Za granicą, ale jak w domu. W tym kraju polski został językiem urzędowym

g.pl 2 tygodni temu
Choć wydaje się to niemożliwe, to język polski jest językiem urzędowym w kraju oddalonym od nas o 10 tysięcy kilometrów. W tym miejscu Polonia liczy sobie ponad półtora miliona mieszkańców. Jak do tego doszło? Odpowiedzialny za to był przedstawiciel społeczności polskiego pochodzenia.
Brazylia to najbardziej zaludnione państwo tego Ameryki Południowej i równocześnie jedno z największych na świecie. Ponadto jest jedynym krajem, przez który równocześnie przebiegają równik i zwrotnik Koziorożca. Tym jednak, co najbardziej zaskakuje, jest fakt, iż w brazylijskim urzędzie spokojnie załatwimy swoje sprawy po polsku.


REKLAMA


Zobacz wideo Brazylijczycy mają pewną wiadomość dla Messiego i reprezentacji Argentyny


Gdzie językiem urzędowym jest język polski? Tu mogą was zaskoczyć
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podało, iż liczba użytkowników języka polskiego szacowana jest na ponad 45 milionów osób, z czego około 38 milionów mieszka w Polsce. Pozostałe siedem milionów żyje zatem poza granicami kraju. Naszych rodaków znajdziemy między innymi w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, USA, Australii, na Ukrainie i na Litwie, a także w Brazylii, którą zamieszkuje ponad półtora miliona osób polskiego pochodzenia. Ciekawostką jest, iż to dzięki staraniom naszych rodaków zamieszkujących ten kraj, od lipca 2022 roku język polski, w kilku miejscach na południu Brazylii, uzyskał miano drugiego języka urzędowego, zaraz po portugalskim.
Doszło do tego między innymi w gminie Aurea, w stanie Rio Grande do Sul, którą zamieszkuje aż 90 procent mieszkańców mających polskie korzenie. Za wprowadzenie tam języka polskiego odpowiada Fabricio Vicroski (Wichrowski), który jest przedstawicielem społeczności polskiego pochodzenia w Kolegium Sektorowym na rzecz Różnorodności Językowej. Wsparcie otrzymał od Centralnej Reprezentacji Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej BRASPOL, Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz Instytutu Języka Polskiego. Petycję złożyli w marcu 2022 roku, a już 22 lipca 2022 roku, język polski stał się oficjalnym językiem urzędowym gminy. To nie tylko spora wygoda, ale również istotny symbol


W jakim języku mówi się w Brazylii? Nie tylko portugalski, ale i język polski ma znaczenie
Uznanie języka polskiego jako języka urzędowego stało się ważnym wydarzeniem i symbolem w odrodzeniu polskości w Brazylii. Nasi rodacy wraz z Fabricio Vicroskim postanowili rozszerzyć to prawo o kolejne obszary, które zamieszkiwane są przez obywateli polskiego pochodzenia. Dzięki ich zaangażowaniu i determinacji w stanach Parana oraz Rio Grande Sul aż w 13 gminach język polski stał się drugim, obok portugalskiego, językiem urzędowym. Kolejnym celem Polonii jest praca nad funkcjonowaniem języka polskiego jako niematerialnego dziedzictwa kulturowego Brazylii. Gdyby ich plany się powiodły, to Brazylia byłaby zobowiązana do ochrony naszego języka, jako żywego świadectwa społecznego i kulturowego rozwoju kraju. Są na to pewne szanse.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału