Z tego słyną uzdrowiska na Podkarpaciu. Wykupisz w nich wypoczynek w dobrej cenie

podroze.wprost.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Park zdrojowy w Rymanowie-Zdroju Źródło:PAP / Jerzy Ochoński


Podkarpacie słynie z pięciu uzdrowisk o bogatej historii i malowniczym położeniu. Regeneracji mogą tu szukać nie tylko kuracjusze. Wybrane uzdrowiska oferują także pobyty wypoczynkowe w atrakcyjnych cenach.


Województwo podkarpackie szczyci się pięcioma uzdrowiskami. Jednym z najbardziej znanych jest Horyniec-Zdrój, położony u progu Roztocza, na terenie Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego.


„Bardzo małe uprzemysłowienie okolicy oraz czyste środowisko stwarzają wyjątkowo dobre warunki do leczenia uzdrowiskowego i sprzyjają różnym formom klimatoterapii” – zachęca obiekt na swojej stronie. Miejscowość słynie z leczniczej borowiny (leczniczego torfu) nazywanej „czarnym złotem”. Zabiegi borowinowe przeciwdziałają stanom zapalnym mięśni, kości i stawów, zarówno przewlekłym jak i po urazach.


Poza uzdrowiskiem sam Horyniec oferuje dużo więcej. Miejscowymi atrakcjami turystycznymi są m.in. z rewitalizowany park z amfiteatrem i malowniczo wijącymi się ścieżkami na estakadach, teatr dworski w zespole pałacowym i pałac oraz kościół zdrojowy czy kościół franciszkanów. O atrakcjach w Horyńcu pisaliśmy więcej tutaj.


Uzdrowisko oferuje zarówno pobyty komercyjne, jak i z dofinansowaniem NFZ oraz PFRON. Przyjazd do uzdrowiska następuje na podstawie wydanego przez NFZ skierowania do sanatorium uzdrowiskowego.


Iwonicz-Zdrój. Wody lecznicze i kąpiele perełkowe


W powiecie krośnieńskim położone jest uzdrowisko Iwonicz Zdrój, największe i najstarsze uzdrowisko w woj. podkarpackim. Miejscowość jest położona wśród wzniesień porośniętych zielonymi lasami jodłowo-bukowymi.


Dzięki bogatym w składniki mineralne wodom leczniczym pacjenci mogą tu skorzystać z rehabilitacji w różnych kierunkach leczenia, m.in. chorób ortopedyczno-urazowych i układu nerwowego. Skierowanie do uzdrowiska może wystawić lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.


Iwonicz-Zdrój prócz oferty leczniczej oferuje także ośmiodniowy pobyt regeneracyjno-wypoczynkowy. Za siedem noclegów wraz z zabiegami zapłacimy tu mniej niż 2000 zł. W pakiecie są m.in. dwie kąpiele perełkowe i instruktaż nordic walking.


Polańczyk-Zdrój. Łagodniejsze powietrze i kąpiele lecznicze


Kuracjuszy na Podkarpacie przyciąga także Polańczyk-Zdrój. Uzdrowisko leży nad zachodnim brzegiem Jeziora Solińskiego, największego w Polsce sztucznego zbiornika retencyjnego wody. Dzięki temu ostre górskie powietrze jest złagodzone. W miejscowości znajduje się kilka sanatoriów.


Występują tu wody mineralnych stosowane w kuracji pitnej i kąpielach leczniczych. W okolicy znajdują się sieci szlaków pieszych, rowerowych i konnych.


Rymanów-Zdrój. Górski klimat i wody mineralne


Równie znana jest słynna wieś uzdrowiskowa w tym samym powiecie, położona w malowniczej dolinie wzdłuż rzeki Tabor. Dzięki umiejscowieniu w Beskidzie Niskim klimat Rymanowa-Zdroju ma wyraźne cechy klimatu górskiego, z dużym wpływem wilgotnego powietrza, zawierającego lecznicze olejki eteryczne i jod. Dzięki otaczającym go lasom iglastym powietrze jest nasycone substancjami żywicznymi. Uzdrowisko słynie z zasobów wód mineralnych, które wykorzystywane są w zabiegach leczniczych.


Warto wiedzieć, iż chętni mogą wykupić tutaj pobyt wypoczynkowy w atrakcyjnej cenie. w okresie od maja do września za noc zapłacimy mniej niż 200 zł.


Latoszyn Zdrój. Najmłodsze uzdrowisko w regionie


Najmłodszym uzdrowiskiem na Podkarpaciu jest Latoszyn-Zdrój. Znajdują się tu pokłady wód siarczkowo-siarczkowodorowych, które mogą być wykorzystywane w kuracjach. „Ukształtowanie terenu w okolicach Uzdrowiska to prawdziwa uczta dla duszy i ciała. Wokół uzdrowiska można znaleźć wiele leśnych ścieżek, pełnych pagórków i różnorodnej przyrody” – czytamy na jego stronie. Można tu korzystać z zabiegów refundowanych przez NFZ oraz prywatnych.
Idź do oryginalnego materiału