Co przygotowała w kwietniu Biblioteka Miejska w Luboniu?
Można śmiało powiedzieć, iż koncert, który odbył się pewnego mroźnego wieczoru 17 lutego, sprawił, iż atmosfera w bibliotece została rozgrzana do czerwoności. Muzycy postanowili wzbogacić swój występ i uczestnicy mieli okazję wysłuchać nie tylko zapowiadanej muzyki FADO, ale również jazzu, muzyki brazylijskiej czy bossa-novy. Muzyczną ucztę dopełniła piosenka z repertuaru Czesława Niemena – „Pod papugami”, wykonana w języku portugalskim. Genoveva Faisca to portugalska pieśniarka, aktywna wokalistka, podróżująca między Lizboną i różnymi częściami Europy, m.in. Hiszpanią, Polską i Irlandią, gdzie dodatkowo prowadzi warsztaty wokalne. Śpiewu uczyła się między innymi u Marii João Serrão, Shelley Hirsh, Normy Winstone, współpracowała z kilkoma wybitnymi muzykami portugalskimi i zagranicznymi, takimi jak Eddie Goltz, Leandro Tuche oraz José Amorim Ferreira. Obdarzona jest mocnym głosem o ciekawym brzmieniu i barwie. W ramach projektu realizowanego w Polsce, portugalską wokalistkę wspierają doświadczeni muzycy: pianista, aranżer i kompozytor Jacek Skowroński, kontrabasista Paweł Głowacki oraz znający doskonale klimat muzyki portugalskiej perkusista Maciej Lutowski (wieloletni współpracownik Genovevy, w przeszłości mieszkający i pracujący w Portugalii). Dobór repertuaru oraz charyzma muzyków sprawiły, iż z Lubonia przenieśliśmy się wprost do słonecznej Lizbony.
„1000 lat w naszyjnikach” to wystawa, która do 1 kwietnia dostępna będzie w bibliotece. Podczas wernisażu, który odbył się na początku lutego, Daria Sikora z Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci wprowadziła uczestników w tematykę X-wiecznego drewna oraz przybliżyła postać autorki – Anny Orskiej. Drewno ścięte 1000 lat temu, ściemniałe, na pozór martwe, przemówiło jako drogocenny klejnot w nowoczesnej kolekcji biżuterii. Bohaterem stał się dąb. Dr hab. Anna Orska – poznańska projektantka wykorzystuje w swoich pracach także inne interesujące materiały: papier, liny czy monety. „Artystka od lat projektuje niepowtarzalną biżuterię, której wyznacznikiem jest indywidualny, często historyczny charakter używanych w twórczości komponentów. Wyjątkowe połączenie dawnego surowca i nowoczesnej formy pozwala na nowo odkryć tajemnice przeszłości, a materia zabytkowa, z której wykonane zostały ozdoby, nadaje sztuce nowego sensu i znaczenia” – mówi prof. Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.
Bardzo możliwe, iż każdy uczestnik spektaklu familijnego „Dziadek do orzechów” cofnął się do swojego dzieciństwa. Do ulubionych lalek, ołowianych żołnierzyków, do dawnych zabawek, o których „ożywieniu” marzyliśmy. Do prezentów, których wyczekiwaliśmy, i dziecięcej beztroski. Za to atmosfera „Królowej Śniegu” idealnie wpasowała się w klimat panujący za oknami biblioteki. Raz w miesiącu zapraszamy dzieci oraz dorosłych na spektakle familijne, które najczęściej są adaptacjami znanych i kochanych bajek. W marcu będzie to „Pippi Pończoszanka zwiedza świat”, dzięki której przeniesiemy się w interesujące miejsca razem z popularną, piegowatą dziewczynką w warkoczykach!
Przypominamy, iż każdy drugi wtorek miesiąca od godz. 14 jest zarezerwowany w naszej bibliotece dla Klubu Promyk. Seniorzy spotykają się, celebrując ważne święta, jak i pomniejsze okazje np. walentynki czy Dzień Kobiet. W lutym uczestnicy mieli niebywałą okazję uczestniczyć w spektaklu „Damulka” na podstawie utworu „Żabusia” Gabrieli Zapolskiej. Przedstawienie z morałem, które bawiło uczestników, zostało zaprezentowane przez Teatr z Uśmiechem, który w swoim repertuarze oferuje głównie spektakle familijne.
Monika Smółka
