na najwyższą basztę. Jedyna możliwość, to spacer murami zamku.
Zamek zwiedzać można 4 trasami
- 1 trasa Pałace Zamkowe: Ród Kińskich w Czechach, podziwianie portretów i rodzinnych obrazów z najstarszych rodów (50-60 min),
- 2 trasa: Sala Tortur, poświęcona została prawu karnemu na przełomie XVI ? XVIII wieku (50-60 min),
- 3 trasa: połączenie tras 1 i 2 (120 min),
- 4 trasa: pokazuje zewnętrzną część zamku, jest to trasa krótka (40min) i nazywana jest trasą uzupełniającą.
My wybraliśmy trasę numer 1, ponieważ nie musieliśmy dużo czekać. Akurat przyjechała grupa turystów z Czech i razem z nimi szliśmy.
Krótka historia zamku
Budowla została wzniesiona na polecenie Beneša z Vartemberka w połowie XIV wieku. Na przestrzeni wieków rozbudowywano i przebudowywano zamek wielokrotnie. W połowie XVI wieku, kiedy rządził tam Krzysztof Popela z Lobkovic został otworzony browar. Część zamku dosięgnął również pożar w 1635 roku. Po tym wydarzeniu obecni właściciele opuścili zamek. Później przeszedł renowację i został on udostępniony dla zwiedzających. jeżeli spodobał Ci się ten zamek, to polecamy w pobliżu zwiedzanie Zamku Trosky oraz skalnych miast w Czechach.