Żałoba narodowa w Polsce: W związku ze śmiercią papieża Franciszka, w sobotę, 26 kwietnia, została wprowadzona żałoba narodowa w Polsce. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta RP, flagi Polski będą opuszczone do połowy masztu, a radia, telewizje i gazety będą musiały uwzględnić potrzebę uczczenia pamięci papieża Franciszka.

plotkosfera.pl 6 godzin temu

W tym dniu odbędzie się pogrzeb papieża Franciszka, który będzie transmitowany na żywo przez wiele stacji telewizyjnych. W związku z tym, organizatorzy imprez kulturalnych muszą sami podjąć decyzję o tym, czy ich imprezy odbędą się, czy zostaną odwołane. Nie ma jednoznacznych reguł, które by precyzyjnie definiowały, jakie wydarzenia mogą się odbywać, a jakie odbywać się nie powinny.

Medioznawca, dr Jacek Dziekan, powiedział, iż w polskiej kulturze i w życiu społecznym jest zwyczaj, by w czasie żałoby koncentrować się na jej przeżywaniu, a nie na rozrywce. Zaznaczył, iż nie ma ścisłych zakazów prawnych, dotyczących form aktywności kulturalnej czy sportowej. To jest kwestia wrażliwości i wyczucia poszczególnych organizatorów.

Większość organizatorów podjęła decyzję, iż imprezy odbędą się, ale będą wprowadzone różne formy uczczenia pamięci papieża Franciszka. Większość deklaruje, iż będzie to minuta ciszy przed koncertem czy spektaklem teatralnym. Reżyser teatralny, Paweł Łysak, powiedział, iż planowany na sobotę spektakl odbędzie się zgodnie z planami, ale żadnej działalności rozrywkowej tego dnia nie będzie prowadzona.

Teatr Roma poinformował, iż zaplanowane na sobotę przedstawienia odbędą się zgodnie z planem, ale każde z nich zostanie poprzedzone prośbą o uczczenie pamięci papieża Franciszka minutą ciszy. Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie również poinformował, iż planowany na sobotę spektakl odbędzie się zgodnie z planami.

Nie wszystkie imprezy odbędą się, jak planowano. Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie odwołał premierę „Ducha Wojewody. Wersja Koncertowa”, która miała się odbyć w sobotę. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie również odwołał planowany na sobotę spektakl „Smok!”. Tysiąclecie Korony Polskiej, ogólnopolskie, plenerowe wydarzenie z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski, zostało przełożone z soboty na niedzielę.

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek, 21 kwietnia, w wieku 88 lat. Przyczyną śmierci były udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 26 kwietnia, na placu Świętego Piotra w Watykanie. Po mszy na placu Świętego Piotra trumna z ciałem papieża Franciszka zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie zostanie pochowany zgodnie ze swoją wolą.

W związku z żałobą narodową, Prezydent RP apeluje do wszystkich Polaków o uczczenie pamięci papieża Franciszka. Rząd i Parlament także zapowiedzieli uczczenie pamięci papieża. Polska jest krajem, w którym Katolicy stanowią około 90% społeczeństwa, dlatego śmierć papieża jest wydarzeniem, które dotyka wielu Polaków.

Żałoba narodowa jest okazją do refleksji i rozmyślań o życiu i działalności papieża Franciszka. Był on wybitną postacią, która przyczyniła się do rozwoju Kościoła i promowania pokoju na świecie. Jego działalność i nauczanie miały duży wpływ na świat i Kościół.

W sobotę, 26 kwietnia, Polska będzie jednym z krajów, które uczczą pamięć papieża Franciszka. Żałoba narodowa będzie okazją do uczczania jego pamięci i rozmyślań o jego życiu i działalności.

Idź do oryginalnego materiału