Przystanek, z którego nigdy nie odjechał żaden autobus, można znaleźć na Mokotowie przy al. Wilanowskiej 257. Konstrukcja powstała w tym miejscu nie bez przyczyny. Jest to bowiem inicjatywa, która ma na celu pomóc pacjentom ośrodka zlokalizowanego tuż obok. Podobny projekt zrealizowano u naszych zachodnich sąsiadów w 2008 roku. Eksperymentalna wiata okazała się niezwykle pomocna, dlatego po kilku latach postanowiono postawić ją również w Warszawie.
REKLAMA
Zobacz wideo Kaczyński znów zagłuszany na miesięcznicy smoleńskiej. "Ten reżim długo nie potrwa"
ZTM Warszawa z przystankiem widmo. Na tym przystanku nie znajdziesz rozkładu jazdy
Z przystanku Centrum Alzheimera 01 w Warszawie nikt nigdy nie odjechał i nie odjedzie. Wiata wyposażona w ławeczkę wystylizowaną na lata 90. ma za zadanie przyciągać potencjalnych uciekinierów z pobliskiego Centrum Alzheimera. Według badaczy wielu pacjentów - nie zdając sobie sprawy z tego, z jakiego miejsca uciekają - najczęściej kierują się w miejsce, skąd (jak podpowiada im ich pamięć długotrwała) mogliby dostać się do domu.
Zobacz też: Zamiast pozbywać się ciuchów, wyrzucają co popadnie. Gmina postawi kamery
W zaawansowanych stadiach choroby Alzheimera pacjenci mają skłonności do dromomani, czyli popędu do wędrowania/podejmowania włóczęgi. W momencie kiedy osoba chora wyjdzie z ośrodka, istnieje duża szansa, iż pójdzie w stronę przystanku, gdzie bardzo gwałtownie zostanie zlokalizowana przez opiekunów lub inne osoby. Co ciekawe, nie jest to jednak jedyna funkcja tego miejsca.
Przystanek "widmo" w Warszawie stworzono z myślą o chorych. "Lubią na nim siadać"
Przystanek, który został zlokalizowany na jednej z Mokotowskich ulic w 2016 roku, oprócz funkcji przyciągania uciekinierów, ma również inne zadanie.
W opiece nad chorym na Alzheimera ważne jest dostarczanie mu różnorodnych bodźców, które mogą pomóc w orientacji, kim jest i gdzie się znajduje. Przystanek autobusowy przed naszym Centrum nie jest prawdziwy. Służy podopiecznym przebywającym u nas na stałe: lubią na nim siadać, dzięki czemu odtwarzają dawne codzienne czynności
- czytamy na Facebooku Centrum Alzheimera w Warszawie. Pomysł stworzenia fikcyjnego przystanku zrodził się na podstawie inicjatywy niemieckiego Centrum Seniora (Benrath Senior Centre w Dusseldorfie), gdzie wiata zlokalizowana w pobliżu tamtejszego ośrodka wielokrotnie pomagała opiekunom w szybszym odnalezieniu pacjentów mających skłonności do ucieczek. Sanitariusze tłumaczą starcom, iż autobus przyjedzie dopiero za kilkadziesiąt minut i zapraszają ich na herbatę, aby bez większych problemów zaprowadzić ich z powrotem do budynku, w którym będą bezpieczni.
Co roku, 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Święto to zostało ustanowione w 1994 roku, a w 2001 roku wrzesień ogłoszono Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera.
Głównym celem obchodów Światowego Dnia Choroby Alzheimera jest podnoszenie świadomości społecznej oraz zwalczanie stygmatyzacji choroby i chorych
- czytamy na stronie rządowej.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.