Zamek Cisy zachował się w formie trwałej ruiny. Wśród turystów zdania są podzielone. Miejsce nazywane jest malowniczym, mało znanym, przereklamowanym albo zaniedbanym. Łatwo znaleźć argumenty na poparcie każdej z tej tezy, ale dla nas ta wycieczka była bombowa. Owszem szlak do zamku prowadzi, przez klasyczny bród na rzecze lub po śliskim moście zbudowanym z pni drzew, ale przecież przygoda jest ważniejsza niż super wygodna ścieżka. Zamek Cisy nie należy również do zapomnianych. Owszem tłumów nie ma, ale na szlaku spotkaliśmy kilku turystów.
Jak dotrzeć do Zamku Cisy
Jest kilka dróg prowadzących do ruin. Pamiętajmy, iż Zamek Cisy leży na terenie Książańskim Parku Krajobrazowym i to uważamy za największą atrakcję. W okolicy jest kilka malowniczych szlaków. Zwłaszcza ten wzdłuż doliny rzeki Czyżynki.
- Szlak zielony, czyli Szlak Zamków Piastowskich z Zamku Grodno
- Szlak Niebieski – Witków Śląski do Zamku Cisy
- Szlak rowerowy – Wokół Książańskiego Parku Krajobrazowego.
Najprostszy i najszybszy sposób dotarcia do Zamku Cisy to przyjazd samochodem od strony miejscowości Cieszów. Poprowadzona jest wąska, ale wygodna droga asfaltowa. Dojeżdżamy do darmowego parkingu leśnego oddalonego od zamku zaledwie o 300 metrów. Stoi tu również wiata, więc jest to świetne miejsce na mały piknik albo choćby doskonałe miejsce na dziki nocleg dla kamperowiczów.
Krzyż pokutny w pobliżu Zamku Cisy
Na Zamku Cisy byliśmy już dwa razy. Wędrówki wzdłuż rzeki Czyżynki bardzo nam się spodobały. Metoda z dojazdem na parking prawie pod samym zamkiem to wersja raczej dla leniwych. Dzięki pieszym spacerom odkryliśmy kilka fajnych miejsc. Przede wszystkim krzyż pokutny. Tym razem nie udało się nam powiązać go z konkretną zbrodnią albo legendą. Co nie zmienia faktu, iż zawsze w przypadku takich obiektów mamy lekkie ciarki na plecach. W końcu stoimy w miejscu, gdzie ktoś został zamordowany.
Historia Zamku Cisy
Zamek wybudował książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy lub jego syn Bernard Stateczny. Zamek posadowiony na urwistym zboczu, do tego otoczony fosą, stanowił doskonały punkt obronny na granicy księstwa świdnickiego, strzegąc równocześnie traktów handlowych z Czech do Świdnicy i do Wrocławia. W następnych wiekach Zamek Cisy kilkakrotnie zmieniał właściciela. Zamek mocno ucierpiał podczas wojen husyckich, ale odbudowano go, a choćby zmodernizowano, przystosowując do warunków obrony artyleryjskiej. Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-48) Zamek Cisy zniszczyły i spaliły wojska szwedzkie. Od tego momentu ruiny stały opuszczone.
Ruiny Zamku Cisy
W ruinach zamku na wzgórzu schronienia znalazła banda rabusiów. To nie jest legenda. Bandyci napadali na podróżujących i napadali na okoliczne osady. Nieźle narozrabiali jeżeli kronikarze poświęcili im trochę czasu. Ruiny jeszcze kilka razy przechodziły z rąk do rąk, ale nikt nie kwapił się z inwestycją i odbudową. Dopiero w roku 1927 wałbrzyszanin Walter Brehmer wykonał prace konserwatorskie. Zrekonstruowano bramę wraz z mostem i wieżę. Warto o tym pamiętać podczas zwiedzania, ponieważ dzisiaj są to najlepiej zachowane fragmenty zamku. Oglądamy zatem nie pozostałości zamku zbudowanego ze średniowiecznej cegły, tylko w miarę współczesne mury. Oczywiście fani autentycznych średniowiecznych budowli znajdą na Zamku Cisy dużo oryginalnych pozostałości po warowni. W latach 60. XX wieku ruiny zabezpieczono. Teren oczyszczono z dziko rosnących drzew i krzaków. Zbudowano drewnianą kładkę nad fosą.
Kładka prowadząca do Zamku Cisy w ostatnich latach przeszła gruntowny remont. Podczas naszej pierwszej wizyty nie było jej wcale. Musieliśmy wspinać się po stromym zboczu. Trochę się namęczyliśmy.
Opis Zamku Cisy
Warownia znajduje się na skalistym wzgórzu (350 m n.np.m.). Od północy broniona jest przez dolinę rzeki Czyżynki. Zamek pierwotnie składał się z cylindrycznej wieży o średnicy około 10 m., przylegającej do murów obronnych. Był jeszcze co najmniej dwukondygnacyjny budynek mieszkalny z dużą salą, kuchnią i izbą dla straży. Od południa dostępu do zamku broniła wykuta w skale fosa. Zamek w roku 1455 powiększono i zmodernizowano. Powstał drugi dziedziniec i kolejny ciąg murów obronnych. W ten sposób powstało międzymurze.
Informacja praktyczne
- Zamek Cisy to trwała ruina
- Wstęp na teren zamku jest bezpłatny i możliwy przez całą dobę (nocna wycieczka latarkami, to musi być świetna przygoda (następnym razem ten pomysł zrealizujemy)
- Na wycieczkę można wybrać się psem, ale pamiętajcie o smyczy. Tutaj obowiązują takie same zasady jak w lesie
- Książański Park Krajobrazowy jest jednym z najstarszych w województwie dolnośląskim i zarazem najmniejszym,
Zapraszamy do naszego Interaktywnego przewodnika po Polsce. Mapa ułatwi nawigację po naszych artykułach. Każde zaznaczone na mapie miejsce posiada aktywny link, który przeniesie was do obszernego artykułu. Fotki, historia, zabytki, legendy, godziny otwarcia muzeów, ceny biletów i wiele przydatnych wskazówek. Z mapą planowanie podróży po Polsce staje się proste. To prawie 200 opisanych dokładnie miejsc. W przypadku niektórych miast znajdziecie obszerny przewodnik. I oczywiście mnóstwo fotek, które uwielbiamy robić. Zapraszamy do podróży z nami. Mapa pozostanie zawsze jako pierwsza publikacja na naszej stronie. Będzie zawsze pod ręką. Zaglądajcie tu, ponieważ będziemy cały czas nasz przewodnik rozwijać i uaktualniać.