Zaburzenia pamięci – jak wspomóc myślenie?

ohme.pl 1 rok temu

Tempo życia zmusza nas do zapamiętywania wielu, napływających zewsząd informacji. Zdarza nam się coś zapomnieć, coś przekręcić, przeinaczyć. Sporadyczne zaburzenia pamięci mogą pojawić się u każdej osoby. Na zdolność koncentracji i zapamiętywania ma wpływ nie tylko stan zdrowia, ale i to czy jesteśmy wypoczęci, czy przeżywamy stres psychiczny, a także to czy dociera do nas dużo bodźców. Jak wspomóc myślenie kiedy zauważymy problemy z pamięcią?

Zaburzenia pamięci

Problemy z pamięcią i koncentracją kojarzone są najczęściej z osobami starszymi. Jednak szybkie tempo życia, duża ilość pracy i natłok obowiązków sprawiają, iż zaburzenia pamięci mogą dotknąć każdego. Stres, nerwy, przemęczenie czy natłok negatywnych informacji ma niekorzystny wpływ na naszą zdolność zapamiętywania.

Zaburzenia pamięci – jak wspomóc myślenie?

Wysypiaj się

Pierwszym krokiem do poprawy koncentracji i pamięci jest odpowiednia ilość snu. Osoby dorosłe powinny spać minimum 7-8 godzin dziennie. Podczas snu dochodzi do utrwalenia pamięci i zapamiętywania ważnych informacji. Mózg ulega odnowie na poziomie komórkowym.

Jedz zdrowo

Odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta ma wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie oraz efektywność pracy mózgu. Zatem co jeść, by wspomóc myślenie? By wspomóc pracę mózgu należy dostarczyć organizmowi: białko (ryby, nabiał, chude mięso), węglowodany złożone (płatki owsiane, makaron razowy, ryż brązowy), lecytynę (jaja, kiełki, orzechy, produkty z soi) oraz kwasy omega-3 i omega-6 (oliwa z oliwek, pestki dyni i słonecznika). Codzienne menu warto wzbogacić w produkty będące źródłem magnezu (orzechy, migdały, warzywa strączkowe, gorzka czekolada), który korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację. Istotną rolę odgrywają również witaminy z grupy B, witamina C, kwas foliowy, a także przeciwutleniacze w postaci flawonoidów i antocyjanów.

Zadbaj o aktywność fizyczną

By poprawić pamięć i koncentrację warto zadbać o aktywność fizyczną, a w szczególności tą na świeżym powietrzu. choćby kilkunastominutowy spacer odgrywa istotną rolę w poprawie pamięci i koncentracji. Mózg na świeżym powietrzu dotlenia się, dzięki czemu jest w stanie efektywniej pracować.

Ćwicz umysł

Z pomocą nadchodzą specjalne ćwiczenia, dzięki którym możemy ćwiczyć pamięć i koncentrację. Jednym z prostszych treningów są gry planszowe, które zmuszają nas do zapamiętywania, kojarzenia i łączenia pewnych faktów. Pomocne są również różnego rodzaju zabawy pamięciowe, krzyżówki i łamigłówki. Ćwiczyć należy codziennie i systematycznie.

Odpocznij

Kiedy pracujemy po 12 godzin na dobę, a do tego dbamy o dom i dzieci, nie mamy czasu w odpoczynek. Wydajność znacząco spada co ma wpływ na zaburzenia pamięci. Dlatego tak ważne jest, by we wszystkim zachować umiar i rozsądek. Koniecznie trzeba znaleźć czas na odpoczynek, regenerację organizmu i chwilę wytchnienia.

Unikaj alkoholu i papierosów

Alkohol i nikotyna niszczą potrzebne umysłowi składniki. Napoje wysokoprocentowe pite w nadmiarze osłabiają koncentrację i pogarszają pamięć. Dlatego zamiast po piwo czy kolorowego drinka lepiej sięgnąć po świeżo wyciskany sok lub herbatę ziołową.

Zarządzaj czasem

Zdarza się, iż problemy związane z pamięcią związane są ze złą organizacją i nieodpowiednim zarządzeniem czasem. Najwyższa pora to zmienić. Na co zwrócić uwagę? Należy unikać rozpraszaczy, nie robić kilku rzeczy na raz, planować zadania i ustalać priorytety.

Idź do oryginalnego materiału