Zamek Cisy

pomyslynawyprawy.pl 1 dzień temu

Ruiny średniowiecznego zamku książęcego

Na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, zaledwie 3km od słynnego zamku Książ, natrafiamy na zatopione w roślinności, malownicze ruiny. Nie dochodzi tu żadna droga dojazdowa, nie dojeżdża żaden samochód, tylko szlaki piesze. Jest cisza, spokój i świergot ptaków.

W Książu byliśmy wiele lat temu dosłownie na chwilkę. Teraz postanowiliśmy wpaść tu na dwudniowy wypad, podczas którego odwiedziliśmy łącznie trzy zamki. A jak to wyglądało przeczytacie niedługo TUTAJ

(VII 2025)

Trochę historii

W XIII wieku powstała tu prawdopodobnie drewniana siedziba rycerska. Wybudowana była przez księcia Bolka I Surowego lub jego syna Bernarda Statecznego.

Zamek murowany postawił natomiast na prze­ło­mie XIII i XIV stu­le­cia Bolko II Mały (Świdnicki) (wnuk Bolka I Surowego). Nie znamy dokładnej daty budowy, ale wiadomo iż miało to miejsce nie póź­niej niż w ro­ku 1327 roku. Wtedy to bowiem pierwsza wzmianka o zamku Cisy pojawiła się w dokumencie wystawionym przez Bolko II Małego.

Otoczony fosą zamek leży nad urwistym zboczem doliny Czyżynki i w czasach swojej świetności stanowił bardzo dobry punkt obronny strze­gąc trak­tów han­dlo­wych z Czech do Świd­ni­cy i Wro­cła­wia.

W kolejnych stuleciach zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i dzierżawców przechodząc z rąk do rąk.

Podczas wojny trzydziestoletniej (1618 – 1648) spalony przez Szwedów, opuszczony zaczął popadać w ruinę.

Kolejni właściciele i ich spadkobiercy podejmowali nieśmiałe próby ratowania i odbudowy zamku. Sta­ra­nia te o­ka­za­ły się nie­sku­tecz­ne i bu­do­wla nisz­cza­ła w szyb­kim tem­pie. Była bo­wiem suk­ce­syw­nie roz­bie­ra­na przez o­ko­licz­nych chło­pów.

W la­tach 60. XX wie­ku za­bez­pie­czo­no go do sta­nu trwa­łej ru­iny.

Szlak Zamków Piastowskich

Zamek Cisy (podobnie jak Książ i Stary Książ) Leży na Szlaku Zamków Piastowskich.

Jest to zielony szlak turystyczny przebiegający przez tereny województwa dolnośląskiego. Łącznie liczy 152 km i łączy ze sobą 15 zamków i grodów zbudowanych z inicjatywy książąt świdnicko-jaworskich z dynastii Piastów. Rozpoczyna się w Zamku Grodno w Zagórzu Śląskim, a kończy na Pogórzu Kaczawskim przy zamku Grodziec.

Dojście i zwiedzanie zamku Cisy

(Kliknij aby przejść do aktywnej mapy (źródło: mapa.cz)

Wejście na teren ruin jest bezpłatne. Dość duży teren jest gęsto zarośnięty roślinnością, co nadaje magii temu miejscu.

Jeśli przyjdziemy od strony Świebodzic wchodzić do wa­row­ni będziemy przez prze­rzu­co­ny nad su­chą fo­są drew­nia­ny most, a następie zre­kon­stru­o­wa­ną bramę. Stoi tam ­ta­bli­ca informacyjna. Z Pełcznicy (dzielnica Świebodzic) to niecałe 4km przez urokliwe tereny Książańskiego Parku Krajobrazowego. Z początkiem lipca znaleźliśmy tam dziesiątki kwitnących kwiatów, w tym całe połacie cudownych, aczkolwiek trujących naparstnic.

Turniej rycerski

Rokrocznie pod koniec lipca pod zamkiem Cisy organizowany jest turniej rycerski.

Chcąc być na bieżąco z wydarzeniami rycerskimi w Polsce, dobrze jest zaobserwować profil TurniejeRycerskie.pl

Wszystkie posty z Dolnego Śląska znajdziesz tutaj: Dolny Śląsk – atrakcje regionu

Post o wszystkich odwiedzonych przez nas zamkach i pałacach w Polsce znajdziesz tutaj: Zamki i pałace w Polsce

Więcej o ciekawych miejscach w Polsce:

Północ Polski ;

Polska Środkowa ;

Południe Polski

Podobał Ci się wpis? Będzie mi bardzo miło, o ile podzielisz się nim ze znajomymi i zostaniesz moim stałym czytelnikiem na blogu, Facebooku i

Idź do oryginalnego materiału