Zalej wrzątkiem i zaparzaj jak herbatę. Wzmacnia organizm i pomaga na niestrawność

pysznosci.pl 1 rok temu

Krwawnik pospolity, zwany też lekarskim, to popularna roślina, która rośnie na polskich łąkach, poboczach czy miedzach. Powszechnie uważany jest za chwast, ale to niezwykłe zioło. Jego prozdrowotne adekwatności cenili już starożytni Grecy i Rzymianie. Krwawnik ma tak wszechstronne działanie, iż nazywany jest „lekiem na wszystkie choroby”. Co więcej, jest świetny jak dodatek do wiosennych sałatek. Właśnie zaczął się sezon na jego zbiór.

Nazwa naukowa krwawnika pospolitego – achillea millefolium – pochodzi od imienia Achillesa. Legendarny bohater wojny trojańskiej leczył ponoć bitewne rany, okładając je tym zielem i tak tamując krwawienie. Dziś wiadomo, iż jest odżywiającą i uzdrawiającą rośliną, którą można stosować do łagodzenia obolałych mięśni, leczenia siniaków oraz oczyszczania skóry. Dla wykorzystania w celach leczniczych zbiera się ziele lub kwiat krwawnika w czasie kwitnienia. Oczywiście najlepiej pozyskiwać je z dala od głównych, zanieczyszczonych spalinami dróg. Następnie surowiec suszy się w temperaturze maksymalnie 40 stopni.

Zobacz również: Dodając te przyprawy i zioła do dań, pomożesz zdrowiu. Wspomogą trawienie i obniżą cholesterol

Krwawnik – Pyszności; źródło: Adobe

Krwawnik dobry na wszystko

Składniki zawarte w krwawniku stymulują produkcję żółci przez wątrobę. Zioło wspomaga trawienie, bo pobudza również wydzielanie soku żołądkowego. Ma także działanie rozkurczowe, moczopędne, przeciwkrwotoczne oraz odkażające. Napar z krwawnika jest przydatny przy przeziębieniach, ponieważ ma działanie wykrztuśne, napotne i przeciwgorączkowe. Ziele obniża też ciśnienie krwi. Kwiaty i liście działają rewitalizująco na skórę.

Krwawnik był powszechnie stosowany w medycynie ludowej. Wierzono, iż ziele, poświęcone w wieńcu na Boże Ciało, wspomaga leczenie anemii i gruźlicy. Napar z krwawnika podawano z miodem i mlekiem jako środek wzmacniający. Jego liście siekano drobno i spożywano w okresie wiosennym na surowo lub w formie herbat oczyszczających krew. Warto skorzystać z tych metod i przygotować zdrowotną herbatę.

Herbata z krwawnika – przepis

Na co działa napar z krwawnika? Stosuje się go przy wszelkiego rodzaju dolegliwościach przewodu pokarmowego, tj. niestrawnościach, nudnościach, wzdęciach, a także nieżytach i stanach zapalnych. Warto sięgać po niego również, aby pobudzić apetyt lub uregulować zaburzony cykl menstruacyjny. Jednak uwaga, są przeciwskazania do stosowania tej ziołowej terapii. Stosowania krwawnika pospolitego nie poleca się w okresie ciąży, karmienia piersią i u dzieci poniżej 12 roku życia.

Sposób przygotowania:

  1. Do kubka wsyp 1 łyżeczkę świeżego lub suszonego krwawnika. Zalej 250 ml wrzącej wody.
  2. Zaparzaj herbatę pod przykryciem przez 15 minut, by wydobyć wszystkie lecznicze adekwatności.
  3. Odcedź napar i pij czystą, ciepłą herbatę. Napar ma gorzki smak, który możesz zniwelować, dodając do niego odrobinę ulubionego miodu i soku z cytryny.

Krwawnik sprawdzi się też w kuchni

Młode listki krwawnika mają lekko ostry, gorzkawo-słonawy smak i orzeźwiający balsamiczny aromat. Bardzo dobrze komponują się w sałatkach ze szczypiorkiem, listkami rzodkiewki, rzeżuchy. Są też doskonałe w połączeniu z koperkiem, młodymi listkami pokrzywy, a także z jajkiem na twardo, z białym i żółtym serem oraz majonezem i z oliwą. Z drobno posiekanymi młodymi listkami krwawnika można zrobić masło ziołowe lub twarożek. Posiekane listki doskonale nadają się na doprawienie smaku do zup i sosów, a choćby gulaszu. My proponujemy wykorzystanie ich do wiosennej sałatki.

Sałatka z krwawnika z młodymi listkami rzodkiewki – przepis

Składniki:

  • po 1/2 szklanki posiekanych listków rzodkiewki, młodych listków krwawnika i listków melisy
  • 1 pęczek szczypiorku z cebulkami
  • 5 rzodkiewek
  • 2 jajka ugotowane na twardo
  • 5 dag sera żółtego (np. goudy)
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego
  • 2 łyżki majonezu
  • szczypta soli, pieprzu i cukru

Sposób przygotowania:

  1. Zioła dokładnie umyj, odsącz z wody i drobno posiekaj. Przełóż do głębokiej salaterki.
  2. Przygotuj sos: szczypiorek i białka jajek drobno posiekaj. Ser zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Dodaj majonez, jogurt, dopraw sokiem z cytryny oraz solą, pieprzem i cukrem. Wszystko dokładnie wymieszaj.
  3. Sos połącz z ziołami, ponownie wymieszaj. Udekoruj, drobno posiekanymi żółtkami, oraz talarkami rzodkiewek. Przed podaniem schłodź w lodówce. Serwuj ze świeżym pieczywem.

Zobacz także ten przepis: Mizeria na 5 sposobów. Na słodko, słono, z octem i z ogórków kiszonych

Zobacz przepis na bananową krówkę bez pieczenia. Prosto z naszego kanału na YouTube.

Idź do oryginalnego materiału