Za czarny cuchnący dym z komina choćby 5000 zł kary. Jak zgłosić, iż sąsiad pali śmieci?

kobieta.gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl


Cuchnący plastikiem czarny lub ciemny dym wydobywający z komina to znak, który powinien wzbudzić niepokój. To bowiem oznacza, iż właściciel w piecu lub kominku pali niezgodnie z obowiązującymi zasadami i truje okolicę. Jak i gdzie zgłosić palenie śmieciami w piecu?
Smog, a przede wszystkim pyły zawieszone PM2.5, to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Z powodu chorób wywoływanych przez smog co roku umiera 40 tys. osób. Tak szacuje Krakowski Alarm Smogowy na podstawie współczynników WHO. Zanieczyszczone powietrze powoduje poważne dolegliwości nie tylko układu oddechowego, ale także układu krążenia, układu nerwowego i to zarówno u dorosłych, jak i dzieci.


REKLAMA


Zobacz wideo Co można zrobić, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie? Pytamy eksperta Polskiego Alarmu Smogowego


Jak zgłosić, iż sąsiad pali śmieci? Po tym rozpoznasz, iż łamie prawo
Przeważającym źródłem emisji pyłów zawieszonych są gospodarstwa domowe, w tym "kopciuchy", w których wciąż pali się węglem i śmieciami, w tym tworzywami sztucznymi. Poszczególne zasady w uchwałach antysmogowych ustalają sejmiki województw, ale wspólna jest lista rzeczy zakazanych. Spalać w piecach, kominkach i domowych kotłach nie wolno m.in.:


gazet, kartonów (w tym po sokach), książek,
klejonych płyt wiórowych i MDF,
framug okiennych,
lakierowanego drewna, mebli, blatów,
ubrań,
plastikowych butelek i opakowań PET,
opon,
foliowych torebek.


Proceder spalania śmieci, choć szkodliwy i nielegalny, jest niestety w Polsce powszechny


- podkreśla Polski Alarm Smogowy. Znakiem, iż do pieca lub kominka trafiły odpady, jest cuchnący dym z komina, w czarnym lub o czarnym zabarwieniu kolorze i charakterystycznym zapachu chemii i palonego plastiku. Co robić, gdy zauważysz, iż sąsiad może nielegalnie spalać śmieci? SmogLab radzi, by zacząć od spokojnej rozmowy. Gdy to nie przyniesie skutku, sprawę warto zgłosić odpowiednim służbom.


Smog (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl


Gdzie zgłosić, iż ktoś pali kopciuchem albo śmieciami w piecu? Nie tylko straży
Spalanie śmieci warto zgłaszać do Straży Miejskiej albo gminnej. Jak przypomina Polski Alarm Smogowy, konieczne jest złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia wykroczenia polegającego na spalaniu odpadów oraz podanie miejsca i czasu zdarzenia. W tej sytuacji jesteś osobą pokrzywdzoną, bo znajdujesz się w zasięgu rozprzestrzeniania się spalin, a straż musi przeprowadzić czynności wyjaśniające. jeżeli w trakcie kontroli potwierdzone zostanie palenie śmieci, sprawa skończy się:


mandatem od 20 do 500 złotych,
grzywną do 5000 zł (gdy sąsiad nie przyjmie mandatu i sprawa trafi do sądu).


Co ważne, sprawę zgłosić możesz też anonimowo zarówno w Straży Miejskiej, jak i przez aplikację mObywatel 2.0, dzięki usłudze zgłaszania naruszeń środowiskowych. Zanieczyszczenie powietrza możesz także zgłaszać w urzędzie gminy, np. gdy nie ma na jej terenie straży gminnej albo poprzednie działania nie przyniosły skutków. W tej sytuacji warto nie dawać za wygraną. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Sprawdź też: Co z L4 w pracy zmianowej? Prawo jest bezlitosne. O północy musisz stawić się w firmie
Idź do oryginalnego materiału