Zakola u kobiet – przyczyny i metody leczenia

hair-med.com.pl 1 rok temu

Zakola ponad czołem często kojarzone są jedynie z mężczyznami. Niestety, cofająca się linia włosów może dotyczyć także kobiet, choćby młodych dziewcząt. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy są hormony i ich niewłaściwa gospodarka. Ale nie ma co popadać w panikę – podstawa to dobra diagnoza i podjęcie szybkiej walki z zakolami nad czołem. Można to zrobić w Hair Med pod okiem specjalistów trychologii.

Co to są zakola?

Zakola to całkiem charakterystyczny typ łysienia. Cechuje się on przerzedzaniem się oraz finalnie utratą włosów tuż przy linii czoła i ponad nią. To sprawia, iż czoło staje się coraz wyższe, a niejedna kobieta czuje się z tym bardzo nieatrakcyjnie. Problem zakoli dotyczy głównie mężczyzn – szacuje się, iż posiada je choćby co 3 mężczyzna pomiędzy 25. a 45. rokiem życia. Niestety, zakola u kobiet i zakola u dziewczyn także nie są rzadkością i związane są najczęściej z tzw. łysieniem androgenowym. Walka z nimi jest skuteczna, jeżeli zgłosisz się do trychologa z małymi zakolami. Każdy początek problemu jest dużo prostszy do naprawienia i wyleczenia.

Hormony a zakola u kobiety

Wszelkie typy łysienia u kobiet mają najczęściej swoje podłoże hormonalne. Damskie zakola to problem nie tylko medyczny, ale i estetyczny, choć jeżeli nie są jeszcze duże, panie mogą je łatwiej ukryć niż mężczyźni. Grzywka lub inna sztuczka fryzjerska pomaga zatuszować zakola na jakiś czas, jednak jeżeli walka z zakolami nie zostanie podjęta wcześnie, mogą być one coraz trudniejsze do ukrycia. jeżeli więc patrząc w lustro zauważasz, iż linia twoich włosów cofa się coraz bardziej ku górze, to dobry czas, by umówić się na wizytę u trychologa.

Sama walka z zakolami to za mało. Trzeba bowiem poznać przyczynę problemu i jego podłoże, by skutecznie uporać się z tym objawem łysienia. Problem z zakolami to często objaw nadwrażliwości na pochodną testosteronu – dihydrotestosteron, który prowadzi do łysienia androgenowego. Ale zakola mogą być także wypadkową niewłaściwej pracy tarczycy (niedoczynność, nadczynność), czasem powstają także w okresie menopauzy. Zakola pojawiają się nie tylko u dojrzałych kobiet – istnieją przypadki zakoli od urodzenia, zakoli u dziecka czy też zakoli u dziewczyn w młodym, nastoletnim wieku. Jak więc widać, dla włosów i ich kondycji największym problemem i wyzwaniem są męskie hormony płciowe, które w mniejszym stężeniu posiadają także kobiety.

Jeśli zgłosisz się z problemami zakoli do trychologa, najpewniej zostaniesz skierowana, by wykonać badania hormonalne z krwi. Hormonami, które należy zbadać pod kątem łysienia są TSH z fT3 i fT4, testosteron, androstendion, prolaktyna, kortyzol, progesteron i estradiol.

Zakola damskie – przyczyny pozahormonalne

Niewłaściwa gospodarka hormonalna to główny powód powstawania zakoli u kobiet i mężczyzn, ale nie jedyny. Czasem problem leży w niewłaściwej pielęgnacji włosów. Zakola pojawić się mogą na skutek osłabienia się włosów przez częste ich farbowanie lub stosowanie mocnych kosmetyków do stylizacji, jak np. lakiery do włosów. Powstawanie zakoli może być także spowodowane zbyt ciasnym związywaniem lub upinaniem włosów, suszeniem ich gorącym nawiewem suszarki czy też częstym prostowaniem.

O włosy i ich kondycję trzeba też dbać od wewnątrz. Mogą być osłabione i wypadać, jeżeli niewłaściwie się odżywiasz i w twojej diecie mało się witamin, zwłaszcza tych z grupy B, tak ważnych dla włosów. Na osłabienie się włosów ma wpływ także stres, zwłaszcza ten długotrwały. Jak więc widać jest sporo powodów poza hormonami, które mogą wpływać na pojawienie się zakoli. Warto mieć ich świadomość i zaprzestać pewnych praktyk, by nie pogłębiać problemu osłabiania się włosów.

Jak radzić sobie z zakolami? Odwiedź trychologa

Niektórzy lubią działać na własną rękę i szukać własnych sposobów na walkę z łysieniem. Lepiej jednak udać się do dermatologa lub trychologa i podejść do problemu profesjonalnie. Wszak początki łysienia można skutecznie zniwelować, o ile podejmiemy się adekwatnej kuracji.

W Hair Med dostępnych jest całkiem sporo zabiegów, które skutecznie poradzą sobie z problemem zakoli u kobiet. Niezależnie, czy dopadło cię łysienie w wielu 20 lat czy w wieku menopauzalnym, warto zgłosić się do specjalisty i skorzystać z profesjonalnych i nowoczesnych zabiegów oraz kuracji. Może to być np. mezoterapia igłowa lub laseroterapia. Trycholog oceni, co w danym przypadku będzie skuteczniejsze. Jeden jak i drugi zabieg wpływają wzmacniająco, odżywczo oraz regenerująco na cebulki włosa pobudzając go do wzrostu. Poddanie się serii zabiegów mezo- lub laseroterapii może przynieść bardzo zadowalające efekty w postaci nowych, mocniejszych włosów przy linii czoła. Skóra po tego typu zabiegach jest wyraźnie lepiej ukrwiona, a to znaczy, iż skuteczniej dostarcza składniki odżywcze włosom i wyraźnie je wzmacnia ograniczając ich wypadanie.

Istnieją także chirurgiczne sposoby na poradzenie sobie z zakolami. Z takich zabiegów korzysta się, gdy problem jest dużo bardziej zaawansowany, a łysienie znacznie postąpiło. Możliwym jest wykonanie przeszczepu włosów, które dzięki dostępnym metodom jest dziś małoinwazyjne, bezpieczne i przynosi dość gwałtownie widoczne efekty.

Preparaty na zakola

Zakola z jednej strony można leczyć zabiegami, ale można również rozwiązywać ich problem dzięki leków na zakola i innych preparatów, także tych kosmetycznych. Istnieją leki, które wyraźnie obniżają działanie testosteronu, a ich efektem jest także ograniczenie jego niekorzystnego wpływu na mieszki włosowe.

Osoby z zakolami powinny stosować szampony oraz wcierki wzmacniające włosy oraz pobudzające je do wzrostu. Oczywiście pamiętać trzeba, iż efekty nigdy nie są natychmiastowe. Stosowanie leków czy kosmetyków jest skuteczne, ale efekty widać najczęściej pod dłuższych kuracjach, trwających minimum kilka tygodni i dłużej. Najlepszym sposobem jest korzystanie z zabiegów trychologicznych jak mezo- czy laseroterapia i połączenie tego ze stosowaniem preparatów działających na skórę. To skuteczne, podwójne działanie, które warto połączyć również ze zdrową, dobrze zbilansowaną dietą, w której nie brak witamin oraz minerałów.

Nie zwlekaj! Łatwiej poradzić sobie z małymi zakolami, dlatego odwiedź gabinet trychologiczny jak najszybciej.

Idź do oryginalnego materiału