Ruiny średniowiecznego zamku książęcego
Na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, zaledwie 3km od słynnego zamku Książ, natrafiamy na zatopione w roślinności, malownicze ruiny. Nie dochodzi tu żadna droga dojazdowa, nie dojeżdża żaden samochód, tylko szlaki piesze. Jest cisza, spokój i świergot ptaków.
W Książu byliśmy wiele lat temu dosłownie na chwilkę. Teraz postanowiliśmy wpaść tu na dwudniowy wypad, podczas którego odwiedziliśmy łącznie trzy zamki. A jak to wyglądało przeczytacie niedługo TUTAJ
(VII 2025)
Trochę historii
W XIII wieku powstała tu prawdopodobnie drewniana siedziba rycerska. Wybudowana była przez księcia Bolka I Surowego lub jego syna Bernarda Statecznego.
Zamek murowany postawił natomiast na przełomie XIII i XIV stulecia Bolko II Mały (Świdnicki) (wnuk Bolka I Surowego). Nie znamy dokładnej daty budowy, ale wiadomo iż miało to miejsce nie później niż w roku 1327 roku. Wtedy to bowiem pierwsza wzmianka o zamku Cisy pojawiła się w dokumencie wystawionym przez Bolko II Małego.
Otoczony fosą zamek leży nad urwistym zboczem doliny Czyżynki i w czasach swojej świetności stanowił bardzo dobry punkt obronny strzegąc traktów handlowych z Czech do Świdnicy i Wrocławia.
W kolejnych stuleciach zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i dzierżawców przechodząc z rąk do rąk.
Podczas wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648) spalony przez Szwedów, opuszczony zaczął popadać w ruinę.
Kolejni właściciele i ich spadkobiercy podejmowali nieśmiałe próby ratowania i odbudowy zamku. Starania te okazały się nieskuteczne i budowla niszczała w szybkim tempie. Była bowiem sukcesywnie rozbierana przez okolicznych chłopów.
W latach 60. XX wieku zabezpieczono go do stanu trwałej ruiny.
Szlak Zamków Piastowskich
Zamek Cisy (podobnie jak Książ i Stary Książ) Leży na Szlaku Zamków Piastowskich.
Jest to zielony szlak turystyczny przebiegający przez tereny województwa dolnośląskiego. Łącznie liczy 152 km i łączy ze sobą 15 zamków i grodów zbudowanych z inicjatywy książąt świdnicko-jaworskich z dynastii Piastów. Rozpoczyna się w Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, a kończy na Pogórzu Kaczawskim przy zamku Grodziec.
Dojście i zwiedzanie zamku Cisy
(Kliknij aby przejść do aktywnej mapy (źródło: mapa.cz)
Wejście na teren ruin jest bezpłatne. Dość duży teren jest gęsto zarośnięty roślinnością, co nadaje magii temu miejscu.
Jeśli przyjdziemy od strony Świebodzic wchodzić do warowni będziemy przez przerzucony nad suchą fosą drewniany most, a następie zrekonstruowaną bramę. Stoi tam tablica informacyjna. Z Pełcznicy (dzielnica Świebodzic) to niecałe 4km przez urokliwe tereny Książańskiego Parku Krajobrazowego. Z początkiem lipca znaleźliśmy tam dziesiątki kwitnących kwiatów, w tym całe połacie cudownych, aczkolwiek trujących naparstnic.
Turniej rycerski
Rokrocznie pod koniec lipca pod zamkiem Cisy organizowany jest turniej rycerski.
Chcąc być na bieżąco z wydarzeniami rycerskimi w Polsce, dobrze jest zaobserwować profil TurniejeRycerskie.pl
Wszystkie posty z Dolnego Śląska znajdziesz tutaj: Dolny Śląsk – atrakcje regionu
Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach i pałacach w Polsce znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce
Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:
Północ Polski ;
Polska Środkowa ;
Południe Polski
Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, o ile podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i