Szukamy PRAWDZIWEGO młodzieżowego słowa roku. Takiego, które słyszymy codziennie, które naprawdę jest w użyciu i które jest prawdziwie uniwersalne. Zrobiliśmy w redakcji burzę mózgów i wybraliśmy te słowa i zwroty, które od nastolatków naprawdę można usłyszeć najczęściej.
REKLAMA
Oto lista prawdziwych młodzieżowych słów roku:
1) Tak - kiedy je słyszysz to możesz mieć pewność, iż nie jesteś słuchana/słuchany, a nastolatek chce wyłącznie, żebyś już skończyła/skończył mówić.
2) Mamy coś do jedzenia? - trzeba zaznaczyć, iż "jedzenie" to nie jest zupa, którą wystarczy podgrzać, albo obiad, który będzie za pół godziny. Jedzenie to wszystko inne. Tylko nie akurat to.
3) Znowuuuuu?! - ile razy w życiu człowiek może sprzątać pokój, no ile?!
Zobacz wideo Młodzieżowe słowa roku 2024. Sprawdźcie, czy któreś z nich znacie!
4) Zaraz - nieokreślona jednostka czasu, która musi upłynąć przed podjęciem danej czynności.
5) JEZU! - odwołanie do siły w wyższej w obliczu jawnej niesprawiedliwości.
6) Dlaczego ja? - pierwszy i ostateczny argument negocjacyjny. Wszak posprzątać pokój albo pouczyć się matematyki mógłby każdy inny, prawda?
7) To nie ja - to znaczy, iż właśnie ona/on.
8) Nie wiem - uniwersalna odpowiedź na każde, ale to każde pytanie. Od pytań o pracę domową, przez miejsce przebywania dowolnych przedmiotów, po astrofizykę.
9) Muszę? - pada za każdym razem w odpowiedzi na dowolną prośbę.
10) Chwila! – odpowiedź na prośbę o odłożenie telefonu (Chwila trwa od 60 do 120 min).
11) Już - oznacza, iż czynność zostanie podjęta niezwłocznie, czyli za około godzinę.
12) Nie musisz krzyczeć - pada wtedy, kiedy jednak musisz.
13) Tak jakby - nic nie znaczy, ale jest nie do wyplenienia z mowy.
14) szach - występuje jako "szach, nie ja", kiedy pytamy, kto ogarnie zmywarkę. Najczęściej to po prostu odmowa wykonania jakiejś czynności. Może występować jako zamiennik "rezerwuję".
15) lagi - co do zasady zacinająca się gra, ale stosuje się to słowo do wszystkiego. Czyli nie chce mi się, bo mam lagi.
Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku organizowane jest od 2016 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN. W tym roku wygrało słowo "sigma", czyli określenie "osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać". Drugie miejsce w zajęło "azbest" - "nieokreślone semantycznie, ale intencjonalnie humorystyczne nawiązanie do filmów i memów o 'wylewaniu azbestu'". Podium zamknęło "czemó", które "oznacza to samo, co w języku ogólnym 'czemu', wydaje się jedynie mocniej podszyte zdziwieniem". Pochodzi z popularnego na TikToku filmiku.
Czytaj także:
Tak młodzieżowe, iż choćby Tusk tak mówi. O co chodzi z tym "słowem roku"
W 2023 roku zwyciężył zwrot "rel" - "możliwy do powiązania z tematem’"; potwierdzenie tego, co mówił przedmówca; inaczej "czuję to samo" lub "zgadzam się z tobą". Natomiast w 2022 roku pierwsze miejsce zajęło słowo "essa". Można je rozumieć jako "coś łatwego, co przychodzi łatwo dlatego, iż jesteśmy wyluzowani (stąd mieć essę), luz". Często występuje też jako okrzyk euforii lub triumfu.
Co sądzicie o naszym wyborze młodzieżowych słów roku? Zachęcamy do zagłosowania w naszej sondzie.