Zabrze - niecodzienne atrakcje na wysokim poziomie
Zabrze to górnicze miasto położone w wójewództwie śląskim, w obrębie konurbacji górnośląskiej. Leży pomiędzy Gliwicami i Bytomiem, niedaleko Tarnowskich Gór, przy trasie nr 78. Zabrze ma wiele obliczy. Jako miasto może nie zachwyca urokami i cudną zabudową, natomiast oferuje kilka naprawdę ciekawych atrakcji, których nie znajdziesz prawie w całej Polsce. Warto je odwiedzić. Tym bardziej, iż pięknie zrewitalizowane, nie tylko świadczą o historii tych ziem i są cennym śladem tradycji, ale również oferują rodzinną rekreację na wysokim poziomie.
Atrakcje w Zabrzu
Dziś, kiedy górnictwo na Górnym Śląsku zostało mocno zrestrukturyzowane i okrojone, pokopalniane obiekty, jak liczne szyby, podziemne korytarze i komory przestały być często użytkowane i zyskują nieraz nowe oblicze i nową funkcję. Stały się świetnymi atrakcjami dla turystów, będąc zarazem autentycznym śladem przeszłości i cenną pamiątką myśli technicznej. Przyciągają coraz więcej zwiedzających i to nie tylko z okolicy, ale choćby zza granicy. Oczywiście nie tylko kopalnie w Zabrzu znajdziemy, poznaj najlepsze atrakcje Zabrza!
1. Zabytkowa Kopalnia Guido w Zabrzu
Odwiedzenie Kopalni Guido - dawnej kopalni węgla kamiennego, daje pojęcie o ciężkiej pracy górników, można tu zwiedzać różne poziomy, a na nich osobliwe atrakcje, np. salę koncertową na poziomie 320 m pod ziemią. Kopalnia stanowi jedną z pięciu Gwiazd Techniki Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.
Adres: Kopalnia Guido, ul. 3 Maja 93
2. Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu
Sztolnia Królowa Luiza to cenny i obszerny kompleks podziemny i naziemny, na który składają się przede wszystkim dawna kopalnia Królowa Luiza oraz Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna, która ją odwadniała. To adekwatnie pierwsza państwowa kopalnia na Górnym Śląsku, nazywana królową śląskich kopalń. Powstała pod koniec XVIII wieku, a dziś wraz ze Sztolnią tworzą wspaniałą atrakcję, również dla starszych dzieci.
Adres: Sztolnia Królowa Luiza, ul. Mochnackiego 12
3. Szyb Maciej w Zabrzu
Szyb Maciej to zespół zachowanych i pięknie zrewitalizowanych obiektów dawnego zakładu górniczego z początku XX wieku, tym ciekawszy, iż z dawnego szybu kopalnianego zrobiono studnię głębinową stanowiącą ujęcie wody. Szyb znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki i jest udostępniony dla turystów. Ponadto na miejscu powstała pyszna restauracja leżąca na Szlaku Kulinarnym Śląskie Smaki.
Adres: Szyb Maciej, ul. Srebrna, Zabrze Maciejów
4. Ogród Botaniczny w Zabrzu
Ogród Botaniczny w Zabrzu to miejsce z najbardziej różnorodną kolekcją roślin na całym
Górnym Śląsku. Ogród nie jest bardzo duży, ale to śliczne, kolorowe miejsce, idealne na spokojny spacer
Adres: Ogród Botaniczny, ul. Piłsudskiego 60, ul. Botaniczna
5. Cmentarz żydowski w Zabrzu
Niesamowicie klimatyczny kirkut znajduje się obok innego cmentarza. Na co dzień zamknięty jest charakterystyczną, pomarańczową bramą, ponieważ zdarzały się tutaj dewastacje. Można jednak go zwiedzać w dniu 1 listopada oraz w niedzielę w okolicach 15 maja. A dodatkowo można z opiekunem cmentarza załatwić sobie indywidualne zwiedzanie. Obiekt pochodzi z końca XIX wieku i kryje malownicze grobowce, spowite bluszczem.
Kirkut, ul. Cmentarna 15
6. Osiedle Zandka w Zabrzu
Ciekawe osiedle robotnicze z początku XX wieku. Powstało dla pracowników pobliskiej huty Donnersmarcka. Dzis buduje go kilkadziesiąt zbliżonych do siebie domów o niecodziennych dekoracjach. Miejsce jest trochę zaniedbane, ale to dodaje mu swoistego uroku. Gdyby było odnowione, byłby to prawdziwy hit!
ul. Krakusa i ul. Stalmacha
7. Park Miliona Świateł Królowa Śniegu w Zabrzu
Na terenie Leśnego Kąpieliska w okresie zimowym powstał w 2021 roku piękny, bajkowy Park Miliona Świateł o tematyce Królowej Śniegu. Wejdziesz tu w śliczną krainę światełek, która pozwala oderwać się od szarej codzienności tego burego okresu
8. Drewniany kościół Św. Jadwigi w Zabrzu
W dzielnicy Poręba w Zabrzu zobaczyć można oryginalny drewniany kościół Św. Jadwigi. Powstał w XX wieku, a drewniany jest ze względu na duże szkody górnicze w tym rejonie. Bardzo interesująca jest jego bryła oraz spore rozmiary. Drewniany kościół w Zabrzu leży na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Adres: Kościół Św. Jadwigi, ul. Wolności 504
9. Teatr Nowy w Zabrzu
Centralną część Zabrza stanowi Plac Teatralny, gdzie uwagę przykuwa zabytkowy Teatr Nowy im. Gustawa Morcinka, obok centrum handlowego Platan
Adres: Teatr Nowy, Plac Teatralny 1
10. Kąpielisko Leśne w Maciejowie
Zorganizowane w dzielnicy Zabrza - Maciejowie kąpielisko pozwala wypocząć od zgiełku miasta wśród lasów podczas letnich upalnych dni.
Adres: Kąpielisko Leśne - Maciejów, ul. Srebrna 10
11. Kościół Św. Wawrzyńca w Zabrzu
Natomiast w zabrzańskiej dzielnicy Mikulczyce stoi okazały, neogotycki kościół Św. Wawrzyńca, murowany z cegły, parafia Św. Wawrzyńca istniała tutaj już w średniowieczu, początkowo stała tu świątynia drewniana, a dzisiejszy kościół powstał w latach 1892-94
Adres: Kościół Św. Wawrzyńca, ul. Mariacka 1, Zabrze Mikulczyce
12. Osiedle robotnicze Borsig w Zabrzu
Osiedle Borsig to najstarsze osiedle robotnicze na Śląsku, powstałe jeszcze w latach 1865-89. Zostało ono założone przez przemysłowca Alberta Borsig, stąd jego nazwa. Co ciekawe, ojciec Alberta - August Borsig w połowie XIX wieku stworzył koncern przemysłowy Borsigwerke, m.in. produkujący lokomotywy
Adres: Osiedle Borsig, ul. Okrzei i inne
Historia Zabrza
Pierwsze wzmianki o dzisiejszych dzielnicach Zabrza pochodzą już z XIII wieku, najstarszą dzielnicą są Biskupice wymienione w 1243 roku w dokumencie księżnej Violi. Ówcześni mieszkańcy żyli głównie z uprawy roli, z czasem popularna stała się tu uprawa chmielu. Na granicy Gliwic i Zabrza leżało wielkie "Chmielnicisko", o którego posiadanie ośrodki te toczyły w XVII wieku zawzięty spór. Miejscowi chłopi uprawiali także len, przędziony i tkany domowym sposobem.
W XIX wieku, w czasie rewolucji przemysłowej, na plan pierwszy wysunął się w Zabrzu przemysł ciężki - powstały wówczas kopalnia węgla kamiennego oraz huta za sprawą Guido Henckel von Donnersmarck - wielkiego potentata w tym regionie. Ale ten proces rozpoczął się tutaj już pod koniec XVIII stulecia, kiedy powstała tu praktycznie pierwsza na Górnym Śląsku kopalnia węgla kamiennego - królowa śląskich kopalń.
Powstała jako kopalnia państwowa, jej pierwsza nazwa to "Królewska", z czasem zmieniono nazwę na kopalnia Królowa Luiza, po zmarłej żonie króla Fryderyka Wilhelma III. Powstała niedługo dla jej odwadniania Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna była majstersztykiem ówczesnych czasów. Dziś obiekty te są udostępnione dla turystów w postaci Sztolni Królowa Luiza.