Zamek Buchlov – niezdobyta twierdza Wschodnich Moraw

tymrazem.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Buchlov


Republika Czeska usiana jest zamkami i pałacami, które potrafią oczarować! Zamek Buchlov, to budowla znajdująca się na Wschodnich Morawach, a swoją lokalizacją historią i wyglądem kusi turystów i zaprasza do odwiedzin! Poznajcie tę wyjątkową twierdzę i odkryjcie z nami jej sekrety!

Lokalizacja i dojazd do zamku Buchlov

Zamek Buchlov zlokalizowany jest w Republice Czeskiej, a konkretnie we Wschodnich Morawach (Zliński Kraj). Najbliższym większym miastem jest Uherské Hradiště oddalone od zamku o 17 kilometrów. Do stolicy regionu – Zlina macie nieco ponad 40 kilometrów. Budowla znajduje się na wzgórzu o wysokości 508 metrów n.p.m., w paśmie Chřiby.

Do zamku wiedzie asfaltowa droga przez las, a przy samym wierzchołku zniesienia, na którym gród ten się znajduje czeka na Was parking. W ciągu dnia wypełnia się o samochodami, więc polecam być w pierwszej części dnia. Kosztuje on 30 CZK i możecie stać na nim cały dzień. Z parkingu do zamku macie około 200 metrów lekko pod górę.

Przy parkingu znajduje się punkt gastronomiczny i stoiska z pamiątkami. Tam też rozpoczynają się szlaki po pobliskich lasach. My po zwiedzaniu zamku rozłożyliśmy się na łące i na kocu podziwialiśmy okolicę i widoki.

Godziny otwarcia i bilety

Zamek Buchlov otwarty jest w kwietniu i październiku w soboty i niedziele od 9.00 do 15.00, w maju, czerwcu i wrześniu od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-16.00, a w okresie (lipiec i sierpień) w poniedziałki od 9.00 do 15.00, a od wtorku do niedzieli od 9.00 do 17.00. Różne trasy zwiedzania mają różne godziny otwarcia i wycieczek z przewodnikiem.

Ceny biletów na poszczególne trasy, o których za chwilę, również różnią się od siebie. Trasa podstawowa „Zwiedzanie starego zamku” kosztuje dla osoby dorosłej 200 CZK, a seniorzy i młodzież płacą 160 CZK. Dzieci od 6 do 17 lat kupują bilety po 80 CZK. Na inne trasy obowiązują inne ceny biletów.

Najlepiej sprawdzić szczegóły na konkretną trasę, ceny biletów i terminy na stronie zamku Buchlov.

Trasy zwiedzania

Do dyspozycji turystów jest kilka tras, które rozpoczynają się o różnych godzinach i pokrywają różne obszary zamku. Na pierwszy rzut oka nie jest do końca jasne, co trasy obejmują. Nie ma trasy „zwiedzamy wszystko”, ale najpopularniejszą jest „Zwiedzanie starego zamku” i jest ona nazywana trasą podstawową. Wśród kolejnych propozycji zwiedzania znajdziemy trasę „Przez wieki”, „Wycieczkę dla dzieci”, „Kaplica Świętej Barbary”, „Teren zamku i wieża”, „Spirala zamku Buchlov” oraz „Śladami Morderst”.

My zdecydowaliśmy się na pierwszą z tras. Prowadzona jest ona przez przewodnika w języku czeskim (istnieje możliwość uzyskania informacji po angielsku) i trwa niecałą godzinę. Na trasie mamy do pokonania 205 stopni, ale nie są one bardzo męczące.

Podczas zwiedzania odwiedziliśmy m.in. gotyckie i renesansowe oraz elementy średniowieczne. Na trasie znajdował się taras z lipą, dziedziniec, czarna kuchnia, zbrojownia, biblioteka, jadalnia i pomieszczenia mieszkalne. W poszczególnych salach zgromadzono różnorodne przedmioty z epoki (lub stylizowane) aby zobrazować ich pierwotny wygląd i przeznaczenie.

Historia zamku Buchlov

Zamek Buchlov powstał w pierwszej połowie XIII wieku. Pierwsze wzmianki pisemne o zamku pochodzą z 1277 roku. Osadnictwo w tym regionie rozpoczęło się jednak prawdopodobnie dużo wcześniej.Była to twierdza, która, jak sądzi wielu historyków, nigdy nie została całkowicie zdobyta. Pełnił on funkcje administracyjne, obronne i gospodarcze. Początkowo składał się on z wież obronnych z pomieszczeniami mieszkalnymi i kaplicą. Jedną z jej funkcji było centrum królewskiej dzielnicy łowieckiej. Twierdza ta była własnością króla do połowy XVI wieku. Na przestrzeni lat był on rozbudowywany i dodatkowo fortyfikowany

Pod koniec XV wieku przeszedł na własność panów z Cimburka, a w późniejszych latach był we wydaniu rodów z Žerotína, Zástřizla, Petřvaldu i Berchtolda. Wiele osób twierdzi, iż jest to najlepiej zachowany zamek morawski i myśle, iż mają w tym sporo racji. Ród Petřvaldskich przeniósł się z zamku do pałacu w niedalekich Buchlovicach. Podobnie do tematu podchodził ród Berchtoldow, którzy zamek Buchlov utrzymywali tylko w minimalnym stopniu.

Zamek po II Wojnie Światowej przeszedł na własność państwa, a w tej chwili zamek jest Narodowym Zabytkiem Kultury.

Kilkaset metrów od zamku, na sąsiednim wzgórzu znajduje się Kaplica Świętej Barbary. Powstała ona w XIII wieku jako kaplica pogrzebowa właścicieli zamku, ale w 1672 roku została przebudowana.

Co w okolicy?

Okolica zamku (cz. hradu) Buchlov jest również interesująca! Niedaleko od niego zlokalizowany jest Pałac w Buchlovicach (cz. Zamek Buchlovice) z okazałym parkiem. Powstał on w 1707 roku, ponieważ zamek opisywany w tym tekście stawał się coraz bardziej niewydolny. Powstał on na zlecenie Jana Dětřicha z Petřwaldu, według projektu Domenico Martinellego.

Drugim obiektem, który warto odwiedzić, jest Velehrad. To jedno z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Republice Czeskiej! Do znajdującego się tam sanktuarium przyjeżdżają turyści i pątnicy z całego świata. Wnętrze świątyni robi duże wrażenie.

Warto odwiedzić?

Wizyta na zamku Buchlov bardzo nam się podobała! Zarówno rodzice, jak i dzieci będą zadowoleni ze zwiedzania. Zamek zrobił na nas duże wrażenie i myślę, iż jest on w czołówce moich ulubionych zamków Republiki Czeskiej. Stosunkowo łatwy dojazd autem, interesująca historia i piękne widoki na okolice sprawiają, iż i Wy powinniście zajrzeć.

Idź do oryginalnego materiału