W 1703 roku car Piotr I Wielki rozkazał wybudowanie zamku na podmokłych terenach Wyspy Zajęczej u ujścia Newy, zaś naprzeciwko miała powstać dla niego willa, a dokładniej trzyizbowy domek pomalowany na czerwono, co miało imitować cegłę. Tereny te zdobył po zaciętych walkach ze Szwedami, dzięki czemu państwo rosyjskie zyskało w końcu dostęp do Morza Bałtyckiego. Nie jest pewne, czy od początku planował wybudować tu miasto, choć jego marzeniem było wzniesienie metropolii mającej być symbolem narodzin potęgi kraju.
REKLAMA
Zobacz wideo Szwedzi budują drogę, która ładuje auta podczas jazdy
Jak powstało miasto Petersburg? Skrywa krwawą historię
Obszar Newy był słabo zaludniony i przede wszystkim błotnisty oraz podmokły, przez co jakiekolwiek prace budowlane były olbrzymim wyzwaniem. Ponadto znajdowało się tu wiele wysepek. Pierwszym etapem musiało więc być osuszanie. Warto zaznaczyć, iż wcześniej znajdowała się tu szwedzka forteca oraz miasteczko zamieszkiwane przez około tysiąc osób. Natomiast pierwszym wzniesionym przez Piotra I budynkiem był wcześniej wspomniany zamek, a dokładniej Twierdza Pietropawłowska, której budowa rozpoczęła się w maju 1703 roku.
Dzień ten przyjęto jako datę założenia miasta, co uwieczniono na specjalnie przygotowanej, kamiennej płycie. Jak informuje portal welt.de, już rok później nadworny architekt carski otrzymał propozycję opracowania ogólnego plan miasta, a w 1706 roku zatrudniono 30 tys. chłopów pańszczyźnianych do prac. Wraz z nimi przybyli budowlańce, artyści oraz rzemieślnicy. Potrzebny do budowy kamień zdobywano na różne sposoby, np. nakładając cło 3 sztuk dla wszystkich z przybywających powozów. Z kolei statki mogły zarzucić tu kotwicę tylko w sytuacji, gdy na pokładzie miały co najmniej 30 sztuk. Ponadto car zdecydował, iż kamienne budowle mogą powstawać tylko i wyłącznie na jego placu budowy.
Jak powstało miasto Petersburg?Petersburg. Fot. Damian Kramski / Agencja Wyborcza.pl
Jak zbudowano Petersburg? Projekt pochłonął wiele żyć
Na miejscu panowały trudne warunki, często też zła pogoda, brakowało żywności dla pracowników oraz rozprzestrzeniały się choroby. Niektórzy próbowali uciec, co wiązało się z surowymi karami, m.in. obcinaniem nosów. Szacuje się, iż podczas budowy miasta zginęło choćby kilkaset tysięcy osób. Mimo to powstawały katedry, budynki wojskowe i znacznie więcej. Niektóre z nich były pięknie zdobione. Ponieważ car zmusił szlachtę do tego, by się tu przeniosła, wraz z nimi przybyli kupcy oraz inni specjaliści. W 1712 roku Petersburg został ogłoszony nową stolicą imperium, którą pozostał przez ponad 200 lat. Na przestrzeni lat kilkakrotnie zmieniał swoją nazwę, m.in. na Piotrogród czy Leningrad.
Dziś Petersburg to drugi, zaraz po Moskwie, największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy Rosji. Co ciekawe, jest za to najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w całym kraju. Mieści się w nim ponad 40 szkół wyższych, popularna na całym świecie filharmonia, 2 tysiące bibliotek, obserwatorium astronomiczne oraz setki muzeów. To właśnie tutaj w latach 1754-1762 na zlecenie carycy Elżbiety powstał wzorowany na francuskim Wersalu, barokowy Pałac Zimowy, który wciąż zachwyca. Był zimową rezydencją carów Rosji, w tej chwili jest obiektem turystycznym. Byłe/aś kiedyś w Petersburgu? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.