Nasza rodzina zawsze była bliska. Rodzice uczyli nas, iż najważniejsze to być uczciwym i wspierać się nawzajem, niezależnie od okoliczności. Dlatego kiedy tata poinformował mnie, iż ich oszczędności na starość zniknęły z konta, nie mogłam uwierzyć w to, co usłyszałam. Początkowo myśleliśmy, iż padli ofiarą oszustwa. Prawda, którą odkryłam później, była o wiele bardziej bolesna.
Rodzice przez lata odkładali pieniądze na spokojną emeryturę. Tata był inżynierem, mama nauczycielką – nie mieli dużych zarobków, ale zawsze starali się odkładać, by zabezpieczyć przyszłość. Te pieniądze miały im pozwolić na spokojne życie i opiekę, gdyby kiedykolwiek tego potrzebowali.
Kiedy tata powiedział mi, iż na ich koncie nie ma ani złotówki, od razu podjęłam działania. Skontaktowałam się z bankiem, by sprawdzić historię transakcji. Okazało się, iż w ciągu ostatniego roku regularnie wypłacano duże sumy. Wszystkie przelewy były skierowane na jedno konto, którego numer wydawał mi się dziwnie znajomy.
Z trudem przypomniałam sobie, iż ten numer widziałam wcześniej – na dokumentach mojej siostry, Karoliny.
Karolina zawsze miała słabość do luksusu. Jako młodsza siostra często była traktowana z większą pobłażliwością przez rodziców. Uwielbiała drogie ubrania, wyjazdy na wakacje, nowoczesne gadżety. Zawsze znajdowała sposób, by zdobyć to, czego chciała, ale nigdy nie podejrzewałam, iż mogłaby sięgnąć po pieniądze rodziców.
Nie mogłam uwierzyć w to, co odkryłam. Postanowiłam porozmawiać z Karoliną osobiście. Spotkałyśmy się w jej nowoczesnym mieszkaniu, urządzonym z przepychem, który nigdy nie pasował do jej dochodów.
– „Karolina, muszę cię o coś zapytać” – zaczęłam, starając się zachować spokój.
– „Coś się stało?” – zapytała, jakby nie wiedziała, o co chodzi.
– „Rodzice. Ich oszczędności. Dlaczego przelałaś ich pieniądze na swoje konto?”
Na jej twarzy pojawił się wyraz zdziwienia, który gwałtownie przerodził się w gniew.
– „O czym ty mówisz? Nie mam pojęcia, o co ci chodzi.”
– „Nie kłam, Karolina. Mam historię transakcji. Wszystko wskazuje na ciebie.”
Jej twarz stężała, a w oczach pojawił się cień paniki.
– „Dobra, może wzięłam trochę, ale przecież to nie jest koniec świata. Rodzice i tak tego nie potrzebują. Po co im tyle pieniędzy? A ja… ja miałam trudności.”
„Trochę” okazało się całością. Karolina przyznała, iż wykorzystała dostęp do konta rodziców, który mieliśmy oboje jako ich dzieci, by przelać pieniądze na swoje potrzeby. Nowe mieszkanie, luksusowe wakacje, drogi samochód – wszystko to sfinansowała z oszczędności, które rodzice zbierali przez całe życie.
Nie mogłam uwierzyć w jej egoizm.
– „Trudności? Karolina, to pieniądze naszych rodziców! To ich przyszłość, ich bezpieczeństwo! Jak mogłaś?!”
– „Ania, przestań dramatyzować. Zarabiasz dobrze, możesz im pomóc. A ja miałam naprawdę trudny okres. Poza tym, zawsze traktowali cię lepiej. To moja szansa, by w końcu mieć coś swojego.”
Jej słowa były jak nóż w plecy. Czy naprawdę mogła myśleć, iż pieniądze są ważniejsze niż rodzina? Że można zniszczyć zaufanie w imię własnych korzyści?
Następnego dnia wszystko powiedziałam rodzicom. Mama była zszokowana, a tata nie mógł opanować gniewu.
– „Nie wierzę, iż Karolina mogła nam to zrobić” – mówiła mama, łkając w moim ramieniu.
Tata od razu zadzwonił do niej, żądając wyjaśnień. Karolina próbowała tłumaczyć się tak samo jak mnie, ale tym razem nie znalazła zrozumienia.
Rodzice postanowili zgłosić sprawę na policję, choć było to dla nich niezwykle bolesne.
Karolina, chcąc uniknąć kłopotów prawnych, zgodziła się na spłatę całości długu w ratach. Ale choćby jeżeli pieniądze wrócą, zaufania nie da się odzyskać tak łatwo.
Dziś nasza rodzina jest podzielona. Karolina rzadko się odzywa, a rodzice wciąż próbują zrozumieć, jak ich własna córka mogła ich tak zranić. Dla mnie to była lekcja, iż choćby w najbliższych relacjach mogą kryć się tajemnice i zdrady. Wciąż kocham Karolinę, ale teraz wiem, iż miłość nie zawsze oznacza ślepe zaufanie.